Zaktualizowano dnia 25 września 2024
Artykuł archiwalny
Pełnienie roli zawodowej w sposób kompetentny wymaga od każdego pracownika odpowiednich predyspozycji, przygotowania merytorycznego, a także umiejętności praktycznych. Ostatni z wymienionych aspektów jest szczególnie ważny w przypadku nauczycieli, którzy w drodze do zdobycia pełnych uprawnień muszą zrealizować określoną liczbę godzin zajęć z przygotowania zawodowego. Zakres wykonywanych zadań zawiera dziennik praktyki zawodowej, który uwzględnia inne cenne informacje. Jak według przepisów powinny przebiegać praktyczne zajęcia w szkole podstawowej i ponadpodstawowej?
Praktyki zawodowe – czy są niezbędne do uzyskania uprawnień nauczycielskich?
Ze względu na swoją rolę, zawód nauczyciela podlega wielu różnym przepisom, które określają warunki, jakie należy spełnić pod kątem posiadanych kwalifikacji. W dbałości o odpowiedni poziom przygotowania praktycznego, jednym z wymogów do ukończenia odpowiednich studiów i uzyskania uprawnień nauczycielskich, jest realizacja praktyk zawodowych.
Ile trwają praktyki studenckie dla aspirujących nauczycieli?
Konkretną liczbę semestrów, punktów ECTS oraz to, ile trwają praktyki studenckie, określa program studiów. Minimalne wartości są jednak zawarte w Standardzie kształcenia przygotowującym do wykonywania zawodu nauczyciela. Według przepisów wynoszą:
- dla przygotowania dydaktycznego do nauczania pierwszego przedmiotu bądź prowadzenia pierwszych zajęć:
- 120 godzin – dla przedmiotu nauczanego lub zajęć w szkole podstawowej i ponadpodstawowej, praktycznej nauki zawodu czy teoretycznych przedmiotów zawodowych,
- 60 godzin – dla przedmiotu nauczanego lub zajęć w szkole podstawowej i ponadpodstawowej,
- dla przygotowania dydaktycznego do nauczania kolejnego przedmiotu bądź prowadzenia zajęć:
- 90 godzin – w przypadku przedmiotu lub zajęć prowadzonych w szkole podstawowej, ponadpodstawowej, teoretycznych przedmiotów zawodowych czy praktycznej nauki zawodu,
- 60 godzin – w przypadku przedmiotu bądź zajęć prowadzonych w szkole podstawowej lub ponadpodstawowej,
- 120 godzin –w przypadku przygotowania do wykonywania zawodu jako nauczyciel psycholog,
- 30 godzin – w przypadku przygotowania psychologiczno-pedagogicznego.
Praktyki w szkole podstawowej i nie tylko. Gdzie mogą być realizowane?
Zajęcia przygotowujące do wykonywania tego zawodu mogą odbywać się nie tylko w przedszkolach i szkołach podstawowych. Aspirujący nauczyciel może zrealizować praktyki w technikum czy szkole zawodowej, a także w poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz pozostałych placówkach oświatowych.
Praktyki w szkole zawodowej a w szkole podstawowej – kiedy można je realizować w obydwu miejscach?
Praktyki zawodowe mogą odbyć się w szkole podstawowej i ponadpodstawowej, jeśli przedmiot nauczany jest w obydwu typach szkół. Jeśli nauczyciel chce zrealizować praktyki do nauczania przedmiotu stricte zawodowego, musi zrealizować praktyki w szkole zawodowej. W przypadku chęci uzyskania uprawnień nauczania w szkole o profilu technicznym, musi zrealizować praktyki w technikum.
Praktyki w szkołach podstawowej i ponadpodstawowych – jakie są jej cele?
Wymóg realizacji praktyk został wprowadzony, aby zapoznać studenta z organizacją pracy danej szkoły lub placówki. Dzięki temu aspirujący nauczyciel poznaje warsztat pracy, metody i formy nauczania oraz wychowania, a także ma możliwość rozwinąć swoje umiejętności dydaktyczno-wychowawcze w bezpośrednim kontakcie z uczniami. Bardzo ważnym aspektem jest również zweryfikowanie swoich predyspozycji do wykonywania tego zawodu w praktyce.
Praktyki na pedagogicznych studiach podyplomowych – jak wyglądają?
W opisie każdego z kierunków widnieje informacja na temat konieczności realizacji praktyk oraz wymaganego czasu ich trwania. Słuchacz realizuje praktyki indywidualnie w wybranej przez siebie placówce, która musi być zgodna z kierunkiem kształcenia.
Czy praktyki muszą być zrealizowane bez przerwy?
Nie. Praktyki mogą być rozłożone w dowolnym czasie – mogą być również realizowane równolegle z częścią teoretyczną. Co więcej, WSKZ umożliwia realizację praktyk studenckich do 6 miesięcy po ukończeniu ostatniego semestru studiów.
Dziennik praktyki zawodowej na studiach podyplomowych – co zawiera?
Każdy ze słuchaczy ma obowiązek prowadzenia dziennika praktyki zawodowej. Oprócz podstawowych danych, jak czas i miejsce realizacji zajęć, zawiera przede wszystkim informacje na temat liczby przepracowanych godzin czy zakresu wykonywanych czynności.
Elektroniczny dziennik praktyki zawodowej czy wersja papierowa?
Słuchacze mają możliwość wyboru formy prowadzenia dziennika praktyk na swoim indywidualnym koncie, które znajduje się na platformie dydaktycznej. Może być to elektroniczny dziennik bądź klasyczna papierowa wersja. W przypadku wyboru drugiej opcji, słuchacz nie musi składać dokumentów osobiście, a przesyła je w specjalnej zakładce „Dziennik praktyk” w panelu studenta.