Praca w administracji – miejsca pracy i stanowiska dla absolwenta studiów II stopnia

studia administracja

Zaktualizowano dnia 28 lipca 2023

Praca w administracji obejmuje wiele zadań, które mają na celu dbanie o prawidłowe funkcjonowanie firm. Dlatego też ukończenie studiów magisterskich Administracja otwiera przed absolwentami wiele ścieżek kariery, co przekłada się na różnorodność zajmowanych stanowisk. Więcej na ten temat opowiemy w dalszej części artykułu.

Studia magisterskie Administracja – gwarancją zdobycia wszechstronnej wiedzy

Nie da się ukryć, że studia magisterskie Administracja stanowią jeden z najbardziej wszechstronnych kierunków nauczania. Wynika to z tego, że podczas kształcenia poruszane są tematy z wielu dziedzin, takich jak: zarządzanie, socjologia, prawo itd. Więcej na temat programu możesz przeczytać w naszym artykule: Magisterka z administracji – jakie elementy prawne zawiera program? albo na stronie kierunku: Administracja – Studia magisterskie.

magister administracja

Oczywiście nie oznacza to, że student decydujący się na ten kierunek, zostanie przeciążony nadmiarem wiedzy, ponieważ konkretna droga kształcenia zależy od wybranej specjalizacji. W naszej ofercie znajdują się następujące moduły specjalnościowe:

  • administracja publiczna,
  • administracja pomocy społecznej i ochrony zdrowia,
  • mediacje w administracji,
  • zarządzanie w administracji publicznej.

Magister administracji – jaki to zawód?

W przypadku absolwentów studiów magisterskich na kierunku Administracja podejmujących prace w zawodzie często można spotkać się ze sformułowaniem “specjalista” z dodaniem określeni działu, za jaki jest odpowiedzialny. W związku z tym wymienia się specjalistów do spraw: administracji, HR, zamówień publicznych itd. 

Nazwa może pochodzić także od profesji lub zakresu obowiązków w danym miejscu zatrudnienia. Wtedy to magister administracji zostaje: kierownikiem działu administracyjnego, koordynatorem ds. administracyjnych, inspektorem w urzędzie itd.

Możliwości pracy w administracji 

Jeśli mowa o miejscach pracy, magister administracji może pracować w jednostkach organizacyjnych zajmujących się administracją publiczną lub samorządową. Należą do nich:

  • urzędy: miast i gmin, wojewódzkie, marszałkowskie, skarbowe itd.;
  • ministerstwa;
  • starostwa;
  • agencje rządowe, np. NFZ, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa itd.
studia magisterskie

Praca administracyjna potrzebna jest praktycznie w każdej działalności ze względu na nakładane obowiązki prowadzenia dokumentacji wynikające z przepisów prawa. Dlatego też absolwent studiów magisterskich Administracja może pracować także w różnorodnych:

  • organizacjach,
  • fundacjach,
  • instytucjach,
  • przedsiębiorstwach. 

Ta wszechstronność w wyborze pracy często ma duże znaczenie dla tego, jaki kierunek wybiera przyszły magister studiów Administracji II stopnia. Ponadto mnogość miejsc pracy powoduje, że nie tylko absolwenci licencjatu Administracja kontynuują naukę na studiach II stopnia, ale również  osoby po innych kierunkach studiów się na nią decydują. Znajomość i zarządzanie procesami administracyjnymi to umiejętności, które zawsze będą cenione na rynku pracy.