Magisterka z administracji – jakie elementy prawne zawiera program?

administracja - studia magisterskie online

Zaktualizowano dnia 21 czerwca 2023

W 2022 roku administracja znalazła się na czternastym miejscu pod względem najpopularniejszych kierunków studiów. Dziedzina nauk zawierająca wiele zagadnień prawnych od wielu lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród osób, które chcą poprowadzić swoją ścieżkę zawodową w kierunku pracy w urzędach i różnych jednostkach – zarówno publicznych, jak i prywatnych. W odróżnieniu od studiów licencjackich, na studiach II stopnia studenci zdobywają bardziej specjalistyczną wiedzę, którą mogą wykorzystać w swojej pracy. Realizując program poznają m.in. prawo administracyjne czy niezwykle ważny dzisiaj aspekt ochrony danych osobowych. Poruszanych zagadnień jest jednak znacznie więcej.

Studia popularne od wielu lat

Obok informatyki, psychologii, prawa, zarządzania i ekonomii, administracja jest jednym z najbardziej obleganych kierunków na studia wyższe w naszym kraju. Wybierany jest przez osoby, które wiążą swoją karierę z pełnieniem funkcji w administracji samorządowej i państwowej, w krajowych i zagranicznych instytucjach, a także prywatnych firmach.

Szerokie możliwości pod kątem poprowadzenia swojej ścieżki zawodowej, a także wysokie prawdopodobieństwo znalezienia satysfakcjonującego i stabilnego zatrudnienia – to tylko jedne z wielu czynników, które sprawiają, że tak wielu studentów wybiera administrację. Bardzo dużą zaletą w oczach potencjalnych pracowników tego sektora jest jasno określony system pracy.

Osoby na stanowiskach administracyjnych pracują najczęściej od poniedziałku do piątku – bez weekendów i świąt. Dodatkowym atutem jest fakt, iż podstawowe wynagrodzenie uzupełniane jest o dodatkowe świadczenia socjalne, liczne premie czy nagrody roczne.

Sprawdź kierunek studiów magisterskich class=

Administracja – magisterskie studia uzupełniające

Kolejnym atutem podjęcia pracy w obszarze administracji jest przejrzysty system awansów. W placówkach administracji samorządowej czy publicznej jasno określony jest bowiem nie tylko zakres i podział obowiązków, ale również zasady dotyczące ewentualnej zmiany stanowiska.

W strukturach administracyjnych awans bardzo często jest wynikiem nie tylko właściwego wykonywania swoich obowiązków, ale wykazywania się większą wiedzą i umiejętnościami od innych pracowników. Niektóre stanowiska wręcz wymagają od kandydata posiadania bardziej specjalistycznego przygotowania zarówno pod kątem merytoryki, jak i praktyki.  Z tego powodu absolwenci studiów I stopnia podejmują decyzję o kontynuowaniu nauki wybierając studia 2 stopniana kierunku Administracja.

Prawo administracyjne i nie tylko – co zawiera program studiów?

Na wyższe stanowisko może zazwyczaj awansować kandydat, który wykazuje się bardziej specjalistyczną wiedzą oraz umiejętnościami. To właśnie na tym aspekcie skupia się program studiów magisterskich na kierunku Administracja, który został podzielony na 4 semestry i opiera się na w dużej mierze na zagadnieniach prawnych. W trakcie nauki studenci poznają najważniejsze obszary, takie jak:

  • prawo administracyjne,
  • prawo europejskie
  • socjologia organizacji,
  • podstępowanie sądowoadministracyjne,
  • postępowanie podatkowe i kontrola skarbowa,
  • prawo karne skarbowe,
  • publiczne prawo konkurencji.
studia magisterskie administracja

Ważnym aspektem, obok poznania prawa europejskiego czy postępowania sądowoadministracyjnego, bardzo ważnym elementem programu jest zaznajomienie się z zasadami tworzenia prawa.

Dzięki szerokiej wiedzy absolwentów Administracji z zakresu prawa – np. podatkowego, możliwe jest poprowadzenie swojej ścieżki zawodowej w kierunku doradztwa podatkowego czy podjęcie pracy w obszarze kadr i płac.