Praca psychologa w szkole – FAQ

uprawnienia pedagogiczne

Zaktualizowano dnia 12 listopada 2024

Szacuje się, że z problemami psychicznymi może zmagać się kilka milionów Polaków. Na różnego rodzaju zaburzenia są narażeni jednak nie tylko dorośli, ale również dzieci i młodzież w wieku szkolnym. To właśnie dlatego kluczową rolę odgrywa praca psychologa w szkole, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród aspirujących specjalistów. Co powinieneś wiedzieć na temat tego zawodu? W tym artykule poznasz najważniejsze informacje, w tym m.in. zadania psychologa szkolnego, a także wymogi na to stanowisko.

Kim jest i co robi psycholog?

Psycholog szkolny to osoba zatrudniona przez dyrektora szkoły, której zadaniem jest wsparcie uczniów, a także pomoc w przypadku występowania różnych problemów czy trudności. Do jego gabinetu mogą się udać uczniowie nie tylko w kwestiach bezpośrednio związanych ze szkołą. Mogą być to również problemy związane z kontaktami z rówieśnikami oraz sytuacjami domowymi.

Sprawdź kierunki studiów podyplomowych

Komu pomaga psycholog szkolny?

Choć taki specjalista najczęściej pracuje z uczniami, warto zwrócić uwagę, że zadania psychologa szkolnego dotyczą także rodziców i opiekunów ucznia, u którego zauważono niepokojące zachowania. Bardzo często specjalista pomaga zrozumieć trudności, z jakimi się mierzy, a także udziela cennych wskazówek wychowawczych. Do gabinetu psychologa szkolnego mogą udać się również nauczyciele, którzy zauważyli konflikt w klasie lub nie potrafią poradzić sobie w danej sytuacji.

Jakie są zadania psychologa szkolnego?

Psycholog szkolny jest osobą, która odpowiada za organizację w szkole pomocy psychologicznej. Do jego codziennych zadań należy m.in.:

  • prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów;
  • diagnozowanie sytuacji wychowawczej w szkole;
  • podejmowanie działań w obszarze profilaktyki uzależnień oraz podobnych problemów dzieci i młodzieży;
  • pomaganie rodzicom oraz nauczycielom w odkrywaniu i rozwijaniu indywidualnych predyspozycji uczniów;
  • współpraca z instytucjami oraz organizacjami rządowymi i pozarządowymi.

Zadania psychologa szkolnego dotyczą także dokumentowania przebiegu działań diagnostycznych, terapeutycznych i doradczych. Pełnienie tej funkcji wiąże się nie tylko z odpowiedzialnością, ale również z dużą satysfakcją i atrakcyjnym wynagrodzeniem, o którym więcej przeczytasz tutaj.

Jak dobrze wykonywać zadania psychologa szkolnego?

Aby w skuteczny sposób realizować swoje obowiązki, psycholog szkolny powinien zbudować zaufanie i stworzyć bezpieczną przestrzeń dla uczniów. Pomocne przydaje się także empatyczne podejście, uważne słuchanie i neutralność wobec problemów, z którymi przychodzą uczniowie. Ważna jest także regularna współpraca z nauczycielami i rodzicami, dzięki czemu psycholog może w kompleksowy sposób podejść do procesu diagnozy i wsparcia. Dobrze przygotowany specjalista potrafi również dostosować metody pracy do indywidualnych potrzeb, zapewniając wsparcie nie tylko w trudnych chwilach, lecz także w rozwoju emocjonalnym i społecznym.

CHCESZ ZDOBYĆ KWALIFIKACJE NIEZBĘDNE DO PRACY W SZKOLE? ZAPISZ SIĘ NA STUDIA Z ZAKRESU PRZYGOTOWANIA PEDAGOGICZNEGO

Czy każdy psycholog może pracować w szkole? Konieczne uprawnienia pedagogiczne

Psychologia to bardzo popularny kierunek studiów wybierany przez osoby aspirujące do pracy w zakresie pomocy psychologicznej. Jak się jednak okazuje, nie każdy absolwent studiów psychologicznych może podjąć pracę w szkole. Aby pełnić taką funkcję, konieczne są odpowiednie kwalifikacje.

Jakie wymagania muszą być spełnione, by psycholog dostał pracę w szkole?

Zadania psychologa szkolnego dotyczą wsparcia emocjonalnego, a także rozwoju dzieci i młodzieży, dlatego praca wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności. Wymagania w zakresie zatrudnienia psychologa w szkole określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej. Według aktualnych przepisów, stanowisko nauczyciela psychologa może objąć absolwent studiów magisterskich – jednolitych lub studiów I oraz II stopnia – na kierunku psychologia (w specjalności, która odpowiada prowadzonym zajęciom), posiadający przygotowanie pedagogiczne.

Jak zdobyć kwalifikacje pedagogiczne?

Aspirujący psycholog szkolny musi więc dodatkowo posiadać uprawnienia pedagogiczne, które może zdobyć, zapisując się na studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego na kierunku „Przygotowanie pedagogiczne dla psychologów”. Ma on charakter kwalifikacyjny, co oznacza, że oprócz niezwykle przydatnej wiedzy i umiejętności, absolwenci zdobywają uprawnienia do wykonywania zawodu jako nauczyciel psycholog.

Studia podyplomowe są adresowane do absolwentów jednolitych studiów magisterskich bądź studiów I i II stopnia z psychologii.

uprawnienia pedagogiczne

Psycholog szkolny kwalifikacje – ile trwają studia z zakresu przygotowania pedagogicznego?

Studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego trwają 3 semestry. Program zawiera wszystkie niezbędne zagadnienia teoretyczne, dzięki którym każdy absolwent może realizować zadania psychologa szkolnego na jak najwyższym poziomie.

Ogromną zaletą jest nowoczesna platforma dydaktyczna, dzięki której można w dogodny sposób zrealizować przygotowanie pedagogiczne dla psychologów online. Podczas nauki słuchacze muszą odbyć również wymagane 150 godzin praktyk.

Uprawnienia pedagogiczne – z jakich zagadnień przygotowują studia z tego zakresu?

Rozbudowany program studiów pozwala w trakcie 3 semestrów przygotować aspirujących psychologów szkolnych m.in.:

  • do pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych;
  • z wiedzy o systemie oświaty;
  • z zakresu metodyki pracy nauczyciela pedagoga;
  • z obszaru andragogiki;
  • do wykorzystywania nowoczesnych technologii w trakcie procesu nauczania.

Gdzie może pracować psycholog szkolny?

Psycholog szkolny, który posiada wymagane kwalifikacje, może podjąć zatrudnienie w:

  • przedszkolach;
  • szkołach i placówkach systemu oświaty;
  • poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie przygotowanie pedagogiczne online.