Poznaj zasady i rodzaje cyberbezpieczeństwa

Jakie są zasady i rodzaje cyberbezpieczeństwa?

Na przestrzeni ostatnich lat technologia rozwinęła się niezwykle szybko. Bardzo trudno jest zliczyć wszystkie usprawnienia, z których aktualnie korzystają zarówno małe przedsiębiorstwa, jak i wielkie międzynarodowe korporacje. Komputery i oprogramowanie pozwoliły znacznie odciążyć pracowników, a także przechowywać ogromne ilości danych. Bardzo dużej poprawie uległa również komunikacja, co znacznie przyspiesza wiele codziennych procesów. Z usprawnień technologicznych korzystają praktycznie wszystkie branże, w tym także organizacje państwowe. Niestety, wyżej wymienione zalety technologii informatycznych niosą za sobą duże ryzyko ataków hakerskich, które mają na celu m.in. wykradanie danych. Jakie są rodzaje cyberbezpieczeństwa pozwalające się przed tym uchronić?

Czym jest cyberbezpieczeństwo?

Termin cyberbezpieczeństwo odnosi się do bezpieczeństwa w cyfrowym świecie, nazywanym cyberprzestrzenią. Cyberbezpieczeństwem są wszelkie działania, które mają na celu ochronę systemów informatycznych oraz ich użytkowników, jak i innych osób przed cyberzagrożeniami. Zagrożenia te odnoszą się szczególnie do utracenia dostępności, integralności oraz poufności danych i usług cyfrowych. Aktualnie na rynku istnieje wiele narzędzi programowych i sprzętowych, które wspomagają cyberbezpieczeństwo. Choć posiadają rozbudowane możliwości, nie będą skuteczne, jeśli nie będzie się respektować podstawowych zasad funkcjonowania w Internecie.

Więcej informacji na temat cyberbezpieczeństwa przeczytasz w naszym artykule „Co to jest cyberbezpieczeństwo?”.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Rodzaje zagrożeń cyberbezpieczeństwa

Na podstawie wieloletnich obserwacji działań hakerów można wyróżnić rodzaje zagrożeń cyberbezpieczeństwa, do których dochodzi najczęściej. Są to:

  • Boty i wirusy, które automatycznie instalują się na dysku urządzenia. Mogą przejąć kontrolę nad systemem lub wykraść cenne dane.
  • Atak DDoS jest atakiem, który przeprowadzany jest w tym samym czasie z wielu różnych komputerów. Najczęściej jego celem jest oprogramowanie lub strona internetowa. Atak ma za zadanie zawieszenie działania lub uniemożliwienie działania danego elementu przez wysłanie za dużej liczby żądań.
  • Phising oraz pharming to atak mający na celu podszywanie się pod osobę lub instytucję, która wzbudza zaufanie i wyłudzenie poufnych informacji. Najczęściej phishing wykorzystuje e-mail, a pharming przekierowuje na fałszywe serwery lub strony interetowe.

Zasady cyberbezpieczeństwa

Choć ataki te pojawiają się coraz częściej, istnieje kilka wskazówek, które pozwolą zminimalizować ich ryzyko. Oto kilka z nich:

  • Oprogramowanie antywirusowe – powinno być zainstalowane na każdym sprzęcie podłączonym do Internetu, w których można instalować aplikacje. Aktualnie programy antywirusowe zapewniają ponad 95% ochronę przed złośliwymi wirusami i infekcjami, które mogą wykraść lub uszkodzić cenne dane.
  • Aktualizacja oprogramowania – ze względu na pewnego rodzaju wyścig miedzy przestępcami a producentami aplikacji i sprzętu, pojawia się wiele aktualizacji usuwających luki i błędy w oprogramowaniu, które mogą być wykorzystane przez hakerów. Z tego powodu zaleca się regularnie aktualizować nie tylko system operacyjny i aplikacje, ale także przeglądarki internetowe, komunikatory czy programy służące do wysyłania i odbierania maili.
  • Prywatność – jak mawia słynne powiedzenie: „nikt w Internecie nie jest anonimowy”. Wszystkie operacje zostawiają bowiem po sobie cyfrowe ślady, które mogą być wykorzystane przez przestępców. Warto pamiętać o tym, aby wszelkie informacje udostępniać tylko w koniecznych przypadkach. Nie zaleca się więc podawania swoich danych w miejscach, w których nie jest to konieczne.
  • Rozsądek – korzystając z dobrodziejstw technologii podłączonej do Internetu warto zwracać uwagę na wszelkie podejrzane komunikaty i ostrzeżenia. Hakerzy w łatwy sposób mogą nakłaniać nieświadomych użytkowników do wykonania danej czynności podszywając się pod zaufane podmioty. Nie należy klikać więc w linki nieznanego pochodzenia oraz banery informujące o wygranych.

Studia podyplomowe Cyberbezpieczeństwo

Z uwagi na fakt, że coraz więcej organizacji rządowych oraz pozarządowych korzysta z usprawnień technologicznych, rośnie zapotrzebowanie na osoby posiadające odpowiednią wiedzę i umiejętności z zakresu cyberbezpieczeństwa. Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego oferuje studia podyplomowe na kierunku Cyberbezpieczeństwo, które pozwolą słuchaczom nabyć praktyczne umiejętności z zakresu bezpieczeństwa IT. Więcej informacji znajdziesz na stronie Cyberbezpieczeństwo studia.