Planujesz studia podyplomowe z bibliotekoznawstwa? Wykorzystaj formę e-learning

bibliotekoznawstwo studia podyplomowe online

Pomimo wszechobecnego trendu, jakim jest cyfryzacja książek, artykułów i innych materiałów, które kiedyś były dostępne jedynie w klasycznej formie papierowej, zapotrzebowanie na osoby, które posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności z zakresu bibliotekarstwa utrzymuje się na wysokim poziomie. Biblioteka jest miejscem niezwykle istotnym nie tylko dla uczniów oraz miłośników literatury i – jak się okazuje – mogą pracować w niej nie tylko osoby, które są przysłowiowymi molami książkowymi. Bibliotekoznawstwo studia podyplomowe online to jeden z kierunków Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego, który umożliwi zdobycie kwalifikacji do pracy jako bibliotekarz.

Kim jest i co robi bibliotekarz?

Wbrew panującym stereotypom, zadaniem bibliotekarza jest nie tylko wypożyczanie oraz odszukiwanie konkretnych pozycji książkowych. W bibliotece znajdują się bowiem także zbiory kartograficzne, audiowizualne oraz graficzne, którymi zainteresowanie jest równie wysokie. Pracownik biblioteki nie tylko udziela informacji na temat konkretnych pozycji, lecz także oferuje pomoc w dobrze materiałów w konkretnej sprawie (np. pomaga dobrać odpowiednią książkę do danego zagadnienia osobie piszącej pracę licencjacką).

bibliotekoznawstwo studia podyplomowe online

Zalety pracy w bibliotece

Dostęp do nowych tytułów

Bibliotekarz jest osobą, która musi być w kontakcie zarówno z wydawnictwami, jak i księgarniami. Posiada informacje na temat daty premiery o wiele wcześniej niż inni czytelnicy, dlatego zazwyczaj to właśnie pracownicy biblioteki mogą jako pierwsi przeczytać książkę, która dopiero ma pojawić się na rynku.

Szeroka wiedza o rynku

Rynek literacki jest bardzo duży i ciężko jest śledzić wszystkie nowości na bieżąco. Bibliotekarze mają jednak tę przewagę, że mogą zobaczyć, jaka pozycja aktualnie jest na topie i po utwory jakiego autora najchętniej sięgają czytelnicy. Pracownicy biblioteki mogą uzyskać rzetelne recenzje i odczucia z pierwszej ręki, dzięki czemu mogą łatwiej dobrać dany tytuł do oczekiwań wypożyczającego. Jest to również świetna okazja dla bibliotekarza, aby on sam zgłębił wiedzę na temat danego autora i sięgnął po pozycję, która staje się coraz popularniejsza.

Rozmowy z czytelnikami

Istnieje wiele zawodów, które polegają na kontakcie z innymi ludźmi. Praca bibliotekarza wyróżnia się jednak tym, że do jego miejsca pracy przychodzą zazwyczaj osoby o podobnej wrażliwości pod względem kultury i takim samym zamiłowaniem do literatury. Bardzo często są to osoby kontaktowe, które lubią dzielić się tym, co aktualnie czytają lub oglądają. Praca jako bibliotekarz jest zatem stworzona do osób, które lubią mieć kontakt z innymi osobami o podobnych upodobaniach.

Spotkania z autorami

Oprócz wyżej wymienionych obowiązków, bibliotekarze mają za zadanie organizować również spotkania autorskie. Jest to świetna okazja, by porozmawiać z pisarzami, którymi fascynują się czytelnicy – w tym często sam bibliotekarz. Bywa także, że to pracownicy biblioteki prowadzą takie spotkania, co dodatkowo wpływa na atrakcyjność podjęcia pracy o takim charakterze.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Bibliotekoznawstwo studia podyplomowe online

Powyższe zalety sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jak zostać bibliotekarzem. Oprócz odpowiednich predyspozycji, osoba aspirująca do pracy jako bibliotekarz nauczyciel musi posiadać odpowiednie kwalifikacje. Ich zdobycie umożliwia Bibliotekoznawstwo studia podyplomowe online oferowane przez WSKZ.

Bibliotekoznawstwo to kierunek, który słuchacze mogą zrealizować metodą e-learningu, wykorzystując nowoczesną i niezwykle efektywną platformę dydaktyczną, na której umieszczane są materiały dla słuchaczy. Mogą logować się na nią o dowolnych godzinach i realizować program studiów w dogodnym dla siebie momencie. Taki tryb umożliwia łatwe pogodzenie nauki z pracą oraz innymi obowiązkami. Absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, który jest równorzędny z ukończeniem kierunku w klasycznym, stacjonarnym trybie. Więcej o e-learningu przeczytasz w artykule „Jak wyglądają studia online?”.