Opłacalność pracy w sektorze poradnictwa zawodowego

studia podyplomowe doradztwo zawodowe

Zaktualizowano dnia 16 stycznia 2023

Podjęcie właściwych wyborów na ścieżce zawodowej ma bardzo ważne znaczenie w wielu różnych aspektach życia. Od ogólnej satysfakcji z wykonywanych codziennie obowiązków i efektów swojej pracy, po wysokość pensji i uczucie spełnienia ambicji. I choć pojawiające się każdego roku nowe profesje oraz specjalizacje znacznie zwiększają wybór i możliwości poprowadzenia swojej kariery, wciąż wiele osób boryka się z problemami dotyczącymi swojej przyszłości. Pracowników spędzających wiele lat w jednym miejscu pracy dotyka również wypalenie zawodowe, które często wymusza zmianę dotychczasowej branży. Z pomocą przychodzi doradztwo zawodowe, czyli branża, która znacznie rozwinęła się w ostatnich latach.

Na czym polega poradnictwo zawodowe?

Poradnictwo zawodowe jest procesem, w którym doradca pomaga osobie poszukującej swojej drogi zawodowej osiągnąć wyższy poziom zrozumienia własnej osoby w kontekście środowiska pracy. Celem takiej pomocy jest umożliwienie klientowi podjęcia świadomego wyboru bądź zmiany zatrudnienia z punktu widzenia:

  • profesjonalnego,
  • ekonomicznego,
  • społecznego.

Rola poradnictwa zawodowego w dużej mierze opiera się także na pomocy klientowi, aby ten uzyskał obiektywny obraz samego siebie w odniesieniu do rynku pracy, swojego potencjału oraz zainteresowań. Praca z klientem jest dość wymagająca, jednak przy odpowiednim zaangażowaniu obydwu stron, osoba poszukująca nowego zatrudnienia może podjąć niezbędne kroki do realizacji celów zawodowych.

doradztwo zawodowe studia podyplomowe

Nie tylko uczniowie – coraz popularniejsze doradztwo zawodowe dla dorosłych

Z doradztwem zawodowym po raz pierwszy mają styczność uczniowie klasy VII szkoły podstawowej. Specjalne zajęcia z tego obszaru mają na celu przygotować uczniów do samodzielnego planowania własnej kariery i wyposażyć w najważniejsze informacje na temat systemu edukacji oraz rynku pracy. Uczniowie otrzymują porady i biorą udział w indywidualnych konsultacjach, a także zajęciach grupowych, których celem jest poznanie własnego potencjału.

O ile doradztwo zawodowe dla osób młodych, które dopiero będą wkraczać na rynek pracy, jest zrozumiałe i powszechne, o tyle poradnictwo zawodowe dla dorosłych jeszcze kilka lat temu nie było tak popularnym zjawiskiem. Aktualnie z usług doradcy pracy korzysta coraz więcej osób dorosłych, które:

  • nie mogą znaleźć zatrudnienia adekwatnego do ich predyspozycji, zainteresowań i wykształcenia,
  • odczuwają wypalenie zawodowe i potrzebują zmiany aktualnego stanowiska,
  • chcą zmienić branżę na bardziej atrakcyjną (np. pod względem finansowym).

Doradca i coaching zawodowy – branża coraz bardziej opłacalna

Powyższe powody sprawiają, że coraz więcej osób szuka profesjonalnego wsparcia z zakresu poradnictwa zawodowego. Wraz z popularnością usług świadczonych przez doradców, z powodzeniem rozwijają się również pokrewne usługi, jak np. coaching zawodowy. Choć są to podobne profesje, coaching opiera się głównie na odkrywaniu umiejętności oraz wydobywaniu własnych zasobów w celu realizacji kolejnych zadań w aktualnej pracy.

Korzystanie z usług doradców i coachów zawodowych przez pracownika wpływa pozytywnie również na sytuację pracodawcy, który zatrudniając zmotywowaną i świadomą w zakresie swoich umiejętności osobę, może uniknąć wielu nieporozumień czy szybkiej rezygnacji ze stanowiska. Dostrzegając wiele obopólnych korzyści, wielu przedsiębiorców zaczęło zatrudniać doradców oraz coachów zawodowych, którzy pomagają pracownikom osiągać cele określone przez kadrę zarządzającą.

Gdzie może pracować doradca pracy?

Oprócz dużych firm, które dbają o rozwój swoich pracowników, miejscem zatrudnienia doradcy zawodowego może stać się agencja pracy. Wówczas może on pomagać w procesie rekrutacji i skutecznie dopasowywać kandydatów do konkretnego stanowiska. Oprócz tego, z usług doradcy zawodowego korzystają urzędy pracy czy placówki oświatowe.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Doradztwo zawodowe – studia podyplomowe dla aspirujących pracowników branży

Rosnąca popularność usług związanych z doradztwem zawodowym sprawia, że coraz więcej osób interesuje zdobycie niezbędnych uprawnień do podjęcia pracy w zawodzie. Aktualnie od aspirujących doradców zawodowych wymaga się ukończenia studiów wyższych I lub II stopnia, a w przypadku chęci nauczania w szkole, obligatoryjnym wymogiem jest również posiadanie przygotowania pedagogicznego. Podjęcie pracy na tym stanowisku ułatwia również ukończenie studiów podyplomowych z zakresu doradztwa zawodowego.