Choć człowiek potrafi komunikować się nie tylko za pomocą mowy, bez wątpienia to ona stanowi ogromną część w porozumiewaniu się z innymi, a także uzewnętrznianiu swoich emocji. Już po urodzeniu dziecko wydaje z siebie pierwsze dźwięki, które po latach przekształcają się w proste wyrazy i zdania. Z biegiem lat za pomocą słów człowiek może zarówno komunikować się, jak i pracować głosem – np. śpiewać czy być prezenterem w radiu. Choć w tych ostatnich przypadkach odpowiednia dykcja musi być nadwyraz poprawna, tak podczas zwykłej komunikacji wystarczy odpowiednie działanie aparatu mowy. Niestety wiele dzieci w wieku szkolnym zmaga się z problemami związanymi z trudnościami w mówieniu, które są spowodowane jego zaburzeniami. Z tego powodu w każdej szkole dzieci mają dostęp do usług świadczonych przed odpowiedniego specjalistę. Na czym polega praca logopedy i jaki ma zakres obowiązków?
Logopeda – kto to?
Logopeda jest osobą, która organizuje pomoc logopedyczną – najczęściej na terenie szkoły, ale także w innych placówkach. Jego praca polega na diagnozowaniu i terapii dzieci oraz młodzieży, które borykają się z zaburzeniami mowy. Jednym z głównych obowiązków jest także wykonywanie badań diagnostyczno-prognostycznych, a także organizowanie zajęć logopedycznych, których efektem ma być likwidacja bądź znaczne ograniczenie zakłóceń komunikacji. Co ciekawe, logopeda pracuje ze swoim pacjentem nie tylko zakresie mowy, lecz również pisma.
Praca logopedy w szkole
Logopeda najczęściej pracuje z dziećmi i młodzieżą szkolną, z którymi współpracuje w zakresie działań profilaktycznych dbając o sprawność językową. Logopeda w swojej pracy:
- Organizuje zajęcia psychoedukacyjne dla rodziców, aby wspomagać wychowawczą funkcję rodziny, a także zapobiega zaburzeniom komunikacji językowej,
- Podejmuje działania profilaktyczne, które umożliwiają zapobieganie powstawania zaburzeń komunikacji językowej,
- Prowadzi terapię logopedyczną dla dzieci i młodzieży w różnym wieku, z różnymi rodzajami niepełnosprawności, u których zdiagnozowano zaburzenia spowodowane niedokształceniem bądź uszkodzeniem obwodowych narządów mowy, a także wykryto zaburzenia komunikacji językowej pochodzenia ośrodkowego,
- Współpracuje z innymi specjalistami – psychologami, pedagogami, służbami zdrowia, aby kompleksowo realizować plan terapii.
Praca logopedy w przedszkolu
Z uwagi na to, że zaburzenia komuniakcji językowej występują bardzo często w pierwszych latach życia, logopeda pracuje również z najmłdoszymi pacjentami. W przedszkolu logopeda prowadzi diagnostykę logopedyczną, organizuje zajęcia, prowadzi konsultację dla nauczycieli oraz rodziców, a także podejmuje wszelkie działania profilaktyczne.
Działania te mogą być realizowane przez niego dzięki:
- Spotkaniom indywidualnym i grupowym – organizuje zebrania, prowadzi wykłady, warsztaty,
- Kącikom dla rodzica,
- Prowadzeniu przesiewowych badań logopedycznych, które kompleksowo sprawdzają występowanie zaburzeń mowy,
- Współpracy z nauczycielami.
Praca logopedy – dlaczego aż tak ważna?
Logopeda jest specjalistą o niezwykle szerokiej wiedzy, którą wykorzystuje w bardzo istotnej kwestii, jaką jest leczenie zaburzeń mowy. Szacuje się, ze u zdrowego dziecka jej rozwój powinien zakończyć się między 5. a 6. rokiem życia, a ewentualne wady wymowy mogą wpływać na różne problemy związane z nawiązywaniem prawidłowych kontaktów z rówieśnikami.
Logopeda pomaga w takich przypadkach, jak:
- seplenienie,
- nieprawidłowa realizacja głoski „r” – rotacyzm,
- nieprawidłowa realizacja poszczególnych głosek,
- mowa bezdźwięczna,
- nosowanie.
Logopedia studia podyplomowe
W związku z rosnącym zainteresowaniem zawodem logopedy oraz zdobyciu kwalifikacji w tym zakresie, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego przygotowała studia Logopedia. Kierunek został stworzony z myślą o osobach, które chcą zdobyć kwalifikacje niezbędne do pracy jako logopeda lub nauczyciel logopeda w:
- szkołach i przedszkolach,
- ośrodkach szkolno-wychowawczych,
- poradniach psychologiczno-pedagogicznych,
- poradniach specjalistycznych,
- domach dziecka,
- szpitalach i poradniach przyszpitalnych,
- przychodniach specjalistycznych.