Zaktualizowano dnia 22 listopada 2021
Rolnictwo jest jedną z najstarszych i podstawowych dziedzin gospodarki. Jej podstawowym założeniem jest produkcja krajowej żywności oraz produkcja surowców przemysłowych. Odkąd Polska weszła do Unii Europejskiej, rolnictwo regularnie otrzymuje zastrzyki gotówki w ramach różnych dotacji. Oprócz ulg podatkowych, rolnicy mogą występować o dopłaty z przeznaczeniem na cele związane z rozwojem swoich gospodarstw. Jednym z programów cieszącym się w ostatnim czasie dużą popularnością jest program Młody Rolnik. Rolnicy, którzy otrzymają dotacje będą mogli wnioskować o płatność końcową do sierpnia 2025 roku. Kto może wystąpić o dotacje i kim właściwie jest Młody Rolnik?
Z uwagi na fakt, że Polska posiada jeszcze fundusze do wykorzystania z poprzedniego okresu planowania budżetu, pozostały jeszcze pieniądze na to, by przyjmować wnioski na rok 2022 dla Młodych Rolników. Jest o pomoc przeznaczona dla osób, które rozpoczynają prowadzenie gospodarstwa rolnego.
Młody Rolnik otrzymać może premię w wysokości 150 tysięcy złotych, które są wypłacane w dwóch ratach. Pierwsza z nich wypłacana jest w wysokości 80% po spełnieniu przez beneficjenta odpowiednich warunków w okresie 9 miesięcy od dnia, w którym otrzymał decyzję o przyznaniu pomocy. Druga rata w wysokości 20% wypłacana jest po realizacji biznesplanu.
Kim jest Młody Rolnik?
W świetle regulaminów i rozporządzeń młodym rolnikiem jest osoba, która posiada mniej niż 40 lat i posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, bądź uzupełni je w terminie 3 lat od dnia otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy, a także najpóźniej w terminie 9 miesięcy od dnia otrzymania decyzji rozpocznie prowadzenie działalności rolniczej jako jedyny kierujący.
Kwalifikacje zawodowe – co konkretnie?
Przepisy odnośnie kwalifikacji zawodowych określa Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 marca 2018 r. Według tego aktu prawnego, osoba fizyczna, która ubiega się o premię dla młodych rolników powinna posiadać m.in.:
- tytuł doktora bądź ukończone studia III stopnia z obszaru nauk rolniczych bądź nauk weterynaryjnych,
- ukończone studia I lub II stopnia bądź studia magisterskie na kierunkach związanych m.in. z rolnictwem, ogrodnictwem, weterynarią techniką rolniczą,
- ukończone studia I lub II stopnia bądź jednolite studia magisterskie lub studia magisterskie na innym kierunku niż rolniczy, a także 3-letni staż pracy w rolnictwie bądź studia podyplomowe w zakresie dotyczącym działalności rolniczej.
Studia podyplomowe rolnictwo e-learning
Studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego są skierowane do osób, które chcą zdobyć kwalifikacje rolnicze umożliwiające spełnienie warunków otrzymania dotacji jako Młody Rolnik. To kierunek stworzony dla osób, które nie posiadają wykształcenia rolniczego. Jedynym wymogiem jest posiadanie dyplomu licencjata lub magistra – bez względu na wiek, ukończony wcześniej kierunek czy miejsce zamieszkania.
Dzięki temu WSKZ stwarza nowe możliwości rozwoju osobom, które chcą zmienić dotychczasową dziedzinę i skierować swoją ścieżkę zawodową w kierunku rolnictwa. Jak się okazuje, osoby niezwiązane wcześniej z rolnictwem nie tylko mogą zdobyć kwalifikacje rolnicze uprawniające do prowadzenia działalności rolniczej, ale także z powodzeniem starać się o wysokie dotacje oferowane przez Unię Europejską.
Rolnictwo (dla absolwentów kierunków nierolniczych) to kierunek, dzięki któremu słuchacze poznają sposoby zarządzania jednostką funkcjonującą na rynku rolnym. Zdobędą również wiedzę przydatną do samodzielnego prowadzenia działalności agroturystycznej, jak również do promowania artykułów rolnych dzięki wiedzy z zakresu marketingu.
Według Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, ukończenie studiów podyplomowych na tym kierunku nadaje absolwentom kwalifikacje rolnicze uznawane w KOWR oraz ARIMR. Ogromną zaletą jest fakt, że absolwent nie musi zdawać państwowego egzaminu w Okręgowej Komisji Edukacyjnej. Dodatkowo, kształcenie odbywa się za pośrednictwem efektywnej platformy dydaktycznej, która umożliwia naukę online. Słuchacz może dzięki temu uczyć się z dowolnego miejsca, które posiada dostęp do Internetu. Więcej o studiach online przeczytasz w naszym artykule „Jak wyglądają studia online?”.