Zaktualizowano dnia 14 października 2024
Psychologia to niezwykle interesująca i zarazem obszerna dziedzina nauki, która pozwala absolwentom poprowadzić ścieżkę zawodową w wielu różnych kierunkach. Wybór miejsca pracy oraz grupy pacjentów, którym będzie pomagać specjalista, zależy w dużej mierze od wybranej specjalizacji. Jedną z nich jest psychologia kliniczna, która zajmuje się zaburzeniami psychicznymi ludzi. Pomimo posiadanych uprawnień i kwalifikacji do wykonywania tego zawodu, wielu specjalistów nieustannie rozwija swoją wiedzę oraz umiejętności wybierając studia podyplomowe Psychologia kliniczna.
Profilaktyka zdrowia psychicznego coraz popularniejsza
Jeszcze kilka lat temu problemy natury psychicznej były w naszym kraju pewnego rodzaju tabu. I choć do dziś rozmowa na temat swojego negatywnego samopoczucia nie należy do komfortowych wyznań, należy zauważyć znaczną poprawę pod kątem dbania o własne zdrowie psychiczne. Polacy coraz częściej i chętniej decydują się rozmawiać o tym z najbliższymi, a także podejmować poważniejsze kroki. Jednym z nich jest wizyta u specjalisty – psychologa klinicznego, którego zadaniem jest przede wszystkim diagnostyka zaburzeń psychicznych i stosowanie profilaktyki w celu zapobiegania występowaniu dalszych zaburzeń.
Na czym polega praca psychologa klinicznego?
Psycholog kliniczny jest specjalistą, który prowadzi badania diagnostyczne, a także działania o charakterze korekcyjno-wychowawczym zaburzeń. Mowa zarówno o dzieciach, jak osobach dorosłych, którzy posiadają zaburzenia somatyczne oraz psychiczne.
Jego praca opiera się głównie na profilaktyce zdrowia psychicznego, a do jego obowiązków należy m.in.:
- diagnostyka zaburzeń osobowości u pacjentów
psychiatrycznych, a także rozwoju neurologicznego u dzieci i dorosłych, - analizowanie i badanie czynników, które wpływają
na zaburzenia, - prowadzenie psychoterapii oraz rehabilitacji
psychologicznej w leczeniu wewnętrznych schorzeń, - współpraca z lekarzami innych specjalizacji w
diagnostyce i leczeniu pacjentów.
Zaburzenia psychiczne – objawy, które leczy psycholog kliniczny
Jakie są zatem zaburzenia psychiczne pacjentów psychologa klinicznego? Specjalista ten pracuje najczęściej w trudnych warunkach, z pacjentami, którzy cierpią na zaburzenia neurologiczne, psychiczne czy somatyczne. W dużej mierze są to osoby ze stanami lękowymi i depresją, która uchodzi za najczęściej występujące zaburzenie psychiczne.
Pacjenci udają się do psychologa klinicznego z:
- przytłaczającym poczuciem winy i wyrzutami
sumienia, - brakiem energii i uczuciem stałego zmęczenia,
- obniżonym nastrojem bez względu na bodźce
zewnętrze, - problemami z koncentracją,
- myślami samobójczymi,
- z zaburzeniami snu,
- długotrwałym uczuciem lęku.
Psycholog kliniczny może pracować również z dziećmi, u których zdiagnozowano opóźnienia rozwojowe czy zaburzenia ze spektrum autyzmu.
Miejsca pracy psychologa klinicznego
Ze względu na szerokie kompetencje i duże grono pacjentów, którym pomaga psycholog kliniczny, może on podjąć pracę w wielu różnych placówkach i ośrodkach. Kompetencje specjalistów z tego obszaru pozwalają na pracę w:
- szpitalach dla osób z chorobami psychicznymi i
somatycznymi, - sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych,
- poradniach zdrowia psychicznego i poradniach
psychologicznych, - domach pomocy społecznej.
Warto zaznaczyć, że uprawnienia do pracy jako psycholog posiada osoba, która spełni konkretne wymogi. Jednym z nich jest wykształcenie – ukończone jednolite studia magisterskie z psychologii.
Studia podyplomowe Psychologia kliniczna – nauka przez Internet
Absolwenci psychologii, którzy nie posiadają specjalizacji w tym zakresie, mogą uzupełnić swoją wiedzę zapisując się na studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Psychologia kliniczna to kierunek, który słuchacze mogą ukończyć bez wychodzenia z domu.
Nauka odbywa się za pośrednictwem nowoczesnej platformy dydaktycznej, która umożliwia realizację rozbudowanego i dopracowanego programu studiów bez wychodzenia z domu. Więcej o formie nauki przeczytasz w naszym artykule „Jak wyglądają studia online?”.