Miejsca pracy dla asystenta lekarza – placówki publiczne czy prywatne?

asystent lekarza

Zaktualizowano dnia 2 sierpnia 2022

Szpitale oraz placówki medyczne nieustannie zmagają się z dużym obłożeniem pacjentów, którzy wymagają opieki najwyżej jakości. Coraz więcej pracy mają jednak nie tylko lekarze dbający bezpośrednio o zdrowie chorych, ale również asystenci, od których zależy sprawna obsługa w kwestiach administracyjnych i organizacyjnych. Asystent lekarza to również stanowisko oferowane przez coraz większą liczbę placówek, które korzystają z nowoczesnych systemów informatycznych do obsługi zapisów oraz dokumentacji medycznej. Osoby zainteresowane pracą na takim stanowisku mogą poprowadzić swoją ścieżkę zawodową w wielu różnych kierunkach – od publicznych szpitali do prywatnych gabinetów. Od wyboru miejsca zatrudnienia zależy również zakres ich obowiązków. Gdzie zatem mogą podjąć pracę asystenci lekarza?

Asystent medyczny – nie tylko pomoc administracyjna

Głównym zadaniem pracowników zatrudnionych na tym stanowisku jest wsparcie lekarzy w zakresie administracyjnej obsługi pacjentów. Asystenci medyczni rejestrują na wizyty, informują o wynikach badań oraz zajmują się dokumentacją medyczną. Bardzo ważnym aspektem ich pracy jest również notowanie przebiegu wizyty, objaśnianie procedur medycznych, a także informowanie o wskazaniach i przeciwskazaniach przed konkretnymi badaniami. Asystenci medyczni odpowiadają również za przygotowywanie gabinetu oraz stanowiska lekarza, a w razie potrzeby pomagają mu podczas zabiegów.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Obsługa EWUŚ

Rosnące zapotrzebowanie na pracowników wykwalifikowanych w tym zakresie jest również efektem popularyzacji systemów informatycznych, które pozwalają przechowywać ważne dokumenty w formie elektronicznej. Doświadczeni, jednak niezaznajomieni z nowymi technologiami lekarze mogą mieć problem z ich obsługą.

Asystenci medyczni obsługują nie tylko wewnętrzne oprogramowanie danej placówki, ale również system Elektronicznej Weryfikacji Usprawnień Świadczeniobiorców, który pozwala zweryfikować prawa pacjenta do opieki finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Asystent lekarza może wystawić zwolnienie

Funkcja asystenta medycznego ma za zadanie odciążyć lekarza w kwestiach administracyjnych, dzięki czemu może on poświęcić więcej czasu na pomoc swoim pacjentom. Jak się okazuje, lekarz może również wystawić asystentowi roczne upoważnienie do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich – e-ZLA. Lekarz może takie upoważnienie w dowolnej chwili wycofać lub wystawić kolejne po upływie 12 miesięcy. Warto jednak zaznaczyć, że to lekarz podejmuje decyzję o długości i szczegółach zwolnienia.

asystent lekarza

Asystent lekarza – szeroki wybór miejsc pracy

Z uwagi na szeroki zakres umiejętności i kompetencji, asystenci medyczni mogą poprowadzić swoją ścieżkę zawodową w wielu różnych kierunkach. Mają możliwość dostosowania swojej pracy do stylu życia lub innych obowiązków, ponieważ placówki medyczne są zazwyczaj czynne od wczesnych godzin porannych do późnych godzin wieczornych – również w weekendy.

Asystent lekarza może znaleźć zatrudnienie w:

  • publicznych szpitalach,
  • publicznych i prywatnych placówkach medycznych,
  • prywatnych gabinetach,
  • salach zabiegowych,
  • salach operacyjnych.

Asystent medyczny – zarobki

Wybór miejsca pracy nie tylko wpływa na zakres obowiązków, ale przede wszystkim na wysokość wynagrodzenia, które uzależnione jest od charakteru i wielkości placówki, a także doświadczenia i stażu pracy asystenta. Średnia pensja osoby na tym stanowisku według portalu pensjometr.pl waha się od 2700 zł do około 6100 zł brutto.

Asystent medyczny wymagania

Szerokie możliwości rozwoju oraz duże szanse na znalezienie atrakcyjnej oferty sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się, jak zostać asystentem medycznym. Aktualnie nie istnieją przepisy, które regulują wymagania pod kątem kwalifikacji. Musi być to osoba wyznaczona przez lekarza, jednak nie istnieje wymóg, aby był to absolwent studiów medycznych.

Niezwykle istotnym atutem podczas aplikowania na takie stanowisko z pewnością będzie wiedza i umiejętności, które można zdobyć zapisując się na Studia podyplomowe Asystent medyczny oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Zainteresowani słuchacze mogą zrealizować program studiów bez wychodzenia z domu. Więcej o trybie nauczania przeczytasz w naszym artykule „Jak wyglądają studia online?”.