Magisterka z administracji a odbywanie praktyk

administracja studia magisterskie

Zaktualizowano dnia 18 kwietnia 2023

Istnieje wiele powodów, dla których absolwenci studiów licencjackich postanawiają kontynuować naukę na II stopniu. Jednym z nich jest pojawienie się niezwykle wygodnej i efektywnej formy kształcenia, która umożliwia realizację programu studiów z dowolnego miejsca posiadającego dostęp do Internetu. Choć jednym z najpopularniejszych jest administracja studia magisterskie na każdym kierunku wymagają realizacji praktyk – także w przypadku kształcenia online. Dzieje się tak z uwagi na punkty ECTS, których należy zdobyć wymaganą ilość, aby móc ukończyć studia magisterskie. Gdzie mogą odbyć praktyki studenci administracji?

Co to są punkty ECTS?

Absolwenci studiów licencjackich z pewnością nie raz zetknęli się z punktami ECTS, a także różną wartością przypisaną do każdego z przedmiotów. Co jednak oznaczają? Jak się okazuje, ECTS to Europejski System Transferu Punktów (skrót od ang. European Credit Transfer System), który po raz pierwszy pojawił się w 1989 roku za sprawą programu Erasmus. System ten wprowadzono, aby ułatwić zaliczenie okresu studiów podjętych zagranicą przez macierzystą uczelnię studenta.

Z czasem system ten zaczęło wdrażać coraz więcej europejskich uczelni, a wraz z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, od 1 stycznia 2007 roku obligatoryjnie stosowany jest przez wszystkie polskie szkoły wyższe.

administracja studia online

Punkty ECTS – ile trzeba mieć, aby ukończyć studia?

System ECTS jest opracowany w taki sposób, aby przydzielone konkretnym zajęciom punkty odzwierciedlały nakład pracy studenta przy ich realizacji. Najczęściej wyznacznikiem jest liczba godzin, która w przeliczeniu na 1 punkt ECTS wynosi średnio od 25 do 30. Przyjmuje się, że jeden semestr akademicki wymaga około 750-900 godzin nakładu pracy, co daje łącznie 30 punktów ECTS.

W przypadku studiów licencjackich trwających 6 semestrów, konieczne będzie zdobycie minimum 180 punktów ECTS. Z kolei studia magisterskie, których program studiów rozłożony jest na 4 semestry, będzie wymagał od studenta uzyskania co najmniej 120 punktów ECTS. Bardzo ważny jest fakt, iż punkty te przyznaje się za każdy element programu studiów – zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne.

Magisterskie studia administracja – przedmioty w programie studiów

Od wielu lat wśród najpopularniejszych kierunków studiów II stopnia znajduje się administracja. Decyzję o kontynuowaniu nauki w tym obszarze podejmują aktywni lub aspirujący pracownicy instytucji rządowych oraz pozarządowych, którzy chcą zdobyć bardziej specjalistyczną wiedzę przydatną na wielu perspektywicznych stanowiskach.

Dzięki kształceniu online studenci mogą zrealizować część teoretyczną programu studiów bez wychodzenia z domu.W trakcie 4 semestrów studenci administracji realizują takie przedmioty jak:

  • prawo europejskie,
  • zasady tworzenia i stosowania prawa,
  • prawo administracyjne,
  • socjologia organizacji,
  • język obcy,
  • etyka urzędnicza,
  • postępowanie podatkowe i kontrola skarbowa.

Pełna lista przedmiotów oraz szczegóły dotyczące kierunku znajdują się na stronie oferty: https://studia-online.pl/kursy/4869103/studia/magisterskie/administracja.

Sprawdź kierunek studiów magisterskich class=

Administracja – studia magisterskie a praktyki

Studenci, którzy wybiorą studia magisterskie Administracja, zobowiązani są do realizacji praktyk w wybranej przez siebie placówce. Ważne, aby zajęcia były zgodne z kierunkiem kształcenia. Daje to szerokie możliwości wyboru, ponieważ wiele firm i instytucji posiada dział administracji.

Mogą być to więc m.in.:

  • jednostki administracji samorządowej oraz rządowej,
  • agencje celne,
  • organy nadzoru i kontroli,
  • instytucje wymiaru sprawiedliwości,
  • kancelarie prawne i podatkowe.

Oprócz tego student może realizować praktyki w innych podmiotach, których charakter działalności jest zgodny z profilem kierunku studiów.