Zaktualizowano dnia 29 marca 2023
Logopedia to obszerna dziedzina nauk, której zadaniem jest ocena sprawności językowej i komunikacyjnej pod kątem biologicznym. Zajmuje się różnego rodzaju zaburzeniami mowy oraz terapią – zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Z uwagi na szerokie możliwości poprowadzenia swojej ścieżki zawodowej, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród aspirujących specjalistów z tego zakresu. Osobom, które chcą zdobyć uprawnienia z tej niezwykle perspektywicznej dziedziny, jaką jest logopedia studia podyplomowe umożliwią zdobycie niezbędnej wiedzy, umiejętności i udokumentowanych kwalifikacji. W ofercie uczelni znajduje się kilka kierunków z tego obszaru – czym się różnią i kto jest ich adresatem?
Podyplomowa logopedia wciąż popularna
Logopedia to jedna z najpopularniejszych dziedzin nauk, a zarazem kierunków studiów podyplomowych, na które zapisują się osoby upatrujące swoich szans w zawodzie dotyczącym diagnostyki i terapii zaburzeń mowy. Wielu aspirujących logopedów jest zdecydowanych odnośnie poprowadzenia swojej ścieżki zawodowej już po ukończeniu szkoły ponadpodstawowej i wybiera odpowiedni kierunek studiów wyższych.
Co jednak z osobami, które dostrzegły w sobie chęć podjęcia pracy w zawodzie logopedy po ukończeniu studiów z innej dziedziny? Z pomocą przychodzi podyplomowa logopedia, dzięki której wymagane uprawnienia mogą zdobyć także absolwenci innych kierunków studiów. Na popularność studiów podyplomowych z zakresu logopedii wpływają także nowoczesne formy kształcenia, które umożliwiają zrealizowanie części teoretycznej online – bez wychodzenia z domu, z możliwością dostosowania tempa nauki do własnych potrzeb przy jednoczesnej oszczędności czasu i pieniędzy na dojazdach.
Logopedia – studia podyplomowe o różnych kierunkach
W ofercie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego znajduje się wiele studiów podyplomowych o charakterze kwalifikacyjnym, które umożliwiają rozszerzenie posiadanych już kompetencji lub zdobycie zupełnie nowych, uprawnień niezbędnych do wykonywania danego zawodu. Wśród nich znajdują się dwa kierunku z tego obszaru – Logopedia, a także Logopedia z neurologopedią. Czym się różnią i do kogo są skierowane?
Logopedia – dla aspirujących logopedów i nauczycieli logopedów
Kierunek Logopedia przygotowuje słuchaczy z zakresu praktycznych i teoretycznych aspektów pracy z dziećmi, młodzieżą, a także osobami dorosłymi. W trakcie studiów poznają oni metody rozpoznawania i diagnozowania wielu różnych zaburzeń, a także prowadzenia terapii dobranej do każdej z napotkanych nieprawidłowości.
Logopedia studia podyplomowe online to propozycja skierowana do absolwentów wyższych studiów magisterskich, którzy posiadają zaświadczenie z gabinetu logopedycznego o braku jakichkolwiek przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Po ukończeniu kierunku uzyskują uprawnienia do pracy jako logopeda. Z kolei absolwenci studiów licencjackich, którzy posiadają przygotowanie pedagogiczne uzyskują kwalifikacje do pracy jako nauczyciel logopeda.
Logopedia – studia podyplomowe z obszernym programem
Program studiów został podzielony na cztery semestry, w trakcie których aspirujący logopeda pozna m.in.:
- podstawy dydaktyki oraz diagnostyki w pedagogice specjalnej,
- podstawy psychologii klinicznej i rozwojowej,
- medyczne podstawy logopedii oraz zaburzeń mowy,
- anatomię i fizjologię narządu mowy,
- specyfikę terapii wspomagające,
- aspekty wczesnej interwencji logopedycznej.
Neurologopeda – jak zostać specjalistą od neurologicznych zaburzeń mowy?
Logopedia posiada wiele subdyscyplin, które precyzują zakres działalności specjalisty. Jedną z nich jest neurologopedia, która bada zaburzenia rozwoju mowy wynikające z dysfunkcji lub uszkodzenia układu nerwowego. Pracę na takim stanowisku może podjąć osoba o odpowiednich kwalifikacjach.
Neurologopedia studia podyplomowe online
Wychodząc naprzeciw osobom zainteresowanym podjęciem pracy w zawodzie, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego przygotowała studia podyplomowe Logopedia z neurologopedią, których program – oprócz zagadnień zawartych w kierunku Logopedia – zawiera także tematy związane z neurologią dziecięcą, a także neuropsychologią w logopedii.
Kierunek ten jest świetnym wprowadzeniem w świat neurologopedii i stanowi podstawę do dalszego rozwijania wiedzy w tym zakresie. Zdobycie pełnych kwalifikacji do pracy na tym stanowisku umożliwiają studia podyplomowe Neurologopedia online.