Zaktualizowano dnia 9 października 2023
Nauczyciele wychowania do życia w rodzinie (WDŻ) przekazują uczniom informacje na temat indywidualnej i społecznej wartości rodziny. W ten sposób młode osoby mogą odnaleźć własne miejsce w rodzinie i w świecie, kształtują świadomość procesu rozwoju psychoseksualnego, uznania godności człowieka, współtworzenia dojrzałych więzi osobowych. W związku z tym nauczyciel musi zdobyć odpowiednie przygotowanie do wykładania tego przedmiotu. Jest to możliwe podczas studiów podyplomowych, o czym będziemy pisali w dalszej części artykułu.
Wychowanie do życia w rodzinie – kwalifikacje nauczyciela do nauczania drugiego przedmiotu
O kwalifikacjach nauczyciela wychowania do życia w rodzinie (WDŻ) mówimy w kontekście nabycia przez niego uprawnień do nauczania danego przedmiotu. Ponadto nauczyciel ten ma możliwość podjąć studia podyplomowe na kierunku kwalifikacyjnym, dzięki któremu będzie mógł prowadzić nauczanie na kolejnym przedmiocie, np. przyrodzie.
Kierunki kwalifikacyjne muszą spełniać nie tylko wymogi prawne pod względem programu kształcenia, ale także sposobu i czasu jego realizacji. Nasza uczelnia oferuje studia podyplomowe, które umożliwiają zdobycie kwalifikacji do nauczania dwóch przedmiotów, a wśród nich “Nauczanie przyrody i wychowania do życia w rodzinie (wdż)”, na którym równolegle realizowane są dwa kierunki: nauczanie WDŻ i nauczanie przyrody.
Należy podkreślić, że użycie nazwy kierunku zawierającego dwa różne przedmioty ma na celu jedynie uproszczenie procesu rejestracji na uczelnię i korzystanie z internetowego konta studenta, ponieważ rozporządzenie nie dopuszcza możliwości uzyskania kwalifikacji przez słuchacza po kierunkach składających się z więcej niż jednego przedmiotu.
W związku z tym absolwent studiów podyplomowych “Nauczanie przyrody i wychowania do życia w rodzinie (wdż)” otrzyma dwa świadectwa ukończenia studiów:
- nauczania przyrody,
- nauczania wychowania do życia w rodzinie.
Kto może pracować jako nauczyciel przyrody i wychowania do życia w rodzinie?
Nauczycielem przyrody i wychowania do życia w rodzinie może być osoba, która ma kwalifikacje potrzebne do zajmowanego stanowiska. Taki warunek został określony w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
Rozporządzenie określa także, że pracę na tym stanowisku może podjąć osoba spełniająca jedno z poniższych kryteriów art. 3., o następującym brzmieniu: „kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela (…) posiada osoba, która ukończyła:
- studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne;
- studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku, którego efekty uczenia się, o których mowa w ustawie z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, w zakresie wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, wskazane w podstawie programowej dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne;
- studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w pkt 1 i 2, i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne”.
Wskazany akt prawny określa, że nauczyciele muszą skończyć studia magisterskie na kierunku odpowiadającym przedmiotowi nauczania. Natomiast, jeżeli zostali oni absolwentami innych specjalności, mają obowiązek ukończyć studia podyplomowe kwalifikacyjne z zakresu przedmiotu, którego chcą nauczać w instytucjach oświatowych, np. wychowania do życia w rodzinie i przyrody.
Jakiego przedmiotu dodatkowo może uczyć nauczyciel wychowania do życia w rodzinie?
Przyroda nie jest jedynym przedmiotem, do którego nauczania może zdobyć kwalifikacje nauczyciel wychowania do życia w rodzinie. Nasza uczelnia poza wskazanym powyżej kierunkiem “Nauczanie przyrody i wychowania do życia w rodzinie (wdż)”, oferuje także inne możliwości realizowania dwóch kierunków równolegle na studiach podyplomowych, a wśród nich:
- Nauczanie wiedzy o społeczeństwie (wos) i wychowania do życia w rodzinie (wdż).
- Nauczanie biologii i wychowania do życia w rodzinie (wdż).
- Nauczanie edukacji dla bezpieczeństwa (edb) oraz wychowania do życia w rodzinie (wdż).
- Nauczanie wychowania do życia w rodzinie (wdż) i etyki.
- Nauczanie wychowania do życia w rodzinie (wdż) i edukacja seksualna.
Warto dodać, że nasza uczelnia spełnia nowe standardy kształcenia, czyli wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.
Ponadto materiały dydaktyczne udostępnione słuchaczowi są zgodne z wymaganiami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod względem:
- programu nauczania,
- siatki przedmiotów,
- godzin kształcenia.
Jest to odpowiedź na współczesne potrzeby rynku pracy w oświacie, mierzącego się z brakami kadrowymi w placówkach edukacyjnych, a także szansa na poszerzenie swoich kwalifikacji.