Kto może kupić ziemię rolną?

Obrazek wyróżniający dla kierunku rolnictwo (dla_absolwentów studiów nierolniczych

Zaktualizowano dnia 18 stycznia 2022

Zainteresowanie posiadaniem ziemi rolnej od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Jak się jednak okazuje, nie wystarczy odpowiednia ilość gotówki i upatrzone hektary ziemi w dowolnym miejscu. W związku z tym – kto może kupić ziemię rolną? Jeżeli ktoś nie odziedziczył po swoich przodkach gospodarstwa rolnego, a wraz z nim statusu rolnika indywidualnego, należy o taki status się postarać. W przeciwnym razie, zakup ziemi rolnej może okazać się dość skomplikowanym procesem. Nie każdy przecież pochodzi z rodziny, która od pokoleń prowadzi gospodarstwo rolne. Na ratunek przychodzą jednak podyplomowe studia rolnicze przygotowane dla absolwentów studiów nierolniczych, które umożliwiają pozyskanie statusu rolnika indywidualnego i znacznie ułatwiają zakup ziemi rolnej.

Status rolnika indywidualnego  – znaczne ułatwienie

Żeby móc z większą swobodą kupować ziemie rolne, warto postarać się o status rolnika indywidualnego. Aby nim zostać, należy spełnić kilka określonych warunków, do których należy:

  • posiadanie kwalifikacji rolniczych,
  • posiadanie, dzierżawa lub użytkowanie nieruchomości rolnej nie mniejszej niż 1 hektar i nie większej niż 300 hektarów,
  • zamieszkiwanie od 5 lat w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość rolna,
  • samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego.

Coraz częściej na własną działalność rolną decydują się osoby, które wcześniej ukończyły zupełnie inne kierunki studiów niż te z obszaru rolnictwa. Zdobycie odpowiednich kwalifikacji w przypadku takich osób jest jednak prostsze niż mogłoby się wydawać. Podyplomowe studia rolnicze oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego stworzone zostały bowiem dla osób, które ukończyły nierolnicze studia wyższe i aspirują do prowadzenia własnego gospodarstwa rolnego.

Brak statusu – większe komplikacje

Kiedy uzyska się status rolnika indywidualnego, jedynym ograniczeniem przy zakupie ziemi rolnej jest tylko powierzchnia. Nie może ona wówczas przekraczać 300 hektarów. Sytuacja komplikuje się, kiedy nie jest się rolnikiem w świetle prawa. Zakup ziemi rolnej jest w takim przypadku możliwy, jednak wtedy należy spełnić kilka dodatkowych warunków odnośnie powierzchni:

  • ziemia nie może przekraczać powierzchni 1 hektara – warto jednak pamiętać, iż prawo pierwokupu takiej ziemi należy do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa,
  • jeśli sprzedający jest krewnym kupującego, wzrastają szansę na zakup większej działki – wówczas można kupić do 300 hektarów i nie trzeba obawiać się zainteresowania KOWR,
  • w przypadku, kiedy kupujący chce nabyć działkę większą niż 1 hektar i nie jest on spokrewniony ze sprzedającym, taka transakcja musi posiadać zgodę Dyrektora KOWR.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Jak się okazuje, uzyskanie zgody KOWR na zakup działki rolnej nie jest proste. Cały proces rozpoczyna się od wniosku o wydanie decyzji, który złożyć może kupujący lub sprzedający. W jednym i drugim przypadku trzeba wskazać strony oraz przedmiot transakcji, czyli szczegółowy opis danej nieruchomości. Obowiązkowe jest również wskazanie celu, dla którego działka jest nabywana oraz podanie planowanego sposobu korzystania z niej. Jest to innymi słowy zobowiązanie kupującego do prowadzenia na danym terenie działalności rolniczej. Warto zwrócić uwagę, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ma prawo kontrolować, czy nabywca działki korzysta z niej w odpowiedni sposób.

Dodatkowo, sprzedający musi wykazać, że nie mógł sprzedać nieruchomości innemu rolnikowi oraz że nie dojdzie wskutek transakcji do nadmiernej koncentracji terenów rolnych. Do kupującego należy także zobowiązanie się do mieszkania przez 5 lat na terenie gminy, na której mieści się dana nieruchomość rolna. W tym czasie nie może więc tej ziemi sprzedać ani oddać.

Podyplomowe studia rolnicze przez Internet

Rolnictwo (dla absolwentów studiów nierolniczych) to kierunek przygotowany przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego z myślą o osobach, które planują rozpocząć swoją przygodę z własną działalnością rolną i chcą w łatwy sposób zdobyć wymagane kwalifikacje rolnicze bez konieczności przystępowania do egzaminu OKE. Ogromną zaletą studiów podyplomowych oferowanych przez WSKZ jest tryb online, dzięki czemu zdobywanie wiedzy i udokumentowanych umiejętności odbywa się bez wychodzenia z domu. Nauka realizowana jest przy użyciu platformy dydaktycznej, na którą słuchacze mogą logować się o dowolnych godzinach, co z pewnością docenią osoby, które chcą z łatwością pogodzić naukę z pracą lub innymi obowiązkami.