Kodeks etyczny nauczyciela w szkole podstawowej

studia podyplomowe przygotowanie pedagogiczne

Zaktualizowano dnia 23 maja 2022

Choć fundamentalną rolą nauczyciela w szkole podstawowej jest przekazywanie wiedzy oraz wypracowanie odpowiednich umiejętności u uczniów, osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna również za kształtowanie postaw swoich podopiecznych. Dzieci i młodzież w wieku szkolnym bacznie przyglądają się zachowaniu nauczyciela i czerpią od niego określone wzorce. Z tego powodu niezwykle ważnym aspektem jest przestrzeganie kodeksu etycznego będącego pewnym kompasem moralnym, pozwalającym zwrócić uwagę na wykonywanie swojej pracy. Studia podyplomowe Przygotowanie pedagogiczne dzięki zagadnieniom z zakresu psychologii i pedagogiki pozwalają poznać mechanizmy, jakie zachodzą nie tylko w procesie nauki, ale również w kontaktach interpersonalnych z uczniami.

Czym jest kodeks etyczny nauczyciela?

Kodeks etyczny nauczyciela to zbiór zasad, które pozwalają nauczycielowi rozstrzygać problemy natury etycznej, z jakimi może spotkać się podczas wykonywania swojego zawodu. To pewnego rodzaju wyraz przekonania, iż jego działania wobec uczniów, ich rodziców i opiekunów mają moralny wymiar wynikający z roli społecznej, którą pełni nauczyciel. Może on bowiem swoimi działaniami wpływać na innych, a jako profesjonalista w tym zawodzie jest odpowiedzialny za charakter oraz na skutki tego wpływu.

studia podyplomowe przygotowanie pedagogiczne

Jakie są zasady etyki zawodowej nauczyciela?

Warsztat pracy nauczyciela dotyczy nie tylko samego przekazywania wiedzy i realizacji programu. Istnieje bowiem wiele zasad moralnych, jakimi powinien kierować się nauczyciel podczas pracy w szkole podstawowej.

Do najważniejszych z nich należy:

  • respektowanie praw ucznia,
  • kierowanie się zasadą niezbywalności praw ucznia oraz jego rodziców,
  • dbanie o utrzymywanie najwyższego poziomu swojej pracy niezależnie od indywidualnych cech uczniów oraz rodziców, osobistego stosunku oraz od rasy, narodowości, światopoglądu czy wyznawanego systemu wartości,
  • kierowanie się zasadą dobra w trakcie współpracy z instytucjami lub osobami dorosłymi, które decydują o losach małoletniego ucznia,
  • poznawanie problemów, możliwości i uwarunkowań ucznia,
  • niewykorzystywanie pozycji nauczyciela do osiągania korzyści osobistych kosztem ucznia,
  • przestrzeganie tajemnicy zawodowej,
  • dążenie do przejrzystości działań i procedur zespołu nauczycielskiego.

W przypadku, gdy nauczyciel naruszył zasady etyki zawodowej, powinien natychmiast podjąć takie działania, które usuną skutki złego postępowania i naprawią wyrządzone szkody.

Oprócz powyższych zasad, nauczyciel powinien:

  • wpajać swoim uczniom zasady moralne względem siebie,
  • reagować na wszelkie kłótnie i spory powstające w grupie,
  • przestrzegać przed korzystaniem z niedozwolonych pomocy naukowych (ściąg).
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Studia podyplomowe Przygotowanie pedagogiczne

Aby podjąć pracę na stanowisku nauczyciela w szkole podstawowej, niezbędne jest zrealizowanie przygotowania pedagogicznego uprawniającego do wykonywania zawodu na danym szczeblu edukacyjnym. Aspirujący nauczyciele mogą zdobyć wymagane kwalifikacje pedagogiczne zapisując się na studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego.

W trakcie nauki słuchacze poznają nie tylko metody pedagogiczne związane z pracą opiekuńczo-wychowawczą, ale również zdobywają niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu diagnozy, kontroli i oceniania pracy dydaktycznej. Aspirujący nauczyciele poznają też metody pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych.