Klasa integracyjna jako element edukacji włączającej

nauczyciel wspomagający studia online

Zaktualizowano dnia 29 maja 2023

Do polskich szkół uczęszczają nie tyko w pełni sprawni uczniowie, ale również dzieci i młodzież, u której zdiagnozowano pewne zaburzenia wymagające innego podejścia edukacyjnego. Klasa integracyjna – w przepisach określana jako oddział integracyjny – tworzona jest w celu wspólnego kształcenia uczniów pełnosprawnych oraz tych z pewnymi deficytami. Realizuje ona założenia edukacji inkluzyjnej, czyli modelu opartego na obopólnych korzyściach i równych prawach w życiu szkolnym. W klasie integracyjnej wsparcie wiodącemu nauczycielowi zapewnia nauczyciel wspomagający.

Co to jest edukacja włączająca?

Edukacja inkluzyjna (nazywana również zamiennie jako edukacja włączająca) jest systemem organizacji procesu edukacyjnego w taki sposób, aby zapewnić takie same możliwości uczniom pod kątem ich edukacyjnych potrzeb. Według założeń zarówno dzieci z niepełnosprawnościami, jak również w pełni zdrowi uczniowie mogą bez przeszkód realizować program nauczania w jednej klasie integracyjnej.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ KWALIFIKACJE DO NAUCZANIA W KLASIE INTEGRACYJNEJ

Edukacją włączającą obejmuje się dzieci z problemami rozwojowymi, m.in.:

  • przewlekle chore,
  • z niepełnosprawnością intelektualną oraz ruchową,
  • z zaburzeniami mowy,
  • z trudnościami w kształceniu.

Uczeń z depresją – dostosowania w szkole

Wśród nich są także osoby z zaburzeniami psychicznymi. Dla uczniów z depresją dostosowanie jest bardzo ważne zarówno pod kątem edukacyjnym, jak i społecznym. Pedagog specjalny działa wówczas w oparciu o zalecenia wskazujące formy i metody pracy z takim uczniem.

Klasa integracyjna przepisy

Nie oznacza to jednak, że klasa integracyjna funkcjonuje na takich samych zasadach jak pozostałe, w których znajdują się sami uczniowie bez stwierdzonych niepełnosprawności. Według przepisów klasa integracyjna w oddziałach szkół i przedszkoli – zarówno integracyjnych, jak i ogólnodostępnych – może składać się maksymalnie z 20 uczniów. Wśród nich może uczyć się maksymalnie pięć osób z niepełnosprawnościami.

klasa integracyjna studia podyplomowe

Pedagog specjalny – zawód pożądany coraz bardziej

Zawód pedagoga specjalnego to stosunkowo nowe stanowisko. Od września 2022 roku, kiedy miała miejsce reforma oświaty, szkoły muszą obowiązkowo zatrudniać specjalistów-pedagogów, którzy będą stanowić wsparcie dla pozostałych nauczycieli prowadzących zajęcia. Osoby na stanowiskach pedagoga specjalnego muszą spełnić wymogi dotyczące posiadanych kwalifikacji.

Edukacja włączająca studia podyplomowe online

Aspirujący nauczyciel wspomagający może zdobyć kwalifikacje zapisując się na studia podyplomowe online Edukacja włączająca i integracyjna. Ogromną zaletą kierunku oferowanego przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego jest możliwość realizacji części teoretycznej w trybie online. W trakcie trzech semestrów słuchacze realizują w sumie 382 godzin zajęć teoretycznych, a także 120 godzin praktyk w wybranej przez siebie placówce.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Możliwości dla absolwentów

Kierunek pozwala słuchaczom zdobyć kwalifikacje zawodowe, które są niezbędne w zakresie pomocy, wsparcia oraz opieki uczniów o specjalnych potrzebach w systemie wychowania i edukacji. Wiedza i umiejętności zdobyta w trakcie trwania studiów okaże się niezwykle przydatna do pracy z takimi uczniami w:

  • przedszkolach integracyjnych,
  • szkolnych oddziałach integracyjnych – zarówno w szkołach podstawowych, jak i ponadpodstawowych,
  • internatach,
  • domach dziecka.