Kim jest trener rozwoju osobistego?

Kim jest trener rozwoju osobistego?

Zaktualizowano dnia 29 listopada 2021

Żyjemy w czasach, w których na każdym kroku możemy zaobserwować wiele zmian dotyczących rozwoju. Na lepsze zmieniają się zarówno aspekty technologiczne w postaci coraz to nowszych i efektowniejszych usprawnień, jak również dostęp do różnego rodzaju usług czy produktów. Chęć rozwoju przekłada się nie tylko na kwestie materialne, ale także mentalne. W dobie bardzo dużej świadomości własnego ciała oraz umysłu, coraz więcej osób postanawia poszerzać swoje umiejętności, a także dbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Choć pojęcie trenera rozwoju osobistego od wielu lat jest bardzo popularne za oceanem oraz zachodnią granicą, w naszym kraju dopiero w ostatnim czasie można zauważyć wzrost zainteresowania tą dziedziną. Kim więc jest trener rozwoju osobistego?

Trener rozwoju osobistego – kto to jest?

Trener rozwoju osobistego bardzo często mylony jest z coachem, co generuje wiele nieporozumień. Na usprawiedliwienie tych pomyłek można wskazać angielski termin coach oznaczający po polsku trenera. Na początku słowo to miało znaczenie stricte sportowe, jednak z czasem przybrało także barwy biznesowe, mentalne, a także kompetencji miękkich. Z biegiem lat w języku polskim trener i coach zostali rozróżnieni, a trener został określony jako ktoś, kto daje wiedzę w formie szkoleń, wykładów, przemówień czy warsztatów.

Trener rozwoju osobistego to dość szeroki termin, ponieważ spektrum zagadnień trenera jest bardzo szerokie. Podobnie grupa docelowa jest bardzo zróżnicowana – może być to grupa aspirujących biznesmenów czy osób, które chcą osiągnąć bardzo dobre wyniki w sferze swojego ciała.

Trener-mówca

Jak już zostało to wcześniej wspomniane, trener przekazuje swoją wiedzę za pomocą różnego rodzaju szkoleń czy warsztatów. Z tego względu musi być dobrym mówcą – powinien dobrze czuć się w trakcie wystąpień publicznych, a także ukształtować swój oryginalny styl działania. Wszystko po to, aby podczas konferencji czy szkoleń występować interesująco i – co najważniejsze – przekonująco.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Jak zostać trenerem rozwoju osobistego – studia online

W związku z coraz większą świadomością swojego ciała, coraz więcej osób dba o swoją sylwetkę nie ograniczając się jedynie do uprawiania sportu, ale także zasięgając profesjonalnych porad dotyczących żywienia. Na podstawie wielu różnych badań stwierdzono, że ogromny wpływ na powodzenie treningu i wdrożenia danej diety ma nasza psychika. Z tego względu coraz większą popularność zyskuje również nowa dziedzina – psychodietetyka, która łączy wiedzę z zakresu dietetyki z aspektami psychologicznymi.

Coraz więcej osób decyduje się na zasięganie porady specjalisty, co generuje pytania jak zostać trenerem rozwoju osobistego? Podstawą są odpowiednie umiejętności, które można zdobyć realizując m.in. studia podyplomowe na WSKZ.

Trener rozwoju osobistego to studia podyplomowe o charakterze interdyscyplinarnym, które łączą wiedzę z zakresu psychodietetyki z nauką funkcjonowania w roli coacha. Kierunek ten skupia się na przekazaniu słuchaczom wiedzy, która okaże się niezbędna w pracy dietetyka. Studia podyplomowe na Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego są realizowane online – za pośrednictwem efektywnej i nowoczesnej platformy dydaktycznej. Słuchacze mogą dzięki temu zapoznawać się z treścią lekcji o dowolnych godzinach i z dowolnego miejsca, co znacznie ułatwia pogodzenie nauki z pracą bądź innymi obowiązkami.

Studia skierowane są dla osób, które planują bądź pracują w charakterze trenera rozwoju osobistego w placówkach sportowych, poradniach żywieniowych czy różnego rodzaju instytutach. Wiedza przydatna w trakcie studiów będzie świetnym rozwiązaniem również dla osób, które myślą o własnej działalności gospodarczej w zakresie rozwoju osobistego oraz w kierunku dietetyki. Trener rozwoju osobistego z psychodietetyką stanowi także merytoryczne uzupełnienie wiedzy dla psychologów, dietetyków żywności czy pielęgniarek.

Ile zarabia trener rozwoju osobistego?

Oszacowanie pensji trenera rozwoju osobistego jest dość problematyczne. Dzieje się tak dlatego, że tego typu trener najczęściej zarabia za jedną sesję, a jego stawki za godzinę (tyle najczęściej trwa średnio jedna sesja) wahają się w zależności od miejscowości, stażu czy charakteru spotkania. Szacuje się, że trener rozwoju osobistego zarabia około 200 zł za jedną sesję indywidualną, a ci którzy działają w branży już kilka lat mogą inkasować nawet kilkaset złotych więcej.