Zaktualizowano dnia 12 czerwca 2024
Na przestrzeni ostatnich lat socjologia ewoluowała, stając się perspektywiczną dziedziną dla młodych osób, które chcą pracować na rzecz prywatnych lub rządowych instytucji. Coraz większy budżet przeznaczany na badania, które pozwalają dotrzeć do konkretnej grupy docelowej i uzyskać bardzo ważne informacje sprawia, że praca w zawodzie staje się coraz bardziej opłacalna. Czym zajmuje się socjologia i na czym polega praca w tej dziedzinie? Sprawdźmy!
Co to jest socjologia?
Pomimo, iż rozważania na temat przynależności człowieka do różnych grup społecznych sięgają jeszcze starożytności, socjologia jako odrębna dziedzina wiedzy naukowej zaczęła funkcjonować od połowy XIX wieku za sprawą Augusta Comte’a. To właśnie francuski filozof nadał nazwę socjologia czerpiąc z łacińskiego socius (oznaczającego społeczeństwo), a także logos (oznaczającego mądrość).
Czym zajmuje się socjologia?
Socjologia jako uznana dyscyplina akademicka wykładana jest na szkołach wyższych od XX wieku, a przedmiotem jej rozważań jest społeczeństwo i występujące między jednostkami zależności. W swojej istocie szuka odpowiedzi na trzy podstawowe pytania:
- Jak jest naprawdę?
- Dlaczego tak jest?
- Jak będzie?
Po pierwsze socjologia podważa mity i typowe złudzenia na temat warstw społecznych. Po drugie szuka fundamentalnych przyczyn różnych zjawisk, uwzględniając wiele różnych kontekstów. Aż w końcu socjologia chce przewidzieć przyszły bieg wydarzeń i spróbować wskazać tendencje, jakie mogą występować w społeczeństwie.
Socjolog – kto to jest?
Definicja socjologii nieustannie ewoluuje, a zakres działalności tej dziedziny jest coraz szerszy. Dzieje się tak zarówno z uwagi na coraz dynamiczniejsze zmiany w społeczeństwie, jak również ze względu na różnorodny charakter i cel badań przeprowadzanych przez socjologów. Dziś są to specjaliści w zakresie badań oraz klasyfikacji zarówno procesów, jak również zjawisk i reguł społecznych.
Kim jest socjolog badacz-naukowiec a kim socjolog ekspert?
O tym, jak bardzo złożona jest to dziedzina, może świadczyć szerokie spektrum działalności socjologów oraz możliwość wyodrębnienia kilku stanowisk.
Socjolog badacz-naukowiec
Osoba na tym stanowisku samodzielnie prowadzi badania. Do jej zadań należy wybór obszaru analizy, a także stawianie hipotez i tworzenie pytań badawczych. Ważnym aspektem codziennych zajęć jest opracowywanie odpowiednich narzędzi badawczych, a także gromadzenie danych i wyników oraz ich interpretacja. Socjolog badacz-naukowiec może w tym celu korzystać z różnych pomocy technicznych – dyktafonów, kamer czy oprogramowania komputerowego, pomocnego w opracowaniu zebranego materiału do analizy.
Socjolog praktyk
W charakterze praktyka socjolog zatrudniony jest najczęściej w różnych instytucjach. W przeciwieństwie do badacza-naukowca, nie przeprowadza badań tylko zajmuje się rozwiązywaniem problemów występujących w danej grupie. Z jego usług korzystają najczęściej ośrodki szkolno-wychowawcze oraz poradnie psychologiczno-pedagogiczne, gdzie może pełnić funkcję pracownika pomocy społecznej, socjoterapeuty czy doradcy zawodowego.
Socjolog ekspert
Stanowisko socjologa eksperta wymaga doświadczenia podczas prowadzenia badań zleconych przez duże podmioty – np. agencje rządowe czy prywatne firmy badawcze. Socjolog ekspert opracowuje badania i formułuje wnioski odnośnie sposobów rozwiązania konkretnego problemu.
Socjolog badacz opinii publicznej
Informacje zebrane od opinii publicznej są niezwykle cenne zarówno dla prywatnych podmiotów, które chcą dotrzeć ze swoją usługą lub produktem do konkretnej grupy docelowej, jak również agencji publicznych badających preferencje obywateli w danej sprawie. Socjolog badacz opinii publicznej dba o rzetelność prowadzonych badań, gdyż ich wyniki mogą wpływać na działania w przestrzeni publicznej.
Socjolog pracownik dydaktyczny
Misję kształcenia kolejnych pokoleń specjalistów z zakresu analizowania zjawisk społecznych pełni socjolog zatrudniony w charakterze pracownika dydaktycznego, który może dzielić swoją pracę z inną działalnością o charakterze naukowym lub praktycznym. Należy do niego przygotowywanie programu zajęć, metod dydaktycznych, pomocy naukowych czy sposobu weryfikacji wiedzy nabywanej przez studentów.
Jak zdobyć przygotowanie do pracy jako socjolog? Studia licencjackie
Szerokie możliwości poprowadzenia swojej kariery w dziedzinie socjologii, a także coraz atrakcyjniejsze warunki finansowe w branży sprawiają, że liczba zainteresowanych zdobyciem merytorycznego przygotowania do pracy stale rośnie. Wychodząc naprzeciw potrzebom studentów, którzy chcą zdobyć wiedzę i umiejętności, realizując studia licencjackie, socjologia pojawia się jako przedmiot na kierunku Pedagogika I stopnia.
Realizując kształcenie na naszej Uczelni, masz możliwość wyboru modułu specjalnościowego Resocjalizacja z elementami socjoterapii. Dzięki rozbudowanemu programowi poznasz więcej zagadnień przydatnych w pracy jako socjolog – m.in. psychologię i socjologię przestępczości, a także badania oraz ewaluację programów resocjalizacyjnych.
Więcej informacji na temat kształcenia oraz programu znajdziesz w opisie kierunku.