Kim jest psycholog sądowy i jak nim zostać?

Psycholog sądowy wydaje opinię na temat prowadzonej sprawy

Zaktualizowano dnia 22 listopada 2021

Sąd to miejsce, w którym toczy się wiele przeróżnych spraw – zarówno cywilnych, jak i karnych. Gdy jedne przeciągają się nawet do kilku lat, niektóre z nich kończą się w trakcie jednej rozprawy. Zarówno czas trwania, jak i przebieg uzależniony jest od bardzo wielu czynników. Do najważniejszych zalicza się m.in. stopień skomplikowania sprawy, liczbę osób biorących udział lub liczbę dowodów pozwalających ogłosić sprawiedliwy wyrok. Szczególnie na ostatni aspekt duży wpływ ma psycholog sądowy, który pozwala zebrać niezbędne dowody w sprawie. Aktualnie psycholodzy sądowi coraz częściej biorą udział w postępowaniach i są dużym wsparciem dla organu sprawiedliwości. Zauważyć można również coraz większe zapotrzebowanie na osoby wykwalifikowane w tym kierunku. Kim jest psycholog sądowy i jak wygląda jego praca?

Czym zajmuje się psychologia sądowa?

Psychologia sądowa jest działem psychologii, który stanowi swego rodzaju eksperckie wsparcie dla działań, jakie podejmuje organy wymiaru sprawiedliwości.  Dotyczy wydawania opinii w sprawach cywilnych oraz w sprawach karnych, a także bada patologie społeczne i zachowania antyspołeczne.

Biegli mają za zadanie np. ocenić poczytalność osób oskarżonych o popełniane przestępstwa. Szczególnie mowa tu o stwierdzaniu chorób psychicznych, silnych wzbudzeń w trakcie dokonywanych czynów, a także motywów kierujących sprawcą. Psychologia sądowa sprawdza także wiarygodność osób, którzy biorą udział w rozprawie, a także ich zdolność do prawidłowego postrzegania przebiegu przedstawianych wydarzeń. Do zadań psychologii sądowej należy także przygotowywanie profilu nieznanych sprawców.

Psycholog sądowy – czym się zajmuje?

Do głównych zadań psychologa sądowego należy wydawanie opinii psychologicznej, którą sąd może wykorzystać do orzeczenia wyroku. Szczególnie jest to przydatne w sprawach alimentacyjnych, rodzinnych czy rozwodowych. Dokument taki zawiera informacje na temat obserwacji i badań klinicznych, a także diagnozy. Może być to również opis dysfunkcji danej rodziny bądź osoby, a także próba znalezienia przyczyn konkretnego zachowania. Psycholog sądowy może również wydać zalecenia dotyczące dalszego funkcjonowania danej rodziny, a także ekspertyzę obiektywną, szczegółową podpartą badaniami, która może rozstrzygnąć wątpliwości wymiaru sprawiedliwości przed wydaniem wyroku.

Biegli zajmują się także stawianiem diagnoz w sytuacjach związanymi z:

  • dziećmi i dorosłymi, którzy pochodzą z rodzin alkoholowych lub dysfunkcyjnych,
  • dziećmi i dorosłymi po doznanej przemocy,
  • osobami z zespołem stresu pourazowego,
  • sytuacjami powypadkowymi i problematycznymi,
  • aktualnymi stanami psychicznymi osób, które biorą udział w rozprawie.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Psychologia sądowa gdzie studiować

Psychologia sądowa to studia podyplomowe, które oferuje uznana i renomowana Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. Uczelnia od ponad 20 lat umożliwia kształcenie na najwyższym poziomie spełniając wszelkie standardy i wymogi dotyczące procesu edukacji. Wieloletnie doświadczenie w branży pozwala uczelni dopasowywać swoją bogatą ofertę do aktualnego zapotrzebowania na rynku pracy. W związku z coraz większym zainteresowaniem stanowiskiem psychologa sądowego, WSKZ przygotowała studia podyplomowe na kierunku Psychologia sądowa.

Studia pozwalają przygotować absolwenta do podjęcia zatrudnienia w charakterze biegłego psychologa sądowego. Program pozwoli poznać niezwykle przydatne zagadnienia z zakresu psychologii, prawa i pedagogiki, dzięki czemu wyposaża absolwenta we wszechstronną wiedzę pozwalająca na podjęcie pracy w tym obszarze.

Psychologia sądowa to kierunek, który można zrealizować online – za pośrednictwem nowoczesnej i efektywnej platformy dydaktycznej. Dzięki temu słuchacze mogą zdobyć dodatkową wiedzę bez konieczności wychodzenia z domu. Pozwala to w łatwy sposób pogodzić naukę z innymi obowiązkami lub pracą.

Studia oferowane są psychologom, którzy posiadają co najmniej dwuletni staż pracy jako psycholog, pracują z wymiarem sprawiedliwości lub aspirują do pracy o takim charakterze. Wiedza zdobyta w trakcie studiów będzie również świetnym uzupełnieniem dla kuratorów zawodowych i psychologów penitencjarnych.