Jakie uprawnienia dają studia podyplomowe bhp?

Jakie uprawnienia dają studia podyplomowe bhp?

Zaktualizowano dnia 17 lutego 2022

Wszyscy pracownicy podejmujący pracę w danym miejscu muszą najpierw zapoznać się, a następnie przestrzegać zasad dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. BHP to pewnego rodzaju zbiór zasad określających, w jaki sposób należy wykonywać pracę, aby była ona bezpieczna i nie zagrażała zdrowiu i życiu pracownika oraz jego otoczenia. Zasady te muszą być przestrzegane nie tylko przez pracowników, ale również przez pracodawców, którzy muszą stworzyć odpowiednie warunki do pracy. Ze względu na nieustannie zmieniające się przepisy pod względem bhp oraz odpowiedzialności pracowników i pracodawców, zapotrzebowanie na osoby wykwalifikowane pod kątem nadzoru i kontroli w tym zakresie stale rośnie. Jakie uprawnienia dają studia podyplomowe bhp?

Czym jest BHP?

Bezpieczeństwo i higiena pracy (w skrócie BHP) jest zbiorem zasad, które odnoszą się do higienicznego i – przede wszystkim – bezpiecznego wykonywania pracy. BHP to także dziedzina wiedzy traktująca o kształtowaniu prawidłowych warunków pracy, ergonomii, medycynie pracy, bezpieczeństwie technicznym czy psychologii pracy.

W Polsce najważniejszym organem nadzorującym przestrzeganie przepisów i zasad z obszaru BHP jest Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Szczegółowe wymagania pod kątem bezpieczeństwa i higieny w zakładach pracy znajdują się w wielu rozporządzeniach, a także X Dziale Kodeksu Pracy.

Czy warto robić podyplomowe z bhp?

Każdego roku otwiera się wiele nowych miejsc pracy, które muszą spełnić szereg wymagań zarówno pod kątem warunków higienicznych, jak i bezpieczeństwa. Z tego powodu cały czas rośnie zapotrzebowanie na starszych inspektorów, specjalistów, starszych specjalistów i głównych specjalistów ds. bhp. Wysokie wynagrodzenie, możliwości szybkiego awansu oraz stabilne zatrudnienie sprawia, że zainteresowanie podjęciem pracy w zakresie bhp jest coraz wyższe.

Niezależnie od stanowiska, osoby, które nie posiadają wyższego wykształcenia o specjalności BHP muszą zrealizować studia podyplomowe z tego zakresu, które mogą być początkiem niezwykle ciekawej i rozwojowej drogi zawodowej. „Behapowcy” mają wiele interesujących zadań, m.in. przeprowadzają różnego rodzaju szkolenia z zakresu BHP wewnątrz przedsiębiorstwa, opracowują instrukcje bezpieczeństwa pracy, a także sprawują nadzór nad wdrażaniem opracowanych przepisów.

Zdecydowanie warto jest zapisać się na studia podyplomowe z zakresu bhp szczególnie przez osoby, które lubią mieć nieustanny kontakt z ludźmi, ponieważ behapowcy to właśnie wśród pracowników oraz ich pracodawców muszą wypracować świadomość pod kątem higieny i bezpieczeństwa.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Jakie uprawnienia dają studia podyplomowe z bhp?

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego to renomowana i uznana uczelnia, która od ponad 20 lat oferuje kształcenie na najwyższym poziomie. Jej bogatą ofertę zasila wiele perspektywicznych kierunków, w tym Bezpieczeństwo i higiena pracy. Studia podyplomowe mają charakter kwalifikacyjny, co oznacza, że absolwenci oprócz niezwykle cennej wiedzy i umiejętności, zdobywają uprawnienia do wykonywania zawodu.

Osoby, które ukończą Studia BHP uzyskają kwalifikacje, które są niezbędne do zatrudnienia w służbie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku:

  • starszy inspektor ds. bhp,
  • specjalisty ds. bhp (pod warunkiem minimum rocznego stażu w pracy w służbie związanej z bhp),
  • starszy specjalista ds. bhp (pod warunkiem minimum 3-letniego stażu pracy w służbie związanej z bhp),
  • główny specjalista ds. bhp (pod warunkiem minimum 5-letniego stażu pracy w służbie BHP).

Realizacja studiów pozwoli absolwentom prowadzić również szkolenia BHP zgodne z zasadami metodyki nauczania, a także założyć własną działalność. Studia na tym kierunku są świetną propozycją dla aktualnych lub aspirujących pracowników w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, pracowników przedsiębiorstw, administracji rządowych czy instytucji państwowych.

BHP Studia online

Studia na tym kierunku można zrealizować w trybie online – za pośrednictwem intuicyjnej i nowoczesnej platformy dydaktycznej, na której znajdują się materiały dydaktyczne. Słuchacze mogą logować się na platformę o dowolnej porze i realizować naukę z dowolnego miejsca, które posiada dostęp do Internetu, dzięki czemu w łatwy sposób można pogodzić studia z pracą lub innymi obowiązkami. Więcej informacji o trybie nauczania przeczytasz w naszym artykule „Jak wyglądają studia online?”.