Wychowawca w placówce oświatowej jest osobą, która sprawuje całodobową opiekę nad młodzieżą oraz dziećmi w niej przebywających. Są to m.in. przedszkola, szkoły podstawowe, ponadpodstawowe, placówki oświatowo-wychowawcze, placówki kształcenia ustawicznego czy placówki artystyczne. Ze względu na coraz większe zapotrzebowanie na osoby posiadające odpowiednie kompetencje oraz wiedzę, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego przygotowała studia podyplomowe online Pedagogika opiekuńczo wychowawcza z terapią pedagogiczną, które pozwolą zdobyć kwalifikacje do wykonywania zawodu jako wychowawca w placówkach oświatowych.
Kim jest wychowawca w placówkach oświatowych?
Osoby, które pełnią funkcję wychowawcy, odpowiadają za organizację i prowadzenie zajęć wychowawczych, a także sprawowanie opieki nad grupą dzieci oraz młodzieży. Dodatkowo wychowawca m.in.:
- planuje działania wychowawcze w stosunku do dzieci i młodzieży,
- sprawuje nadzór nad realizacją planu zajęć,
- udziela pomocy w nauce i codziennych czynnościach,
- organizuje i nadzoruje zajęcia wypoczynkowe i rozrywkowe,
- prowadzi zajęcia animacyjne i socjoterapeutyczne.
Pedagogika opiekuńczo wychowawcza praca
Wychowawcy posiadający odpowiednie kwalifikacje mogą podjąć pracę w placówkach oświatowych, placówkach wsparcia dziennego, placówkach wychowawczych i opiekuńczych, a także placówkach instytucjonalnej pieczy zastępczej (mowa w szczególności o świetlicach, internatach, ośrodkach oraz ogniskach wychowawczych).
Pedagogika opiekuńczo wychowawcza – jakie uprawnienia
Osoby, których interesuje praca jako m.in. wychowawca w internacie kwalifikacje mogą zdobyć zapisując się na studia podyplomowe Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z profilaktyką społeczną
na WSKZ, które oprócz przydatnej wiedzy i umiejętności pozwolą zdobyć uprawnienia do pracy jako wychowawca w placówce oświatowej. Słuchacze zdobędą informacje na temat takich zagadnień, jak profilaktyka społeczna oraz zdobędą umiejętności diagnostyczne, wychowawcze i terapeutyczne, które przydatne są w pracy z dziećmi i młodzieżą.
Pedagogika opiekuńczo wychowawcza uprawnienia pozwala zdobyć w bardzo przystępny sposób, dzięki zastosowaniu nowoczesnej metody e-learningu. Część teoretyczną słuchacze mogą zrealizować bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem platformy dydaktycznej, na której umieszczane są materiały dla słuchaczy. Więcej o trybie nauki przeczytasz w naszym artykule „Jak wyglądają studia online?”.
Dla kogo studia Pedagogika opiekuńczo wychowawcza z terapią pedagogiczną?
Studia podyplomowe na tym kierunku są skierowane do aktualnych i aspirujących pedagogów szkolnych, ponieważ zakres obowiązków pedagoga szkolnego jest zbliżony do zakresu pracy wychowawcy. Kierunek ten stworzony jest również dla nauczycieli i wychowawców placówek opiekuńczo-socjalizujących, którzy chcą podwyższyć swoje kompetencje. Co więcej, absolwenci studiów uzyskują przygotowanie do pełnienia funkcji kierownika podczas wycieczek szkolnych, co dodatkowo wzmacnia pozycję absolwenta na rynku pracy.
Pedagogika opiekuńczo wychowawcza z terapią pedagogiczną – kto może się zapisać?
Aby podjąć pracę jako wychowawca i mieć możliwość zapisania się na studia Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z profilaktyką społeczną, słuchacz musi posiadać przygotowanie pedagogiczne. W przypadku jego braku, uczelnia umożliwia zapisy na dwa kierunki równocześnie – w takim przypadku słuchacz otrzymuje 25% rabat na kierunek z zakresu przygotowania pedagogicznego.