Trudno wyobrazić sobie bardziej stabilne i pewne zatrudnienie niż pracę w jednej z placówek administracji publicznej. Stanowisko urzędnika państwowego to ścieżka kariery wybierana bardzo chętnie przez absolwentów jednolitych studiów magisterskich z zakresu prawa, które przygotują Cię kompleksowo do pracy w zawodzie. W tym artykule sprawdzamy, jak zostać urzędnikiem i z czym na co dzień mierzą się osoby pełniące tę funkcję.
Kim jest urzędnik państwowy i jak wygląda jego praca?
Jeśli zostaniesz zatrudniony na stanowisku urzędnika państwowego, będziesz pełnić służbę w administracji publicznej jako funkcjonariusz państwowy bądź samorządowy. Zakres Twoich zadań będzie zależał od wielu czynników – jak np. doświadczenie, miejsce zatrudnienia czy charakter danego organu.
Do podstawowych zadań każdego urzędnika państwowego zalicza się jednak obsługa klientów, którzy chcą załatwić daną sprawę w urzędzie. Twoim zadaniem będzie rozwiązywanie ich problemów zgodnie z aktualnymi przepisami i procedurami, a także weryfikowanie dostarczanych dokumentów.
Urzędnik państwowy – długa lista korzyści
Praca w „budżetówce” od lat cieszy się bardzo dużą popularnością ze względu na poczucie stabilności i unormowanego trybu pracy. Jako urzędnik możesz liczyć m.in. na:
- jasny system awansu zawodowego i możliwość rozwoju,
- szereg dodatków do wynagrodzenia – w tym m.in. nagrody roczne, „trzynastkę” czy dodatek stażowy,
- stabilne zatrudnienie,
- stałe godziny pracy, wolne weekendy i święta.
Jak zostać urzędnikiem państwowym?
Przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków w ważnych administracyjnych sprawach nie jest zadaniem dla wszystkich. Jeśli zastanawiasz się, jak zostać urzędnikiem państwowym, warto wskazać na przepisy Ustawy o pracownikach urzędów państwowych z dnia 16 września 1982 r. Według art. 3, na tym stanowisku może zostać zatrudniona osoba, która jest:
- obywatelem Polski,
- pełnoletnia i posiada pełnię zdolność do czynności prawnych oraz pełnię praw publicznych,
- nieskazitelnego charakteru,
- absolwentem odpowiednich studiów oraz ma ukończoną aplikację administracyjną.
Ważny jest również brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zadań na tym stanowisku.
Studia „Prawo w administracji” – nie tylko, jak czytać ustawy ze zrozumieniem
Jeśli stoisz przed wyborem studiów wyższych i po ukończeniu szkoły średniej chcesz rozpocząć pracę jako urzędnik państwowy, „Prawo – studia jednolite magisterskie” to idealny wybór. Dlaczego? W trakcie 5-letnich studiów zdobędziesz kompleksową wiedzę nie tylko na temat tego, jak czytać ustawy ze zrozumieniem oraz tworzyć dokumenty prawne. Program zawiera zagadnienia ze wszystkich gałęzi prawa, dzięki czemu poznasz najszerszy kontekst każdej sprawy, z którą będziesz mieć styczność w swojej pracy.
CHCESZ ZOSTAĆ URZĘDNIKIEM? ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PRAWNICZE I ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNE PRZYGOTOWANIE DO PRACY
Co to jest prawo sądowoadministracyjne? Dowiesz się na studiach!
Aby zdobywać przygotowanie z tego zakresu już na początku nauki, podejmując jednolite studia magisterskie na naszej Uczelni, możesz wybrać moduł specjalnościowy „Prawo w administracji”. Dzięki temu program studiów prawniczych zostaje wzbogacony od trzeciego semestru o zagadnienia niezwykle przydatne do pracy w zawodzie jako urzędnik. Dowiesz się m.in. co to jest prawo administracyjne, prawo pracy, prawo cywilne, prawo do informacji publicznej czy prawo podatkowe.
Studia „Prawo w administracji” – przepustka do pracy w wielu miejscach
Ukończenie jednolitych studiów magisterskich ze specjalnością „Prawo w administracji” pozwoli Ci zdobyć wykształcenie niezbędne do podjęcia pracy w wielu różnych perspektywicznych miejscach. Praca po administracji nie musi jednak oznaczać pracy w organach administracji rządowej.
Kompleksowa wiedza zdobyta w trakcie studiów pozwoli Ci zdobyć zatrudnienie w jednostkach samorządowych – urzędzie miasta, gminy, województwa czy starostwa powiatowego. Spełniając konkretne wymogi, jako urzędnik państwowy możesz pracować również m.in. w:
- Kancelarii Sejmu, Senatu, Prezydenta RP,
- Sądzie Najwyższym,
- Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.
Praca po administracji nie musi jednak oznaczać tylko i wyłącznie w jednostkach rządowych i samorządowych. Realizując studia „Prawo w administracji”, możesz również znaleźć zatrudnienie w:
- instytucjach finansowych,
- firmach doradczych i konsultingowych,
- organizacjach pozarządowych.
Jak widać liczba zalet, a także możliwości poprowadzenia swojej ścieżki zawodowej świetnie tłumaczy bardzo duże zainteresowanie absolwentów szkół średnich zdobyciem wykształcenia do pracy w obszarze administracji. Zapisz się na „Prawo – studia jednolite magisterskie”, wybierz specjalność „Prawo w administracji” i zdobądź wykształcenie otwierające drzwi do stabilnego zawodu.