Jak zostać rzeczoznawcą samochodowym?

rzeczoznawca samochodowy studia

Ocena szkód po wypadku, ekspertyzy techniczne dla celów sądowych czy szacowanie wartości pojazdu przy zakupie lub sprzedaży to – w dobie pędzącego rozwoju społeczeństwa zmotoryzowanego – usługi, na które można zauważyć wyraźny wzrost zapotrzebowania. Jeśli dostrzegasz potencjał w branży i chcesz zacząć pracę w zawodzie, z pewnością zastanawiasz się, jak zostać rzeczoznawcą samochodowym. Zobacz, jakie kroki musisz podjąć, aby rozpocząć karierę.

Czym się zajmuje rzeczoznawca samochodowy?

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 20 milionów samochodów i wszystko wskazuje na to, że liczba ta będzie rosła coraz szybciej. Tak ogromna skala korzystania z aut wpływa na rozkwit branży samochodowej i zawodu rzeczoznawcy. Zakres zadań specjalistów jest dość szeroki i obejmuje m.in.:

  • ocenianie stanu technicznego pojazdów,
  • określanie wartości samochodów i wykonywanie kosztorysów napraw,
  • analizowanie szkód komunikacyjnych, awarii oraz usterek pojazdów,
  • dokonywanie oględzin po wypadkach komunikacyjnych.
Sprawdź kierunki studiów podyplomowych

W ostatnim czasie coraz popularniejszą usługą, jaką świadczą rzeczoznawcy samochodowi, jest również doradztwo przy zakupie oraz sprzedaży aut. Specjaliści pomagają określić wartość rynkową oraz oszacować ewentualne przyszłe koszty napraw, co jest kluczowe przede wszystkim przy transakcjach kupna-sprzedaży samochodów używanych.

Jak zostać rzeczoznawcą samochodowym? Podstawowe wymagania

Choć pasja do motoryzacji i motywacja do pracy w tym perspektywicznym zawodzie okaże się bardzo cenna, nie wystarczy, aby pełnić tę funkcję w świetle aktualnych przepisów. Wymagania odnośnie tego, jak zostać rzeczoznawcą samochodowym, określa art. 79a Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Według przepisów, zawód ten może wykonywać osoba:

  • z wykształceniem średnim lub średnim branżowym,
  • posiadająca 2-letnią praktykę zawodową w dziedzinie z obszaru motoryzacji,
  • posiadająca prawo jazdy kategorii A, B oraz C lub C1,
  • niekarana,
  • wpisana na listę rzeczoznawców samochodowych,
  • posiadająca certyfikat w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego wydany przez jednostkę akredytowaną w polskim systemie akredytacji.

CHCESZ UZYSKAĆ PRZYGOTOWANIE DO PRACY JAKO RZECZOZNAWCA SAMOCHODOWY? ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNĄ WIEDZĘ ORAZ UMIEJĘTNOŚCI

Dużo łatwiej spełnić powyższe wymogi mogą osoby, które posiadają dyplom ukończenia studiów wyższych w obszarze nauk technicznych o specjalności samochodowej. Wówczas kandydat na rzeczoznawcę samochodowego nie musi wykazać 2-letniej praktyki zawodowej.

Studia podyplomowe dla rzeczoznawców samochodowych

Jednym z powyższych wymogów jest uzyskanie certyfikatu rzeczoznawcy samochodowego. Według aktualnych kryteriów, kandydat musi w tym celu przedstawić co najmniej 30 wykazów wykonanych ekspertyz, opinii oraz ocen technicznych. Co najmniej 3 spośród nich są wybierane i oceniane przez Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców Polskiego Związku Motorowego.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje opinie będą przygotowane w sposób prawidłowy, zapisz się na studia podyplomowe „Ekspertyza i rekonstrukcja wypadku drogowego”, które pozwolą Ci zdobyć kompleksową wiedzę niezbędną do pracy w zawodzie. W trakcie dwóch semestrów poznasz m.in.:

  • mechanikę zderzeń,
  • metodykę rekonstrukcji wypadków drogowych,
  • elementy budowy oraz powypadkowej diagnostyki pojazdów,
  • metodykę opiniowania,
  • ekspertyzę metalograficzną.
Jak zostać rzeczoznawcą samochodowym

Studia online – zdobądź przygotowanie do zawodu z dowolnego miejsca

Kierunek oferowany przez naszą Uczelnię zrealizujesz w formie online – za pośrednictwem nowoczesnej i intuicyjnej platformy dydaktycznej, dzięki której zapoznasz się z materiałami z dowolnego miejsca i w dogodnym dla Ciebie czasie. Studia online to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz z łatwością połączyć naukę z pracą zawodową oraz innymi obowiązkami, a także w swobodny sposób decydować o tym, kiedy i ile czasu poświęcisz na naukę. 

Więcej na temat formy kształcenia znajdziesz w naszym artykule „Jak wyglądają studia online?”.

Jak zostać rzeczoznawcą samochodowym? Ważne praktyczne doświadczenie

Choć rzeczoznawca bazuje w swojej codziennej pracy głównie na swojej wiedzy teoretycznej, ogromne znaczenie w kontekście rozwoju zawodowego ma praktyka. Cenne doświadczenie możesz zdobyć później m.in. w:

  • firmach ubezpieczeniowych,
  • stacjach kontroli pojazdów,
  • warsztatach samochodowych.

Istotnym miejscem z punktu widzenia rozwoju zawodowego okaże się również zatrudnienie w jednej z firm, które zajmują się przeprowadzaniem profesjonalnych ekspertyz technicznych samochodów.

Zaktualizowano dnia 20 czerwca 2024