Jak zostać psychoterapeutą?

Zaktualizowano dnia 22 marca 2021

Bardzo dużo osób myli pracę psychiatry, psychologa i psychoterapeuty. Są to trzy odrębne zawody i wymagają też innych kwalifikacji zawodowych. W Polsce psychiatrą może zostać osoba, która ukończyła studia medyczne, a więc jest lekarzem uprawnionym do wykonywania praktyki zawodowej. W przypadku zawodu psychologa, aby móc pracować w zawodzie potrzebne są studia kierunkowe. Natomiast w pracy psychoterapeuty sprawa wygląda inaczej. Tutaj łączy się wiedzę z dziedziny psychiatrii i psychologi, jednak nie oznacza to, że trzeba ukończyć zarówno studia w dziedzinie psychiatrii, jak i psychologi, aby móc zostać terapeutą.

Jak zostać psychoterapeutą? W zasadzie nie ma regulacji prawnych, które nakazywałyby obranie konkretnej ścieżki kariery zawodowej, jak i wymagały ukończenia konkretnych szkół. Jednak, aby podjąć pracę w tym zawodzie potrzebne jest rzetelne przygotowanie się do niego i wiedza. Od osób wykonujących zawód psychoterapeuty oczekuje się wykształcenia w zakresie psychologii, pedagogiki, socjologi lub psychiatrii oraz ukończenia kursu lub studiów podyplomowych ukierunkowanych na naukę psychoterapii. Studia podyplomowe na tym kierunku można znaleźć między innymi w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Na tej Uczelni można studiować online co sprawia, że takie studia są łatwe do ukończenia nawet dla osób pracujących w pełnym wymiarze godzin.

W Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego studia podyplomowe prowadzone są zgodnie z wymaganiami MNiSW. A zatem niczym nie różnią się od studiów weekendowych czy stacjonarnych. Jedyną różnicą jest wygodna forma nauki. Natomiast podstawa programowa jest zgodna z wytycznymi ministerstwa. Dlatego też warto zainteresować się studiami w tej formie. A czego można się na nich nauczyć? Przede wszystkim prowadzenia psychoterapii z wykorzystaniem technik psychologicznych. Zarówno dla osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi, jak i osób, które potrzebują wsparcia z powodu problemów emocjonalnych. Psychoterapeuta może też pracować z grupą osób, jak i z pojedynczymi klientami, którzy wymagają specjalnej opieki terapeutycznej.

Wielozadaniowość i zróżnicowane problemy pacjentów to kluczowe słowa dla psychoterapeuty, jednak codzienne zadania stają się łatwiejsze poprzez naukę różnych technik pracy. Tu jednak warto wspomnieć, że po takich studiach podyplomowych nie koniecznie musimy założyć własną „izbę przyjęć”. Wiele firm zatrudnia psychoterapeutów jako osoby prowadzące treningi personalne i motywujące pracowników. Słuchacze tego kierunku mają więc kilka ścieżek i samodzielnie mogą obrać dla siebie najlepszą z nich.