Jak zostać psychodietetykiem?

psychodietetyka online

Zaktualizowano dnia 7 czerwca 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie kierunku studiów Psychodietetyka

Kim jest psychodietetyk?

Każda osoba, która choć raz była na diecie, wie jak trudno jest jeść wedle konkretnego planu. Zwłaszcza widząc inne jedzenie, które może kusząco wyglądać na półkach sklepowych. Silna wola jest niezbędna będąc na diecie. Szczególnie, jeśli wprowadzono do jadłospisu duże zmiany.

Jednak na szczęście dzisiaj można korzystać z pomocy psychodietetyka, który pomaga zrozumieć różne czynniki psychologiczne wpływające na samo odżywianie czy relacje z jedzeniem. Dzięki pracy z psychodietetykiem można o wiele lepiej wprowadzić zmiany w nawyki żywieniowe i w skuteczny sposób być na diecie bez poczucia, że czegoś nam brakuje. Psychodietetyk może uzupełniać pracę dietetyka lub też taka osoba może mieć podwójne kwalifikacje.

Czym zajmuje się psychodietetyk?

Warto wiedzieć, że psychodietetyka to dział dietetyki, który zajmuje się stosowaniem technik psychologicznych różnego rodzaju u osób, które mają zaburzenia odżywiania. Nie tylko zajmuje się osobami, które mają problemy z anoreksją czy bulimią, ale też pracuje z osobami, które mają otyłość i nadwagę, a samodzielnie nie radzą sobie ze zrzuceniem nadprogramowych kilogramów.

Bardzo dużo osób ma problem z utrzymaniem zdrowej diety czy nawet motywacją do jej rozpoczęcia. Psychodietetyk bada psychologiczne mechanizmy kształtowania się masy ciała, ale też bada nawyki żywieniowe jakie ma dana osoba, a które związane są między innymi ze stanem psychiki.

Psychodietetyk pomaga zrozumieć relacje z jedzeniem

Bardzo dużo osób stosuje zasadę jedzenia pocieszających posiłków, gdy coś im nie wyjdzie lub też stanie się im jakaś przykrość. Jest to odpowiedź psychologiczna umysłu, który chce sprawić sobie przyjemność, aby zapomnieć o przykrym zdarzeniu. Jednak, gdy takie „comfort food” pojawia się regularnie w jadłospisie może świadczyć to o problemach, z którymi powinien pracować psychodietetyk.

Zatem można powiedzieć, że osoby pracujące w tym zawodzie będą miały dużo pracy zarówno indywidualni konsultanci prowadzący swoją praktykę, jak i osoby pracujące w różnych placówkach.

Jak zostać psychodietetykiem?

Aby zostać psychodietetykiem można ukończyć studia podyplomowe online na tym kierunku oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Na tej Uczelni studia prowadzone są zgodnie z wymaganiami MNiSW, a więc można mieć pewność, że poziom edukacji jest naprawdę wysoki. Po ukończeniu studiów można uzyskać świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, potrzebne do potwierdzenia nowych kwalifikacji zawodowych.