Kto to jest psychodietetyk?

psychodietetyk kto to

Z nadwagą i otyłością boryka się coraz więcej osób. Światowa Organizacja Zdrowia na podstawie swoich badań poinformowała, że od połowy lat 70., liczba osób z takimi problemami wzrosła trzykrotnie. Niestety bez odpowiedniej pracy nad sobą oraz wdrożenia odpowiednich nawyków żywieniowych statystyki te w kolejnych latach również będą wyglądały niepokojąco. Aktualnie istnieje wiele czynników, które wpływają na niekorzystny stan zdrowia pod względem wagi i chorób związanych z otyłością. Mowa tu szczególnie o przetworzonym jedzeniu czy małej aktywności fizycznej społeczeństwa. Z uwagi na skalę problemu, coraz częściej poszukiwani są specjaliści, którzy posiadają kompetencje do wprowadzania nowych metod zapobiegania oraz leczenia zaburzeń związanych z odżywianiem. Na ratunek przychodzi jednak psychodietetyka, która jest przyszłościową dziedziną zyskującą na popularności. Kto to jest psychodietetyk i gdzie może podjąć pracę?

Czym jest psychodietetyka?

Psychodietetyka to dziedzina, która pojawiła się stosunkowo niedawno. Łączy ona medyczne podejście do tematu żywności i diet z psychologiczną wiedzą, która ma za zadanie zmienić nawyki osoby otyłej i pomóc wdrożyć plan dietetyczny w życie. Psychodietetyka skupia się na kwestiach psychologicznych, mających na celu przestawić myślenie osoby, która od wielu lat wypracowała sobie nieprawidłowe mechanizmy odżywiania. Bardzo ciężko jest bowiem po kilkunastu albo kilkudziesięciu latach niezdrowego żywienia nagle zmienić swój jadłospis, ilość posiłków czy ich porę.  

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Kto to jest psychodietetyk?

W ostatnim czasie psychodietetyka staje się coraz popularniejsza – szczególnie w kręgach psychologów, lekarzy czy dietetyków, którzy chcą zwiększyć zakres swoich kompetencji i zdobyć wiedzę z tej niezwykle przeszłościowej dziedziny.

W odróżnieniu od wcześniej wspominanych profesji, psychodietetyk patrzy na problem odżywiania kompleksowo i razem ze swoim pacjentem stara się znaleźć źródło niepowodzeń. Następnie podejmuje odpowiednie metody, aby je wyeliminować. Tego typu specjalista dobiera metodę działania indywidualnie dla swojego pacjenta, biorąc pod uwagę wiele czynników i dobierając go do danego przypadku. Każdy pacjent jest inny – dla jednego wystarczająca okaże się edukacja dotycząca żywności oraz wartości danych produktów, podczas gdy dla innego będzie oznaczało to wielomiesięczny proces.

Psychodietetyk działa w oparciu o wiedzę psychologiczną, która pozwala rozpoznać przyczynę braku rezultatów. Niekorzystnie wpływa na nie samoocena, asertywność czy stres. Z tego powodu częstotliwość spotkań jest zależy od podejścia, osobowości i nawyków pacjenta.

Komu pomaga psychodietetyk?

Dietetyk jest specjalistą o szerokiej wiedzy, dzięki czemu może pomóc osobom o różnorodnych problemach. Z jego usług korzystają najczęściej ludzie:

  • otyli,
  • posiadający nadwagę lub niedowagę,
  • zmagający się ze złymi nawykami żywieniowymi,
  • nieakceptujący swojego wyglądu,
  • posiadający poczucie braku kontroli nad swoim odżywianiem,
  • cierpiący na anoreksję, bulimię czy „zespół gwałtownego objadania się”.

Ile zarabia psychodietetyk?

Z uwagi na specyfikę zawodu, zarobki psychodietetyka zależne są od wielu czynników. Duży wpływ na to, ile zarobi taki specjalista ma staż pracy oraz miejsce zatrudnienia. W publicznych placówkach, takich jak szpitale, kliniki czy poradnie psychodietetycy mogą zarobić około 3-3,5 tysięcy brutto miesięcznie. Na większe wynagrodzenie mogą liczyć osoby o dodatkowych specjalizacjach oraz Ci, którzy zdecydują się na prowadzenie własnych gabinetów psychodietetycznych. Wówczas zarobki psychodietetyka mogą sięgąć kilka tysięcy złotych więcej.

Psychodietetyk studia

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego jest uznaną uczelnią, która od ponad 20 lat kształci swoich słuchaczy na najwyższym poziomie. Placówka posiada bogatą ofertę studiów podyplomowych, którą stale rozwija o kolejne perspektywiczne kierunki. W odpowiedzi na duże zainteresowanie psychodietetyką, uczelnia oferuje Studia podyplomowe Psychodietetyka, na które mogą zapisać się wszyscy absolwenci studiów wyższych. Kierunek ten pozwoli przyszłym specjalistom zdobyć niezbędną wiedzę, która okaże się przydatna w podjęciu zatrudnienia. Skierowana jest szczególnie do dietetyków, technologów żywności, psychologów, lekarzy czy psychoterapeutów, którzy chcą poszerzyć wachlarz swoich kompetencji. Więcej informacji na temat psychodietetyki znajdziesz w artykule „Jak zostać dietetykiem?”.

Zaktualizowano dnia 7 października 2021