Jak zostać instruktorem BHP? Czy to trudna praca?

studia podyplomowe bhp

Praca jako instruktor BHP to nie tylko możliwość wpływania na bezpieczeństwo i zdrowie pracowników w różnych sektorach, ale także szansa na rozwój w dynamicznie rozwijającej się branży. Rosnące zapotrzebowanie na specjalistów dbających o przestrzeganie przepisów BHP sprawia, że coraz więcej osób chce zdobyć wymagane kwalifikacje w tym kierunku. Zastanawiasz się, jak zostać instruktorem BHP? Zobacz, co musisz zrobić!

Jak zostać BHP-owcem? Coraz popularniejsze pytanie aspirujących do pracy

Przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązują pracodawców i pracowników wszystkich firm zarejestrowanych na terenie naszego kraju. Ze względu na ogromne znaczenie przestrzegania tych przepisów w kontekście ochrony zdrowia i życia, a także skalę, liczba ofert pracy dla specjalistów nieustannie rośnie. Zauważając ten trend, coraz więcej osób zastanawia się, jak zostać BHP-owcem, aby móc realizować określone zadania.

Instruktor BHP pełni w danej firmie funkcję kontrolno-doradczą w obszarze przestrzegania przepisów oraz wytycznych określonych przez pracodawcę. Jego obowiązkiem jest nieustanne kontrolowanie poziomu bezpieczeństwa i opracowywanie analizy, która powinna uwzględniać zagrożenia, nieprawidłowości, a także okoliczności występujących incydentów oraz chorób zawodowych.

Sprawdź kierunki studiów podyplomowych

Jak zostać inspektorem BHP?

Ze względu na tak odpowiedzialne zadania, istnieją pewne wymogi pod kątem kwalifikacji, jakie musi spełnić kandydat na jedno ze stanowisk. Wskazówki na temat tego, jak zostać inspektorem BHP znajdziesz w rozporządzeniu regulującym prawne aspekty służby w tej branży. Według przepisów stanowisko inspektora ds. BHP może pełnić osoba, która posiada zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jak zostać specjalistą BHP?

Stanowisko inspektora nie jest jedyną funkcją, jaką możesz pełnić, gdy zdecydujesz się na poprowadzenie swojej ścieżki zawodowej w kierunku tej dziedziny. W przepisach znajdują się również informacje na temat tego, jak zostać specjalistą BHP. Na to stanowisko wymagane jest:

  • wyższe wykształcenie na kierunku lub specjalności z zakresu BHP lub
  • studia podyplomowe w zakresie BHP i co najmniej rok stażu pracy w branży.

Inspektor, starszy i główny specjalista, a także technik – czy warto zdobyć kwalifikacje do zawodu?

Możliwości poprowadzenia swojej kariery w branży BHP jest wiele. Oprócz wspomnianego wcześniej inspektora i specjalisty możesz pełnić funkcję jako starszy specjalista, główny specjalista oraz technik. Czy warto pracować w jednym z zawodów? Lista argumentów „za” jest dość długa i warto wymienić przede wszystkim:

  • brak monotonii – pracownicy będą zgłaszać różne problemy, a przeprowadzane kontrole wykażą różnorodne uchybienia;
  • pracę w terenie – choć część pracy wykonasz przy komputerze (np. sporządzisz raport), to większość czasu spędzisz na terenie zakładu czy w hali produkcyjnej;
  • kontakt z ludźmi – jako BHP-owiec będziesz w nieustannym kontakcie z innymi osobami, ponieważ musisz znać ich problemy i wątpliwości dotyczące ich stanowisk.

Warto zaznaczyć, że praca w branży BHP to również pewne wyzwania, z jakimi będziesz musiał zmierzyć się w swojej pracy. Mowa przede wszystkim o odpowiedzialności za bezpieczeństwo innych, a także zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi, które mogą przydarzyć się w danym zakładzie pracy.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ KWALIFIKACJE DO PRACY W BRANŻY BHP

Studia podyplomowe dla aspirujących BHP-owców 

Chcesz pracować w BHP, ale nie ukończyłeś studiów wyższych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy? Kariera w tej perspektywicznej branży stoi przed Tobą otworem! Zapisz się na studia podyplomowe bezpieczeństwo i higiena pracy online, które znajdują się w ofercie naszej Uczelni i zdobądź wymagane kwalifikacje na stanowisko starszego inspektora ds. BHP, a także:

  • specjalisty ds. BHP (wymagany min. rok stażu);
  • starszego specjalisty ds. BHP (wymagane min. 3 lata stażu);
  • głównego specjalisty ds. BHP (wymagane min. 5 lat stażu).
Jak zostać instruktorem BHP

W takcie nauki na kierunku „Bezpieczeństwo i higiena pracy (bhp) oraz ochrona przeciwpożarowa (ppoż.)” poznasz zagadnienia z zakresu:

  • medycyny pracy;
  • ergonomii, fizjologii i psychologii pracy;
  • metodyki nauczania w zakresie BHP;
  •  ochrony przeciwpożarowej.

Studia podyplomowe są nie tylko jednym ze sposobów na uzyskanie kwalifikacji, ale również skuteczną metodą na zaktualizowanie wiedzy. Nowe technologie, a także zmieniające się przepisy i zalecenia sprawiają, że musisz być na bieżąco, nawet gdy już posiadasz stosowne uprawnienia. Zapisz się na kierunek i zadbaj o swój rozwój na aktualnym stanowisku. Więcej na temat kierunku znajdziesz w naszym artykule „Dla kogo studia podyplomowe BHP to idealny kierunek?”.

Zaktualizowano dnia 16 sierpnia 2024