Dla kogo studia podyplomowe BHP to idealny kierunek?

studia podyplomowe bhp

Zaktualizowano dnia 2 listopada 2022

W każdym miejscu pracy istnieją nie tylko wewnątrzzakładowe regulaminy oraz statuty, ale przede wszystkim przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny. Muszą być one respektowane zarówno przez pracowników, jak i pracodawców, których zadaniem jest stworzenie odpowiednich warunków do wykonywania codziennych czynności przez zatrudnionych. W zależności od wielkości i charakteru miejsca pracy, służba bhp może być wyodrębnioną komórką organizacyjną lub kontrolować przestrzeganie przepisów jako jednostka zewnętrzna. Aby sprawować taką funkcję, należy jednak posiadać odpowiednie kwalifikacje. W niektórych przypadkach studia podyplomowe BHP okażą się niezbędne do zatrudnienia w tym obszarze.

Konieczność przestrzegania i zapewniania warunków BHP

Gwarancja higienicznych i bezpiecznych warunków pracy to prawny obowiązek wszystkich pracodawców, a także przedsiębiorców, na rzecz których pracę świadczą osoby fizyczne – bez względu na charakter zatrudnienia, czas trwania umowy czy wysokość wynagrodzenia. Przepisy bhp dotyczą także osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Przestrzeganie w sposób świadomy zasad z tego zakresu nie tylko pozwala zapobiegać niechcianym wypadkom czy chorobom zawodowym. Jest to nieodłączny aspekt prowadzenia odpowiedzialnego biznesu oraz rozwoju firmy.

Utworzenie służby BHP jest obowiązkowe w przypadku pracodawcy zatrudniającego ponad 100 osób. W przeciwnym wypadku zadanie te mogą być powierzone pracownikowi, który zatrudniony jest w innym charakterze. Ze względu na nieustanne pojawianie się nowych zakładów pracy zatrudniających duże grupy pracowników, wciąż rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych instruktorów BHP.

Zadania służby BHP

Służbę BHP pełnią jedno- lub wieloosobowe komórki organizacyjne. Liczba pracowników ustalana jest przez pracodawcę, który musi uwzględnić stan zatrudnienia, a także panujące warunki w zakładzie pracy oraz potencjalne zagrożenia i uciążliwości. Służba BHP bezpośrednio podlega pracodawcy, a jeśli jest on jednostką organizacyjną, wówczas służba ta podlega bezpośrednio osobie, która zarządza jednostką lub wchodzi w skład organu zarządzającego bądź jest upoważniona do nadzoru w kwestii BHP.

Z uwagi na wiele czynników, które muszą być przestrzegane w miejscach pracy, lista zadań służby BHP jest dość długa. W swojej pracy inspektorzy BHP muszą m.in.:

  • przeprowadzać kontrole warunków pracy oraz przestrzegania przepisów BHP – szczególnie na stanowiskach zajmowanych przez kobiety w ciąży, młodocianych, niepełnosprawnych i pracowników fizycznych,
  • informować pracodawcę o stwierdzonych zagrożeniach zawodowych, a także wnioskami pozwalającymi je usunąć,
  • sporządzać i przedstawiać pracodawcy okresowe analizy stanu bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawcy,
  • brać udział w tworzeniu wewnętrznych zarządzeń, instrukcji oraz regulaminów,
  • brać udział w przekazywaniu do użytkowania przebudowywanych lub nowo budowanych obiektów lub urządzeń produkcyjnych,
  • prowadzić rejestr oraz kompletować i przechowywać dokumenty dotyczące np. wypadków przy pracy.
studia podyplomowe bhp

Inspektor BHP wymagania – kiedy niezbędne są studia podyplomowe BHP?

Aby jednak pełnić powyższe funkcje, należy spełnić wymogi pod kątem kwalifikacji. O ile inspektor BHP to funkcja, którą mogą pełnić jedynie posiadające zawód technika BHP, o tyle w kwestii pozostałych stanowisk sytuacja jest bardziej elastyczna. Absolwenci studiów wyższych, którzy nie ukończyli specjalności związanej z BHP, nadal mogą poprowadzić swoją ścieżkę zawodową w tym kierunku. Muszą wówczas podjąć jedno z poniższych stanowisk realizując studia podyplomowe BHP oraz spełniając wymogi pod kątem stażu pracy w służbie BHP:

  • starszy inspektor – brak wymagań odnośnie stażu,
  • specjalista ds. BHP – minimum rok stażu,
  • starszy specjalista ds. BHP – minimum 3 lata stażu,
  • główny specjalista ds. BHP – minimum 5 lat stażu.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Studia podyplomowe BHP – nauka przez Internet

W związku z nieustannym wzrostem zapotrzebowania na tego typu specjalistów, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego stworzyła kierunek pozwalający zdobyć kwalifikacje umożliwiające podjęcie zatrudnienia w tym niezwykle perspektywicznym sektorze. Słuchacze mogą zrealizować studia podyplomowe BHP bez wychodzenia z domu. Nauka odbywa się za pośrednictwem platformy dydaktycznej, na której znajdują się niezbędne materiały dydaktyczne.

Ile zarabia inspektor BHP?

Zainteresowanie zdobyciem wymaganych kwalifikacji jest podyktowane szerokim wachlarzem możliwości poprowadzenia swojej kariery zawodowej, a także uzyskania satysfakcjonującego wynagrodzenia. O tym, ile zarobi inspektor BHP, decyduje wiele czynników (m.in. staż, miejsce pracy czy region), jednak średnie wynagrodzenie oscyluje w granicach 4600 brutto.