Jak zostać asystentem medycznym?

Jak zostać asystentem medycznym?

Zaktualizowano dnia 25 stycznia 2022

Obłożenie w szpitalach w ostatnim czasie jest coraz większe. Bez względu na charakter oddziału szpitalnego czy rodzaj placówki, przyjmowanych jest coraz więcej pacjentów wymagających opieki na najwyższym poziomie. Aby to zapewnić, placówki muszą zatrudniać wykwalifikowany personel, który nie tylko zatroszczy się o podstawowe potrzeby pacjentów, ale również odciąży w wielu zadaniach lekarzy posiadających wiele wymagających i odpowiedzialnych zadań. Ze względu na starzenie się społeczeństwa, a także postępy technologii medycznej, zapotrzebowanie na asystentów medycznych nieustannie rośnie. Wychodząc naprzeciw takim potrzebom, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego przygotowała kierunek, który pozwoli zdobyć niezbędne umiejętności i wiedzę, aby móc podjąć pracę w tym zakresie. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak zostać asystentem medycznym.

Kto to jest asystent medyczny?

Asystent medyczny to stosunkowo nowy zawód, który jest odpowiedzią na zapotrzebowanie placówek medycznych w zakresie usprawnienia pracy, organizacji i przejęciu wielu pobocznych zadań, które wykonywali do tej pory lekarze. Z uwagi na charakter pracy, są oni bardzo obciążeni swoimi zdaniami, do których przede wszystkim należy troska o zdrowie i życie ludzi. Z uwagi na dość duże obłożenie placówek medycznych, asystenci pozwalają lekarzom skupić się na swoich najważniejszych funkcjach.

Co robi asystent medyczny?

Rola asystenta medycznego różni się w zależności od wielu czynników. Mowa m.in. o wielkości placówki, charakterze i specjalizacji, a także liczby i kwalifikacji personelu. Najczęściej odpowiedzialni są za czynności obejmujące obsługę pacjentów i wsparcie lekarzy. Do ich zadań należą kwestie rejestracji pacjentów – umawianie, przekładanie wizyt, a także prowadzenie, udostępnianie i przechowywanie dokumentacji. Jest to szczególnie ważny aspekt w czasach, w których coraz więcej ważnych dokumentów (np. wyników badań, skierowań) przyjmuje formę elektroniczną, z obsługą których doświadczeni, jednak nieznajomieni z nowymi technologiami lekarze, mogą miewać problemy.

Z tego również powodu asystenci medyczni bardzo często obsługują system Elektronicznej Weryfikacji Usprawnień Świadczeniobiorców (EWUŚ), a także innych systemów informatycznych, które dotyczą praw pacjentów do świadczeń. Ważną rolą asystentów medycznych jest przygotowywanie pacjentów do różnego rodzaju badań i zabiegów. Zadania asystentów medycznych są więc zróżnicowane – od organizacji i prowadzenia terminarza wizyt po udzielanie informacji z zakresu procedur medycznych.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Asystent medyczny uprawnienia

Choć aktualnie asystent medyczny nadal jest funkcją, jaka może być pełniona w strukturach ochrony zdrowia i nie jest zawodem, może posiadać on uprawnienia nadane przez lekarza. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, upoważnienia do wystawiania e-skierowań oraz e-recept w swoim imieniu udzielić może tylko lekarz oraz lekarz dentysta. Dodatkowo asystent medyczny może otrzymać upoważnienia do wystawiania elektronicznych zwolnień e-ZLA. Takie uprawnienia przysługują asystentowi medycznemu na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, chyba że zostaną odnowione.

Asystent medyczny wymagania

Przy rekrutacji asystentów medycznych dużą rolę odgrywa wykształcenie. Największe szanse na zatrudnienie w tym kierunku mają osoby, które ukończyły kierunki medyczne lub pokrewne (w szczególności mowa o techniku farmacji, techniku analityki, diagnoście laboratoryjnym, ratowniku medycznym itp.), a także osoby posiadające odpowiednie doświadczenie i umiejętności.

Studia podyplomowe Asystent medyczny

W podjęciu zatrudnienia jako asystent medyczny niezwykle przydatne okażą się studia podyplomowe na kierunku Asystent medyczny, które pozwolą słuchaczom zdobyć odpowiednią wiedzę z obszaru zarządzania i organizacji pracy. Absolwenci zostaną zaznajomieni ze specyfiką pełnienia kompleksowej obsługi administracyjnej w placówkach medycznych. Więcej informacji zdobędziesz na stronie Asystent medyczny studia.