Jak zdać maturę z matematyki? Te porady Ci pomogą

porady maturalne twoja matura

Zaktualizowano dnia 8 kwietnia 2024

O ile dla umysłów ścisłych matura z matematyki nie jest zbyt trudnym wyzwaniem, o tyle dla humanistów schodki mogą zaczynać się już na początku arkusza. Jeśli lepiej rozumiecie się z literami niż cyframi i planujecie podjąć studia licencjackie lub jednolite studia magisterskie, musicie uzyskać co najmniej 30% z egzaminu pisemnego na poziomie podstawowym. Jak zdać maturę z matematyki? Zobacz nasze porady!  

Jak zdać maturę z matematyki? Zobacz, czego nie będzie w nowej formule

Jeśli podchodzisz do matury w nowej formule 2023, musisz wiedzieć, że będzie Ci łatwiej zdać egzamin z matematyki niż maturzystom z ubiegłych lat. Wszystko za sprawą pewnych ułatwień, które przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna dla uczniów, którzy przygotowywali się do matury w czasie pandemii. 

Zanim poznasz metody na to, jak zdać maturę z matematyki, warto przybliżyć zakres materiału, który w 2024 roku zostanie okrojony. W swoich przygotowaniach nie musisz uwzględniać:

  • dowodów geometrycznych (pozostaje dowód algebraiczny),
  • wzorów trzeciego stopnia,
  • brył obrotowych,
  • części zagadnień dotyczących wielomianów (pozostaje grupowanie wyrazów).

Jak zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym?

Jeśli chcesz zapisać się na studia licencjackie lub studia jednolite magisterskie, na które nie przyda Ci się matematyka, z pewnością Twoim celem jest jedynie uzyskać pozytywny wynik z egzaminu maturalnego z „królowej nauk”. Istnieje kilka wskazówek odnośnie tego, jak zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym. 

Sprawdź studia pedagogiczne

Pierwszym krokiem jest powtórzenie zagadnień, które pozwolą Ci uzyskać upragnione 30%. Warto zwrócić uwagę na:

  • funkcje – liniową i kwadratową – zadania te stanowią nawet ¼ całego egzaminu,
  • geometrię płaską – zagadnienia z tego zakresu mogą obejmować nawet 20% arkusza maturalnego,
  • optymalizację z funkcją kwadratową – za wykonanie tego zadania możesz otrzymać nawet 4 punkty,
  • grupowanie wyrazów w wielomianach – poprawne rozwiązanie tego zadania pozwoli ci uzyskać 3 punkty – to kolejne 6% do Twojego wyniku,
  • logarytmy, potęgi i pierwiastki – analizując arkusze z lat ubiegłych, można stwierdzić, że w ramach jednego arkusza zazwyczaj przypada po jednym zadaniu na każde z tych zagadnień.

Jak zdać maturę z matematyki nic nie potrafiąc?

Co w przypadku, jeśli bardzo zależy Wam na tym, aby zdać maturę, ale Wasze przygotowania okazują się bezskuteczne i nadal nie potraficie zbyt wiele? Dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się, jak zdać maturę z matematyki nic nie potrafiąc, mamy kilka kluczowych porad:

  • wystrzegaj się prostych błędów rachunkowych – punkty na maturze z matematyki uzyskasz nie tylko za rozwiązanie całych zadań, ale nawet za poprawne wykonanie działań i próby podjęcia udzielenia poprawnej odpowiedzi, dlatego ważne jest, żeby nie popełniać błędów z liczeniem, jak np. dodawanie ułamków; warto również korzystać z kalkulatora,
  • korzystaj z tablic maturalnych – karty ze wzorami (np. skróconego mnożenia) są nieocenionym wsparciem podczas egzaminu maturalnego, dlatego warto zobaczyć wcześniej, w jakich zadaniach przydadzą się najbardziej,
  • przeanalizuj arkusze z poprzednich lat – polecenia na egzaminie maturalnym z matematyki bardzo często się powtarzają, a zmieniają się jedynie wartości liczbowe; jeśli opanujesz zasady, jakie kilku z nich, zdobędziesz cenne punkty, które pozwolą Ci uzyskać 30%,
  • przeczytaj cały egzamin i rozpocznij od zadań, które są dla Ciebie łatwe – na początku arkusza wcale nie muszą znaleźć się łatwe dla Ciebie zadania, dlatego w pierwszej kolejności warto zaznajomić się z arkuszem i rozpocząć od tych, które przyniosą Ci pewne punkty.

Jak zdać maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym? Warto powtórzyć te zagadnienia

Jeśli matura z matematyki to dla Was przepustka do studiów ścisłych, z pewnością na Waszej deklaracji znajduje się trudniejsza wersja egzaminu z „królowej nauk”. Mamy również kilka porad, jak zdać maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym

Przygotowując się do egzaminu, powinniście w szczególności powtórzyć zagadnienia, takie jak:

  • równanie kwadratowe i wielomianowe z parametrem,
  • równanie trygonometryczne (w programie nie ma nierówności trygonometrycznej),
  • optymalizacja i wykorzystanie pochodnej w optymalizacji – za to zadanie możesz otrzymać aż 8 punktów,
  • schemat Bernoulliego – jest to nowe zagadnienie dotyczące prawdopodobieństwa na maturze rozszerzonej,
  • styczna,
  • geometria analityczna,
  • liczenia wielomianów oraz nierówności wymiernych.

Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym składa się z samych pytań otwartych, dlatego kluczowym aspektem jest właściwe rozpisanie obliczeń. Im będzie ich więcej, tym większe prawdopodobieństwo pomyłki, dlatego w miarę możliwości zaleca się ograniczenie do niezbędnych działań.

FAQ:

Co trzeba umieć, żeby zdać maturę z matematyki?

    Pełną listę zagadnień, jakie musisz znać jako maturzysta, znajdziesz w wymaganiach szczegółowych CKE. Są to m.in. liczby rzeczywiste, wyrażenia algebraiczne, równania i nierówności czy trygonometria.

    Ile trwa nauka do matury z matematyki?

      Do matury z matematyki każdy uczeń powinien zostać przygotowany z trzynastu działów, dlatego nauczyciele muszą tak rozplanować zajęcia, aby omówić w odpowiednim tempie wszystkie z nich. Przyjmuje się więc, że nauka do matury z matematyki trwa całą szkołę średnią. Jeśli chodzi jednak o czas niezbędny do powtórzenia materiału, warto przeznaczyć sobie na to minimum 2 miesiące.

      Co najczęściej pojawia się na maturze z matematyki?

        Istnieje kilka typów zadań, które pojawiają się praktycznie każdego roku na maturze. Są to m.in. zadania z potęg i pierwiastków, procenty, logarytmy, równania i nierówności liniowe, a także funkcja kwadratowa.

        Czy trudno zdać maturę z matematyki?

          Zakres zagadnień niezbędny do matury z matematyki jest dość obszerny. Jeśli jednak poświęcisz odpowiednią ilość czasu na przygotowania, z pewnością opanujesz je na tyle, aby zdobyć co najmniej 30%.

          Czy poprawka z matury jest łatwiejsza?

            Nie, w terminie poprawkowym obowiązuje ten sam zakres zagadnień, a na egzaminie pojawia się taka sama liczba zamkniętych i otwartych zadań. Poziom trudności nie różni się od tego z terminu podstawowego.