Jak dostać pracę w urzędzie? Ten kierunek zwiększy Twoje szanse na pewną pracę

studia licencjackie administracja

Zaktualizowano dnia 10 lipca 2024

W dobie dynamicznych zmian na rynku pracy, stabilne i pewne zatrudnienie jest dla wielu osób priorytetowym aspektem w nowej pracy. W taki właśnie sposób od lat postrzegane są stanowiska w urzędach, które gwarantują przejrzysty system awansu, dni wolne w święta i weekendy czy różne dodatki do pensji. Brzmi atrakcyjnie? Zobacz, jak dostać pracę w urzędzie wybierając odpowiednie studia licencjackie.

Jak dostać pracę w urzędzie? Coraz popularniejszy kierunek kariery

Coraz więcej absolwentów szkół średnich decyduje się podjąć studia, które pozwolą zdobyć wykształcenie potrzebne do pracy w jednym z urzędów. Powód? W dobie dynamicznie zmieniających się trendów na rynku ogromnym atutem stała się stabilność zatrudnienia. W połączeniu z regularnymi godzinami pracy i atrakcyjnym pakietem świadczeń socjalnych, praca w jednym z urzędów stała się niezwykle atrakcyjna i coraz bardziej pożądana.

Posiadając odpowiednie przygotowanie, możesz podjąć pracę w różnych rodzajach urzędów, w tym gminy, miasta czy powiatu, które zajmują się szerokim spektrum lokalnych spraw – od administracji po wsparcie społeczne. Z drugiej strony możesz wybrać urzędy ukierunkowane na obsługę konkretnej grupy interesantów – urzędy skarbowe czy urzędy pracy.

Sprawdź studia z administracji

Uniwersalne kwalifikacje i umiejętności potrzebne do pracy w urzędzie

Bez względu na to, w jakim konkretnie kierunku poprowadzisz swoją karierę, istnieje kilka podstawowych kompetencji, które okażą się niezbędne do pracy w zawodzie:

  • komunikatywność – twoja praca będzie bazować przede wszystkim na przekazywaniu informacji, wyjaśnianiu procedur i rozwiązywaniu problemów, 
  • organizacja – zarządzanie wieloma zadaniami jednocześnie, terminowe wykonywanie obowiązków czy utrzymanie porządku w dokumentacji to podstawa pracy w urzędzie,
  • obsługa klienta – profesjonalne i skuteczne obsługiwanie interesantów jest kluczowe, aby odpowiednio reagować na zapytania i załatwienie spraw.

Niezbędne wykształcenie – studia licencjackie z administracji

Oprócz powyższych kompetencji absolutnie kluczowa okaże się znajomość prawa i procedur administracyjnych, dzięki którym będziesz w stanie prawidłowo tworzyć i przetwarzać ważne dokumenty. Od lat najskuteczniejszą formą przygotowania do zawodu są studia licencjackie Administracja, które znajdują się w ofercie naszej Uczelni. Weryfikując Twoje przygotowanie do zawodu, pracodawca w pierwszej kolejności przeanalizuje Twoje wykształcenie, które musi być adekwatne do zakresu obowiązków. I to właśnie studia z administracji są brane pod uwagę w pierwszej kolejności spośród innych kierunków pierwszego stopnia.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat administracji i perspektywach zawodowych po studiach? Zobacz nasz artykuł „Co to jest administracja samorządowa i rządowa? Cele, działania i jak znaleźć pracę w zawodzie”.

jak dostać pracę w urzędzie

Specyfika pracy w różnych typach urzędów

Posiadając podstawowe predyspozycje do pracy oraz niezbędne wykształcenie, możesz podjąć zatrudnienie w wielu różnych typach urzędów. Pracodawcy w każdym z nich mogą mieć nieco inne wymagania na stanowisko związane z obsługą interesantów.

Jak znaleźć pracę w urzędzie skarbowym?

Połączeniem stabilnego zatrudnienia, jakim niewątpliwie odznacza się praca w sektorze administracji oraz chęć pracy w finansach, może zaprowadzić Twoje ambicje zawodowe do pracy w jednostce zajmującej się rozliczaniem podatków. Jeśli zastanawiasz się, jak znaleźć pracę w urzędzie skarbowym, musisz wiedzieć, że kluczową kompetencją będzie wiedza z zakresu finansów, prawa lub ekonomii. Dodatkowym atutem będzie praktyczne doświadczenie związane z księgowością lub podatkami. Ważnym aspektem pracy będzie także znajomość przepisów podatkowych, umiejętności interpretacji przepisów czy biegła obsługa programów księgowych.

Świetnym wyborem w tym przypadku okaże się wybór modułu specjalnościowego Finanse i rachunkowość, dostępnego na studiach I stopnia z administracji.

Jak znaleźć pracę w urzędzie gminy? 

Zatrudnienie w urzędzie gminy wymaga znajomości specyfiki lokalnej społeczności oraz procedur administracyjnych, które dotyczą zarządzania zasobami lokalnymi. Jak znaleźć pracę w urzędzie gminy? Oprócz odpowiedniego wykształcenia ogromną zaletą okaże się kompetencje, które pozwolą na wysokim poziomie obsługiwać mieszkańców, realizować projekty lokalne czy zarządzać nieruchomościami komunalnymi. 

Jak znaleźć pracę w urzędzie miasta? 

W porównaniu do mniejszych jednostek administracyjnych, praca w urzędzie miasta różni się przede wszystkim skalą i zakresem obowiązków. Aplikując na to stanowisko musisz wykazać się kompetencjami oraz wiedzą, która pozwoli Ci planować i zarządzać większymi projektami. Jak znaleźć pracę w urzędzie miasta? Twój przyszły pracodawca z pewnością doceni Twoją znajomość lokalnych uwarunkowań miejskich, a także umiejętności organizacyjne i negocjacyjne. Kluczowa okaże się również umiejętność nawiązywania relacji – zarówno z mieszkańcami, jak i różnymi wydziałami urzędu miasta.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA LICENCJACKIE Z ADMINISTRACJI I ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNE WYKSZTAŁCENIE DO PRACY W URZĘDZIE

Jak znaleźć pracę w urzędzie pracy?

Rozważając podjęcie zatrudnienia w urzędzie pracy musisz wiedzieć, że zadania będą wymagały znajomości prawa pracy, programów wsparcia dla bezrobotnych oraz mechanizmów rynku pracy. Przydatna okaże się wiedza z zakresu doradztwa zawodowego, psychologii pracy czy zarządzania zasobami ludzkimi. Jak znaleźć pracę w urzędzie pracy? Twój przyszły pracodawca z pewnością doceni nie tylko wiedzę, ale również kompetencje dotyczące efektywnego wspierania osób poszukujących zatrudnienia. Efektywna komunikacja i mediacja między pracownikami a miejscami pracy to podstawa.

Studia licencjackie z administracji – zdobądź niezbędne wykształcenie

Wychodząc naprzeciw aspirującym pracownikom urzędów, nasza Uczelnia stworzyła studia licencjackie Administracja, które kompleksowo przygotują Cię do pracy w jednym z powyższych miejsc. Program studiów obejmuje m.in. takie zagadnienia, jak:

  • podstawy ekonomii,
  • podstawy socjologii,
  • administracyjne postępowanie egzekucyjne,
  • prawo i postępowanie administracyjne,
  • zamówienia publiczne.

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz w opisie kierunków.