Studia licencjackie a inżynierskie – poznaj podstawowe różnice

studia online

Zaktualizowano dnia 28 lipca 2022

Decyzja dotycząca kierunku studiów nie należy do najprostszych. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które pozwolą na dokonanie odpowiedniego wyboru. Inżynier czy licencjat – co wybrać? To pytanie zadaje sobie niejeden przyszły student. Dlatego w tym artykule wyjaśnimy, czym różnią się studia licencjackie od inżynierskich, a także wskażemy zalety podjęcia studiów zarówno stacjonarnie, jak i online. 

Studia licencjackie a inżynierskie – podstawowe różnice 

Przede wszystkim należy wyjaśnić, jaka jest różnica pomiędzy określeniem tytułu zawodowego licencjata a inżyniera. Mianowicie pierwszy z nich oznacza osobę, która ukończyła wyższe studia zawodowe. Drugie określenie z kolei odnosi się do absolwenta wyższych szkół technicznych. Dzięki temu zestawieniu definicji zauważalna jest podstawowa różnica, tj. tematyka kierunków na tych uczelniach. Studia licencjackie oferują głównie kształcenie humanistyczne, ekonomiczne, socjalne itp. Natomiast studia inżynierskie skupione są na kierunkach technicznych. Kolejną różnicą jest to, ile trwa licencjat i inżynier. Czas trwania nauki na studiach licencjackich trwa 6 semestrów, a na inżynierskich 7. 

Zalety studiów licencjackich 

Wśród przyszłych studentów często pada pytanie: „czy licencjat to wykształcenie wyższe?”. Powodem tego jest pojawiające się społeczeństwie błędne przekonanie, że inżynier to ktoś „lepszy” niż licencjat. Wpływ ma na to skojarzenie studiów licencjackich jedynie z kierunkami humanistycznymi, które swego czasu utożsamiano z brakiem możliwości pozyskania pracy. Zupełnie niepotrzebnie! Licencjat to wykształcenie wyższe, które pozwoli na zdobycie atrakcyjnego zatrudnienia, dzięki szerokiej ofercie kierunków.

studia I stopnia online

Nie bez znaczenia jest tutaj dostępność podjęcia nauki. Szkoły wyższe oferujące studia inżynierskie zazwyczaj znajdują się w największych miastach w Polsce. Wynika to z tego, że kierunki techniczne wymagają większej ilości specjalistycznego sprzętu, często bardzo drogiego. Studia licencjackie są dużo bardziej dostępne, gdyż większość kierunków nie wymaga budowania skomplikowanych laboratoriów. Ma to również wpływ na możliwość zdobycia praktyki zawodowej. Licencjat łatwiej znajdzie ofertę stażu niż inżynier szczególnie poza dużym miastem. Ponadto wiele z kierunków na licencjacie można studiować online, dzięki czemu osoby z mniejszych miejscowości nie muszą opuszczać swoich rodzinnych stron. 

Do zalet studiów licencjackich należy również fakt, że liczą się one do stażu urlopowego jako 8 lat. Jeżeli ktoś pracował i studiował w tym samym czasie, to okresy te nie są sumowane. Jednak warto dodać, że uwzględnia się opcję korzystniejszą dla pracownika.

Kto powinien wybrać studia licencjackie?

Przy wyborze studiów najważniejsze jest, aby mądrze zaplanować swoją karierę zawodową. Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie są nasze predyspozycje i zainteresowania. Warto jest również zapoznać się z zapotrzebowaniem na rynku pracy.

studia licencjackie online

Jednak należy pamiętać, że sytuacja na nim zmienia się dynamicznie. Podczas poszukiwania zatrudnienia niezwykle ważna jest wiedza oraz zdobyte umiejętności. Należy mieć to na uwadze podczas wyboru szkoły wyższej. Studia licencjackie oferują różnorodność kierunków, dlatego każdy przyszły student znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Czemu warto wybrać studia online?

Warto wybrać studia licencjackie online, ponieważ daje to możliwość podjęcia nauki w wygodny sposób. Aby rozpocząć kształcenie, potrzebne jest jedynie urządzenie z dostępem do Internetu. Dzięki temu słuchacz może wybrać sobie miejsce, w którym będzie uczestniczył w procesie nauczania. To pozwoli mu zaoszczędzić czas i koszty związane z dojazdami

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego specjalizująca się w przygotowaniu studiów online oferuje możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności w ciekawy sposób dzięki wykwalifikowanej kadrze naukowo-dydaktyczna, która zapewnia słuchaczom wysoki poziom kształcenia. 

Dodatkową zaletą jest brak konieczności pisania pracy dyplomowej i jej obrony. Każdy przedmiot kończy się bowiem zaliczeniem w formie testu, a studia – egzaminem końcowym.