Ile zarabia psycholog szkolny?

studia licencjackie psychologia

Od lat zapotrzebowanie na psychologów jest bardzo duże, a zjawisko to potęgują coraz bardziej restrykcyjne wymogi związane z zatrudnianiem specjalistów w szkołach. Oprócz dużych szans na znalezienie stabilnej pracy, zawód ten oferuje jednak dużo więcej. Planujesz rozpocząć karierę w tej perspektywicznej branży, ale nie wiesz czy to się opłaca? W tym artykule przyjrzymy się, ile zarabia psycholog szkolny i jakie są zadania na tym stanowisku.

Ważna rola psychologa szkolnego

Każdy psycholog szkolny odgrywa niezwykle ważną rolę w całym systemie edukacji, ponieważ koncentruje swoje działania na rozwoju emocjonalnym, społecznym i akademickim uczniów. Swoja wiedzą i umiejętnościom z zakresu psychologii w skuteczny sposób identyfikuje potrzeby dzieci i młodzieży oraz wspiera ich w wielu trudnych momentach. To właśnie dzięki psychologom uczniowie mogą w znaczny sposób poprawić swoją sytuację i dążyć do sukcesów w nauce, a wraz z nauczycielami, rodzicami i pozostałymi specjalistami, tworzą bezpieczne i wspierające środowisko. A to właśnie takie warunki są niezbędne do optymalnego rozwoju każdego ucznia.

Zastanawiasz się nad podjęciem studiów? Zobacz „5 powodów, dlaczego warto studiować psychologię”.

Sprawdź studia licencjackie

Ile zarabia psycholog szkolny? Ważny zakres obowiązków

Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem pracy w tym zawodzie, z pewnością interesuje Cię nie tylko to, ile zarabia psycholog szkolny, ale również zakres zadań, za które otrzymasz wynagrodzenie. Osoby na tym stanowisku zajmują się najczęściej:

  • prowadzeniem badań oraz diagnostyką indywidualnych potrzeb edukacyjnych i rozwojowych uczniów;
  • prowadzeniem terapii indywidualnej i grupowej;
  • wspieraniem rodziców i nauczycieli w działaniach wyrównujących szanse edukacyjne uczniów;
  • rozpoznawaniem i analizowaniem przyczyn niepowodzeń edukacyjnych.

Zakres obowiązków może się jednak różnić w zależności od typu szkoły, liczby dzieci czy specyfiki konkretnych przypadków. Warto zaznaczyć, że lista zadań może mieć wpływ na miesięczną pensję.

Ile zarabia psycholog w szkole? Pozostałe czynniki wpływające na wynagrodzenie

Zakres obowiązków to jednak jeden z wielu czynników, który wpływa miesięczną pensję specjalisty zajmującego się wsparciem psychologicznym uczniów. To, ile zarabia psycholog w szkole, zależy również od:

  • wymiaru etatu – Twoja pensja będzie zależała głównie od liczby przepracowanych godzin; 
  • doświadczenia w pracy z dziećmi – wynagrodzenie będzie zwiększać się wraz z rozwojem Twoich umiejętności i wiedzy;
  • dodatkowych kwalifikacji  – pomogą Ci wynegocjować wyższe stawki i wzmocnić swoją pozycję na tle konkurencji;
  • rodzaj placówki i region kraju – na mniejsze stawki możesz liczyć z reguły w publicznej szkole znajdującej się w małej miejscowości, a na wyższe w prywatnej placówce położonej w dużym mieście wojewódzkim.

Ile zarabia psycholog dziecięcy? Przykładowe stawki w szkołach

Jak widać istnieje wiele czynników, od których zależy to, ile zarabia psycholog dziecięcy w szkole. Pewną podpowiedzią odnośnie stawek są oferty opublikowane na rządowej stronie Powiatowych Urzędów Pracy, według których można zaobserwować, że znaczna większość specjalistów zatrudniana jest w wymiarze ½ etatu. Wynagrodzenie brutto waha się między 3900 a 5900 zł

ile zarabia psycholog szkolny

Chcesz zostać psychologiem? Studia to podstawa

Praca jako psycholog może być więc nie tylko źródłem satysfakcji z pomocy dzieciom i młodzieży zmagającej się z różnymi trudnościami, ale również atrakcyjnego wynagrodzenia. Zanim jednak rozpoczniesz pracę w zawodzie, musisz zdobyć wymagane uprawnienia.

Według przepisów podstawą jest przygotowanie pedagogiczne oraz tytuł magistra psychologii. Jeśli chcesz wykonać pierwszy i najważniejszy krok na swojej edukacyjnej ścieżce, zapisz się na studia licencjackie Psychologia znajdujące się w ofercie naszej Uczelni, które otworzą Ci drzwi do wymaganych studiów II stopnia.

Kierunek ten zawiera rozbudowany program, w którym znajdują się zagadnienia niezbędne do skutecznej diagnostyki i terapii pacjentów. Ogromną zaletą jest możliwość wyboru jednego z wielu dostępnych modułów specjalnościowych, a jednym z nich jest Psychologia dzieci i młodzieży. Dzięki niemu zdobędziesz wiedzę na temat wspierania prawidłowego rozwoju czy form pomocy psychologicznej w pracy z dziećmi. Więcej informacji na temat studiów znajdziesz w opisie kierunku.