Zaktualizowano dnia 14 października 2024
Czasy, w których uczęszczanie na terapię było tematem tabu, minęły bezpowrotnie. Wzrost świadomości społeczeństwa w zakresie zdrowia psychicznego sprawił, że coraz większa grupa osób sięga po pomoc specjalisty. Rosnące zapotrzebowanie na psychologów to z kolei bardzo dobra wiadomość dla Ciebie, jeśli planujesz pracę w perspektywicznym zawodzie. Jak się okazuje, oprócz satysfakcji z pomocy innym, specjaliści mogą odczuwać ją również wraz z każdą wypłatą. Ile zarabia psycholog kliniczny? Sprawdźmy!
Psycholog kliniczny – jaki jest zakres jego obowiązków?
Wynagrodzenie to jeden z najważniejszych aspektów uwzględnianych przez absolwentów szkoły średniej, którzy chcą czuć się stabilnie na rynku pracy i uzyskiwać atrakcyjną pensję po ukończeniu studiów. Przy wyborze swojego zawodu coraz więcej osób bierze jednak pod uwagę nie tylko wysokość wynagrodzenia, ale przede wszystkim zakres codziennych obowiązków.
W swojej codziennej pracy psycholog kliniczny prowadzi badania diagnostyczne, a także działania korekcyjno-wyrównawcze dla dzieci i dorosłych z różnymi zaburzeniami. Osoba na tym stanowisku:
- bada i analizuje psychologiczne czynniki wpływające na zaburzenia psychosomatyczne,
- diagnozuje zaburzenia w rozwoju społecznym oraz umysłowym, a także dysfunkcje na tle neurologicznym (np. zaburzenia mowy, pamięci czy wzroku),
- współpracuje z personelem lekarskim w trakcie leczenia, diagnostyki czy prewencji chorób,
- prowadzi rehabilitację psychologiczną osób po przebytych chorobach – m.in. chirurgicznych i internistycznych.
Ile zarabia psycholog kliniczny? Minimalna pensja coraz wyższa
Jeśli czujesz w sobie predyspozycje i chęć pomocy innym, profesja psychologa klinicznego to świetny wybór. Stabilne zatrudnienie, duża satysfakcja z pracy oraz rosnące zapotrzebowanie na tego typu usługi to czynniki, które mogą zachęcać do podjęcia zawodu.
Podobnie jak wynagrodzenie – psycholodzy kliniczni zostali sklasyfikowani do drugiej grupy płacowej, dzięki czemu wykonując ten zawód możesz liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie minimalne. Od 1 lipca 2023 pensja psychologów klinicznych wzrosła o 881,87 zł, dzięki czemu osoba na tym stanowisku zarabia nie mniej niż 8186,53 zł brutto.
Ile zarabia psycholog kliniczny? Zobacz, od czego zależy pensja
O ile znamy kwotę minimalną osób zatrudnionych na stanowisku psychologa klinicznego, o tyle trudno ustalić dokładnie, ile wynosi średnie wynagrodzenie. Istnieje bowiem wiele czynników, które wpływają na miesięczną pensję, jak np.:
- region kraju – na największe wynagrodzenie mogą liczyć psycholodzy z miast wojewódzkich,
- miejsce pracy – inną pensję pobiera psycholog zatrudniony w szpitalu, a inny w przychodni czy prywatnej placówce,
- specjalizacja w obrębie psychologii klinicznej – zarobki mogą być różne dla osób, które posiadają specjalizację w zakresie psychiatrii, medycyny somatycznej czy neuropsychologii,
- doświadczenie – im większy staż pracy, tym na większą pensję możesz liczyć.
Ważny typ zatrudnienia
Zarobki psychologów klinicznych różnią się od siebie również w zależności od rodzaju zatrudnienia. Bardzo duże znaczenie ma to, czy po uzyskaniu kwalifikacji do pracy będziesz pracować na etacie, zdecydujesz się na własną praktykę psychologiczną, czy nawiążesz współpracę z prywatnym podmiotem w ramach kontraktu. Szacuje się, że w prywatnym gabinecie psycholog kliniczny może zarobić miesięcznie około 12 tys. złotych brutto.
Zawód psychologa, czyli dlaczego warto zdobyć wykształcenie do pracy w zawodzie
W ostatnim czasie można zauważyć wzrost zapotrzebowania na usługi psychologów klinicznych. Dzieje się tak m.in. z uwagi na:
- wzrost świadomości społecznej na temat zdrowia psychicznego i chęć uzyskiwania profesjonalnej pomocy psychologicznej,
- rosnące problemy w zakresie zdrowia psychicznego spowodowane stresującym trybem życia, a także presją społeczną i zawodową,
- rozwój nauki oraz technologii, która wymaga wiedzy wykwalifikowanych specjalistów.
Studia licencjackie z psychologii – cenne wykształcenie
Jak widać profesja ta stała się atrakcyjna nie tylko ze względu na ogólny prestiż i satysfakcję, jaką można czerpać z realnej pomocy osobom w złej kondycji psychicznej. Na popularność zawodu z pewnością wpływa również to, ile zarabia psycholog kliniczny.
Studia licencjackie są świetnym pomysłem dla osób, które chcą poszerzyć swoje horyzonty i zdobyć przydatną wiedzę oraz kompetencje. Dzięki temu modułowi już od czwartego semestru zdobędziesz wiedzę m.in. z zakresu:
- wywiadu i obserwacji psychologicznej,
- klinicznej psychologii zdrowia,
- grup ryzyka zaburzeń w okresie dzieciństwa i dorastania,
- profilaktyki i terapii uzależnień.
Więcej informacji na temat studiów znajdziesz w opisie kierunku.