Zaktualizowano dnia 22 stycznia 2024
W zależności od trybu nauki oraz obranej ścieżki zawodowej, zdobycie wyższego wykształcenia zajmuje Polakom około 15 lat. Choć czasu na podejmowanie wyborów odnośnie swojej przyszłości wydaje się być dużo, wiele osób nie odczuwa satysfakcji ze swojej sytuacji na rynku pracy. Najefektywniejszą i najpopularniejszą formą podnoszenia kwalifikacji i zdobywania nowych kompetencji nieustannie pozostają studia podyplomowe, które w krótkim czasie pozwalają zdobyć przygotowanie z danej dziedziny. W tym artykule przyjrzymy się więc, ile trwają studia podyplomowe i kto powinien się na nie zapisać.
Kto może iść na studia podyplomowe?
Od lat studia podyplomowe są najpopularniejszą formą zdobywania dodatkowych uprawnień i przygotowania do pracy w aktualnym lub zupełnie innym zawodzie. Trudno się dziwić, ponieważ skondensowana wiedza z perspektywicznych dziedzin pozwala znacznie poszerzyć swoje kompetencje w stosunkowo krótkim czasie. Choć popularność tej formy kształcenia stale rośnie, wciąż wiele osób zastanawia się jednak kto może iść na studia podyplomowe.
Otóż naukę w ramach tej formy kształcenia może podjąć każdy, kto ukończył studia wyższe bez względu na to, czy dana osoba zdobyła tytuł licencjata, magistra czy inżyniera. Nie ma znaczenia także wiek, miejsce zamieszkania i zazwyczaj ukończony wcześniej kierunek studiów (konkretne wymogi zawarte są w opisie kierunku na podstawie aktualnych rozporządzeń). Dzięki temu studia podyplomowe nie tylko umożliwiają rozwój i podnoszenie kompetencji na danym stanowisku, ale także otwierają nowe ścieżki kariery przed osobami, które podjęły decyzję o zmianie branży.
ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE DO WYMARZONEGO ZAWODU
Na taki ruch decyduje się coraz więcej pracowników lub studentów, którzy chcą dostosować się do panujących trendów pod kątem zatrudnienia. Dynamicznie zmieniający się rynek pracy oraz rozwój nowych dziedzin sprawiają, iż bez względu na staż pracy lub wiek decydują się na zmianę aktualnego stanowiska. Powodów takich decyzji jest kilka.
Dla kogo studia podyplomowe?
Na studia podyplomowe słuchacze decydują się z różnych przyczyn. Jednym z nich jest chęć zdobycia dodatkowych kompetencji lub kwalifikacji, które umożliwiają rozwój na danym stanowisku pracy. Często bowiem zdarza się, że aby otrzymać upragniony awans oraz lepsze warunki wynagrodzenia, trzeba wykazać się dodatkowymi umiejętnościami z konkretnego zakresu. Szczególnie mowa tu o stanowiskach kierowniczych lub pracy w obszarze pedagogiki, która wymaga odpowiedniego przygotowania pod kątem wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej.
Kolejnym powodem jest wypalenie zawodowe lub brak perspektyw w danej branży. Czasami bywa tak, że po wielu latach spędzonych w jednej firmie lub branży przestaje przynosić satysfakcję, co często negatywnie odbija się na wynikach w pracy.
Studia podyplomowe okazują się także świetną inwestycją w przypadku problemów ze znalezieniem pracy po studiach wyższych. W ostatnim czasie rynek pracy zmienił się na tyle, że ukończone wiele lat temu studia wyższe mogą nie gwarantować aktualnie satysfakcjonującego etatu. Zdarza się również, że taki absolwent z różnych przyczyn musi zmienić swoje miejsce zamieszkania i okazuje się, że w nowym miejscu zapotrzebowanie na specjalistów w jego dziedzinie jest bardzo niewielkie. Z pomocą przychodzą wówczas studia podyplomowe, które umożliwiają zmianę branży i przyuczenie się do innej profesji.
Ile trwają studia podyplomowe?
Według Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, studia podyplomowe trwają nie krócej niż 2 semestry. Czas, jaki należy poświęcić na naukę i zdobycie świadectwa ukończenia studiów podyplomowych zależy jednak od konkretnego kierunku. Większość kierunków dostępnych na Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego można zrealizować w trakcie 2 semestrów. Są to studia m.in. z Finansów i rachunkowości, IT, Zarządzania czy Marketingu.
Istnieją jednak studia, które na realizację wymagają więcej czasu. Zazwyczaj 3 semestrów potrzeba do ukończenia kierunków z obszaru psychologii i pedagogiki (w szczególności przygotowania pedagogicznego), takich jak m.in. Psychologia kliniczna, Doradztwo zawodowe, Przygotowanie pedagogiczne dla psychologów. W ofercie WSKZ znajdują się również kierunki, które trwają 4 semestry, jak np. Architektura krajobrazu. To, ile trwają studia podyplomowe uzależnione jest więc od przepisów, a także specyfiki danej dziedziny i obszerności zagadnień.
Studia podyplomowe – jaki tytuł po ukończeniu studiów?
Warto zwrócić uwagę, że studia podyplomowe różnią się w kilku kwestiach od studiów wyższych. Pierwszą z nich jest fakt, iż osoba pobierająca naukę nazywana jest słuchaczem, a nie studentem. Z tego powodu wiele osób zastanawia się w kontekście studiów podyplomowych, jaki tytuł uzyskuje się po ukończeniu danego kierunku.
Otóż według przepisów tytuł zawodowy otrzymuje jedynie absolwent studiów pierwszego stopnia (tytuł licencjata), studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich (tytuł magistra). Tytuł po studiach podyplomowych nie jest więc uzyskiwany przez absolwentów.
Świadectwo czy dyplom – studia podyplomowe
Skąd więc tak duża popularność tej formy kształcenia mimo tego, że nie uzyskuje się tytułu po studiach podyplomowych? Wszystko ze względu na fakt, że absolwenci nie liczą na sam fakt ukończenia studiów, ale przede wszystkim na zdobytą wiedzę i umiejętności, którą mogą realnie przełożyć na swoją sytuację zawodową. Aktualnie mało który pracodawca patrzy na tytuł zawodowy – tym bardziej w czasach, w których coraz częściej dochodzi do przebranżowienia. Nie oznacza to jednak, że absolwenci pozostają bez dokumentów potwierdzających ich przygotowanie.
Jeśli chodzi o dyplom, studia podyplomowe różnią się w tej kwestii również od studiów wyższych. Otóż w odróżnieniu od ukończenia np. studiów licencjackich, gdzie uzyskuje się dyplom ukończenia studiów wyższych, absolwenci podyplomówki otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.