Ile to jedna godzina praktyk?

praktyki studenckie

Celem studiów licencjackich, magisterskich czy podyplomowych jest przede wszystkim zdobycie teoretycznego przygotowania z wielu różnych aspektów przewidzianych w programie danego kierunku. Wiedza zdobywana w trakcie nauki jest pewnego rodzaju merytorycznym fundamentem wykorzystywanym w aktualnej bądź przyszłej pracy. Na pewnym etapie studiów I i II stopnia oraz na niektórych obszarach studiów podyplomowych, wymagana jest realizacja praktyk. Weryfikuje ona zdobyte umiejętności w codziennych zadaniach, do jakich aspiruje słuchacz po ukończeniu studiów. Musi on złożyć stosowne podanie o praktyki studenckie do miejsca, w którym chce je zrealizować. Ile trwają tego typu zajęcia?

Znaczenie praktyk studenckich – dlaczego są tak ważne?

Praktyki studenckie to specyficzna forma kształcenia, podczas której słuchacze mogą skontrolować przydatność umiejętności oraz wiedzy nabytej podczas realizacji programu studiów wykonując konkretne zadania. Jak pokazują liczne badania, pracodawcy wciąż przywiązują dużą uwagę do realizowanych przez kandydata praktyk w trakcie rekrutacji.

Jednym z podstawowych zadań praktyk jest doprowadzenie do sytuacji win-win, w której korzystają na tym nie tylko osoby aspirujące do podjęcia pracy w danej branży, ale również przedsiębiorstwo, do której zostało złożone podanie o praktyki studenckie. Co prawda praktykanci nie wykonują z reguły zadań w zastępstwie za stałych pracowników lub pod ich nieobecność, jednak mogą one znacznie wspomóc pracę w danym zakresie. Najpopularniejszą formą jest obserwacja zadań wykonywanych przez doświadczonych pracowników, która może później przerodzić się w realne wsparcie:

  • administracyjne,
  • organizacyjne,
  • merytoryczne.

Niezwykle ważną rolę odgrywają praktyki na studiach, kiedy kandydat nie miał wcześniej styczności z daną branżą i może poznać specyfikę danego stanowiska. Dzięki temu może podjąć świadomy wybór odnośnie swojej przyszłości.

Realizacja praktyk na studiach – kiedy jest wymagana?

Praktyki studenckie to nieodłączna część programu nauczania, która traktowana jest na równi z pozostałymi obowiązkowymi zajęciami teoretycznymi. Studenci muszą je zrealizować w semestrze wskazanym w planie studiów, który określa także czas trwania i charakter praktyk. W przypadku studiów I oraz II stopnia, a także jednolitych studiów magisterskich, praktyki są obowiązkowe bez względu na podjęty przez studenta kierunek czy tryb kształcenia.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku studiów podyplomowych. Obowiązek realizacji praktyk dotyczy określonej grupy kierunków i najczęściej wynika z przepisów zawartych w różnego rodzaju rozporządzeniach. Zajęcia praktyczne są niezbędne do ukończenia przede wszystkim studiów pedagogicznych, które przygotowują do pracy z dziećmi i młodzieżą.

Ile trwają praktyki?

Czas trwania praktyk zawodowych jest inny dla wszystkich kierunków. Liczba godzin, jaką muszą zrealizować w przedsiębiorstwach czy instytucjach studenci, wynika ze specyfiki obszaru nauk bądź – jak ma to miejsce w przypadku studiów pedagogicznych – właściwych rozporządzeń. Przykładowo studia podyplomowe na kierunku Bibliotekoznawstwo przewidują 90 godzin praktyk, podczas gdy Przygotowanie pedagogiczne dla psychologów obejmuje 150 godzin tego typu zajęć. Z kolei studia podyplomowe nadające kwalifikacje do pracy jako Oligofrenopedagog wymagają realizacji 180 godzin praktyk.

podanie o praktyki studenckie

Jedna godzina praktyk – 45 czy 60 minut?

Warto również wziąć pod uwagę interpretację jednej godziny praktyk, która oznacza 60 minut zegarowych w przypadku kierunków:

  1. Język angielski/niemiecki w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.
  2. Wczesne nauczanie języka angielskiego/niemieckiego.
  3. Edukacja Montessori w przedszkolu.
  4. Edukacja Montessori w przedszkolu i szkole.

W przypadku realizacji praktyk w ramach wszystkich pozostałych kierunków, jedna godzina praktyk oznacza 45 minut.

Sprawozdanie z praktyk studenckich

Wszystkie najważniejsze informacje, m.in. na temat czasu trwania praktyk, miejsca ich odbywania czy przebiegu, spisywane są w formie sprawozdania z praktyk studenckich. Dokument ten sporządzany jest na sam koniec zajęć z zakresu praktyki zawodowej.

Czy praktyki na studiach są płatne? – to zależy od umowy

Złożenie podania o praktyki studenckie nie zawsze musi oznaczać akceptacji danej instytucji czy przedsiębiorstwa. Jeśli już dojdzie do zgody na ich realizację, zarówno student, jak i pracodawca uzgadniają wszelkie szczegóły, takie jak zakres obowiązków czy termin, w którym mają się odbywać. To, czy praktyki na studiach są płatne, również zależy od ustaleń między dwiema stronami. Bywają sytuacje, w których studenci za wypełnianie konkretnych obowiązków otrzymują odpowiednie wynagrodzenie.