Zaktualizowano dnia 6 czerwca 2022
Wdrażanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy to jeden z kluczowych elementów funkcjonowania każdej firmy. Dzięki temu pracodawcy dbają o zapobieganie wypadkom i chorobom wynikającym z obejmowanego stanowiska. Przekłada się na samopoczuciu pracowników i ich efektywności. Dlatego też specjalista w zakresie BHP to zawód bardzo potrzebny na rynku pracy. Ze względu na odpowiedzialność, jaka wiąże z jego wykonywaniem, konieczne jest zdobycie odpowiednich umiejętności i wiedzy kierunkowej.
Kto odpowiada za stan BHP w zakładzie pracy?
Za stan BHP w zakładzie pracy odpowiada pracodawca, co zostało ustanowione przez Kodeks pracy. Na zakres jego odpowiedzialności nie mają wpływu obowiązki pracowników w dziedzinie BHP, a także powierzenie wykonywania zadań specjalistom spoza zakładu pracy. Pracodawcy i osoby kierujące pracownikami muszą znać – w stopniu umożliwiającym im wykonywanie swoich obowiązków – przepisy dotyczące ochrony pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.
Do obowiązków pracodawcy w zakresie BHP należy m.in.:
- organizowanie pracy zatrudnionych,
- zapewnianie przestrzegania przepisów,
- działania profilaktyczne,
- polecanie usunięcia odkrytych uchybień,
- kontrolowanie wykonania tych poleceń,
- doskonalenie poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników,
- rozwijanie polityki firmy zapobiegającej wypadkom i chorobom w wyniku pracy,
- wykonywanie decyzji i zarządzeń wydawanych przez organy nadzoru społecznego i inspektora pracy.
Szkolenie wstępne BHP – ile ważne i z czego się składa?
Przepisy prawne wymagają tego, by każda osoba zatrudniona znała przepisy i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, a także brała udział w szkoleniu wstępnym. Prowadzone jest ono według instruktaży dostosowanych do określonej grupy stanowisk, a jego ważność obejmuje rok.
Szkolenie wstępne składa się z:
- instruktażu ogólnego,
- instruktażu stanowiskowego.
Instruktaż ogólny ma na celu zapoznanie uczestników szkolenia z: podstawowymi przepisami BHP zawartymi w kodeksie pracy, układami zbiorowymi lub regulaminem, a także zasadami bezpieczeństwa na obowiązującym stanowisku. Dodatkowo obejmuje przeszkolenie z zasad pierwszej pomocy w razie wypadku.
Instruktaż stanowiskowy dotyczy już konkretnego miejsca pracy i ma na celu poinformowanie pracownika o występujących czynnikach środowiska pracy, a także ryzyku zawodowym związanym z obejmowanym stanowiskiem. Ponadto instruktaż ten uczy sposobów ochrony przed zagrożeniami i metod wykonywania powierzonych obowiązków w sposób bezpieczny.
Szkolenie BHP dla pracowników administracyjno-biurowych – co ile lat trzeba je odnawiać?
Pracodawca ma obowiązek odbyć kurs w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, który następnie musi okresowo powtarzać. Na podstawie zdobytej wiedzy organizuje przeszkolenie swoich pracowników zanim rozpoczną oni pracę na konkretnym stanowisku. Tego typu szkolenia muszą być cyklicznie powtarzane również w przypadku osób zatrudnionych.
Pracownicy różnych branż często poszukują odpowiedzi na pytanie, co ile lat trzeba odnawiać szkolenia BHP. Wynika to z tego, że zakres czasu ich obowiązywania jest różny w zależności od wykonywanej pracy. Najszybciej wygasa aktualność przeszkolenia u pracowników zajmujących stanowiska robotnicze, ponieważ ich obowiązki wiążą się z występowaniem szczególnie niebezpiecznych zagrożeń dla zdrowia. Szkolenie trzeba odnawiać już po roku. Najdłuższy okres obowiązywania, ze względu na charakter pracy, ma szkolenie BHP dla pracowników administracyjno-biurowych, które odnawia się co 6 lat.
Studia BHP – czy ten kierunek jest popularny?
Nie ma statystyk, które bezpośrednio wskazują, jak często wybierane są studia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednak o popularności tego kierunku świadczy powszechność jego występowania na uczelniach wyższych. BHP można studiować w wielu miastach Polski, m.in. w Szczecinie, Katowicach, Radomiu, Częstochowie, Bydgoszczy, Lublinie.
Ponadto dla osób, które ze względu na ograniczenia czasowe nie mogą pozwolić sobie na odbycie studiów stacjonarnych, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego oferuje studia podyplomowe online na kierunku Bezpieczeństwo i higiena pracy (BHP) oraz ochrona przeciwpożarowa.
Zdecydowanie warto wybrać ten kierunek ze względu na wysokie zapotrzebowanie specjalistów w zakresie BHP na rynku pracy. Absolwenci tego kierunku mogą pracować w:
- firmach świadczących usługi z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy,
- organach zajmujących się nadzorem nad warunkami pracy,
- służbach ds. bezpieczeństwa,
- firmach szkoleniowych,
- placówkach odpowiedzialnych za wdrażanie rozwiązań technicznych w zakresie bezpieczeństwa itd.
Warto również podkreślić, że każda firma zatrudniająca powyżej 100 pracowników jest zobowiązana do zatrudnienia osoby odpowiedzialnej za sprawy bezpieczeństwa pracy. Z kolei małe firmy najczęściej wybierają usługę od specjalistów BHP prowadzących własną działalność gospodarczą.
Studia bezpieczeństwo i higiena pracy online
Jak było wspomniane – istnieje możliwość podjęcia nauki zdalnej w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest to forma nauczania, która w ciekawy, ale i przystępny sposób, zapoznaje słuchaczy z niezbędną wiedzą z zakresu BHP. Kształcenie online niesie za sobą wiele korzyści: oszczędność czasu, zminimalizowanie stresu związanego z prezentacjami publicznymi itd. Więcej informacji na temat tego trybu nauczania znajdziesz w artykule „Jak wyglądają studia online?”.
Studia bezpieczeństwo i higiena pracy oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego opracowane są przez specjalistów w tym zakresie, a ich celem jest podwyższenie kwalifikacji osób zatrudnionych lub mających w przyszłości podjąć pracę w służbach BHP. Ponadto pozwalają uzupełnić wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej.