Praktycznie każdy pełnoletni obywatel ma styczność z podatkami. Pewne komplikacje pojawiają się jednak w przypadku założenia własnej działalności gospodarczej lub prowadzenia dużego przedsiębiorstwa, kiedy kwestie podatkowe stają się bardziej złożone. W ostatnim czasie coraz więcej firm decyduje się na zatrudnianie doradców podatkowych, którzy okazują się bardzo pomocni w kwestiach rozliczeń z fiskusem. Doradcy podatkowi z uwagi na charakter swojej pracy muszą być rzetelni i realizować swoje zadania zgodnie z przepisami, co wzbudza zaufanie wśród zatrudniających ich przedsiębiorstwach. Na rynku pojawia się coraz więcej ofert pracy na stanowisko doradca podatkowy Jak zostać i na czym polega jego praca?
Kim jest doradca podatkowy?
W świetle Ustawy o doradztwie podatkowym z 5 lipca 1996 r., doradca podatkowy jest zawodem zaufania publicznego. Jako jeden z podstawowych warunków, aby wykonywać ten zawód określono posiadanie adekwatnych kwalifikacji złożonych z wyższego wykształcenia, doświadczenia oraz specjalistycznej wiedzy, szczególnie z prawa finansowego. Kolejne warunki określa także Ustawa korporacyjna, nakazująca doradcom podatkowym podnoszenie swoich kwalifikacji. Mowa tu o udziale w konferencjach, seminariach czy szkoleniach.
Podstawowym zadaniem jest – jak wskazuje sama nazwa zawodu – przede wszystkim doradztwo z obszaru prawa podatkowego. Szczególnie istotne jest przestrzeganie etyki zawodu, a także przepisów określających kwestie podatkowe. Doradcy podatkowi swoje działania muszą więc wykonywać niezależnie, kierując się jedynie konkretnymi przesłankami prawnymi. Profesja ta wymaga zatem posiadania wiedzy z kilku różnych obszarów – szczególnie prawa, finansów oraz księgowości.
Do głównych zadań doradców podatkowych należy także:
- dokonywanie przeglądów podatkowych,
- przygotowywanie deklaracji podatkowych oraz obliczanie podatków,
- sporządzanie dokumentacji i opinii z zakresu prawa podatkowego,
- reprezentowanie klientów przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi.
Doradca podatkowy – gdzie może pracować?
Doradcy podatkowi zatrudniani są najczęściej w kancelariach podatkowych lub kancelariach prawnych. Można jednak zauważyć w ostatnim czasie wzrost zatrudnienia ich w firmach, gdzie sprawują kontrolę nad podatkami przedsiębiorstwa. W związku z szeroką wiedzą i umiejętnościami, mają oni duży wybór poprowadzenia ścieżki swojej kariery – od niedużych kancelarii lokalnych po korporacje międzynarodowe.
Doradca podatkowy – kto może nim zostać?
Zdobycie uprawnień do wykonywania zawodu jako doradca podatkowy wiąże się ze spełnieniem kilku warunków. Pierwszym z nich jest posiadanie pełną zdolność do czynności prawnych oraz praw publicznych. Drugim jest posiadanie nieskazitelnego charakteru, który będzie stanowił przykład rzetelnego wykonywania zawodu.
Kluczowym elementem w drodze do otrzymania uprawnień jest pozytywny wynik z egzaminu na doradcę podatkowego, a także odbycie praktyk zawodowych w naszym kraju. Co ważne, w ciągu 3 lat od zdania egzaminu należy złożyć wniosek o wpisanie na listę Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Studia podyplomowe online – doradca podatkowy
Najważniejszym etapem podczas zdobywania statusu doradcy podatkowego jest z pewnością pozytywny wynik z egzaminu przeprowadzanego przez Państwową Komisję Egzaminacyjną do Spraw Doradztwa Podatkowego. Żeby zdobyć niezbędną wiedzę do zaliczenia egzaminu nie trzeba podejmować jednak skomplikowanych i wieloletnich studiów dziennych bądź zaocznych. Doradca podatkowy studia podyplomowe stanowią świetne rozwiązanie dla osób, które chcą odpowiednio przygotować się do egzaminu – program studiów obejmuje wszystkie niezbędne zagadnienia na doradcę podatkowego oraz większość zagadnień do egzaminu na biegłego rewidenta.
Doradca podatkowy online to studia skierowane dla osób, którym zależy na skutecznym i efektywnym przygotowaniu do egzaminu państwowego. Studia na tym kierunku można zrealizować w trybie online, dzięki czemu słuchacze mogą z łatwością pogodzić naukę z pracą czy innymi obowiązkami. Uczelnia nie narzuca z góry godzin logowania na platformę dydaktyczną w celu realizacji materiału.