Dla kogo prowadzi się lekcje języka polskiego jako obcego?

glottodydaktyka studia online

Zaktualizowano dnia 13 stycznia 2023

Według różnych źródeł wynika, że polszczyzna zaczęła kształtować się jako osobny język w X wieku, a pierwsze zapisane zdanie datuje się na 1226 r. Dziś jest jednym z najtrudniejszych języków świata i jednocześnie mową ojczystą ponad 40 milionów ludzi. W języku polskim komunikują się jednak nie tylko Polacy mieszkający w kraju i zagranicą. Naukę polszczyzny rozpoczynają również obcokrajowcy – zarówno dzieci, jak i dorośli przebywający na terenie RP, którzy na co dzień potrzebują komunikować się po polsku. Ważną rolę odrywa w tym procesie glottodydaktyk, czyli nauczyciel języka obcego prowadzący zajęcia w szkołach, ośrodkach i różnego rodzaju placówkach kultury.

Glottodydaktyka – co to?

W ogólnym ujęciu, glottodydaktyka bada procesy nauczania oraz uczenia się języków obcych. Jej zadaniem jest poznanie procesów oraz wypracowanie najkorzystniejszych systemów uczenia się i nauczania. Jedną z jej subdyscyplin jest glottodydaktyka polonistyczna, która zajmuje się analizowaniem procesu nauczania i uczenia się polskiego jako języka obcego lub drugiego. Niezwykle ważną częścią procesu glottodydaktycznego jest nie tylko nauka o samym języku, ale również przekaz wiedzy o kulturze kraju.

nauczyciel języka obcego - studia podyplomowe

Czego uczy glottodydaktyk? Zadania nauczyciela języka obcego

Nauczyciel uprawniony do prowadzenia zajęć języka polskiego jako obcego staje przed trudnym zadaniem, jakim jest wprowadzenie dzieci i dorosłych w świat nowego systemu językowego. Zadaniem prowadzącego jest nauczenie języka polskiego w zakresie:

  • wymowy i intonacji,
  • pisowni,
  • słownictwa,
  • gramatyki,
  • słuchania i czytania ze zrozumieniem,
  • łączenia powyższych sprawności.

Dla kogo organizowane są zajęcia z języka polskiego jako obcego?

Według aktualnych przepisów, osoby niebędące obywatelami RP, które nie ukończyły 18. roku życia lub nie są absolwentami szkoły ponadpodstawowej, mają prawo do opieki i nauki. To szczególnie ważny aspekt w kontekście trwających wydarzeń na terytorium Ukrainy, w efekcie których w polskich szkołach naukę pobiera około 200 tysięcy uczniów tej narodowości.

Zajęcia z języka polskiego jako obcego organizowane są więc m.in.:

  • w polskich szkołach: dla obcokrajowców – zarówno osób dorosłych, jak i dzieci przebywających na terenie RP,
  • w polskich i zagranicznych szkołach: dla dzieci z polskim obywatelstwem, które do tej pory pobierały naukę w systemach oświaty innych państw.

Nauczanie języka polskiego jako obcego kwalifikacje

Zajęcia z języka polskiego jako obcego może prowadzić tylko osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje. Ich zdobycie umożliwia ukończenie kierunku Glottodydaktyka – nauczanie języka polskiego jako obcego.

Program studiów przygotowanych przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego pozwala słuchaczom zdobyć wiedzę i umiejętności, które są niezbędne do wykonywania zawodu nauczyciela języka polskiego jako obcego, drugiego bądź odziedziczonego.

Kto może zapisać się na studia podyplomowe?

Kierunek o charakterze kwalifikacyjnym stworzony jest z myślą o:

  • absolwentach polonistyki i wydziałów humanistycznych, którzy chcą poprowadzić swoją ścieżkę zawodową w kierunku nauczania języka polskiego jako obcego,
  • nauczycielach języka polskiego oraz języków obcych, którzy prowadzą zajęcia z uczniami z zagranicy,
  • osobach posiadających kwalifikacje do nauczania wszystkich pozostałych przedmiotów w szkole na wszystkich etapach edukacyjnych.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Nauczyciel języka obcego – gdzie mogą pracować absolwenci studiów?

Osoby, które ukończą studia podyplomowe na kierunku Glottodydaktyka – nauczanie języka polskiego jako obcego, mogą podjąć zatrudnienie w wielu różnych placówkach – są to m.in.:

  • polskie szkoły w kraju oraz za granicą kształcące na każdym etapie edukacyjnym,
  • ośrodki dla uchodźców,
  • polskie placówki oświatowe, w których uczą się dzieci obcokrajowców,
  • polonijne placówki kultury.