Dietetyka kliniczna kwalifikacje

Zaktualizowano dnia 17 marca 2021

Zdrowe odżywianie jest nie tylko modne, ale wręcz potrzebne, aby zachować organizm w świetnym stanie. Zamiast wydawać pieniądze na drogie leki, które mają sprawić, że spadnie nam cholesterol, lepiej będzie po prostu przejść na dietę o niskiej zawartości szkodliwego tłuszczu. Niestety są też osoby, które wręcz muszą być leczone dietą. Taka metoda leczenia dietą i lekami obejmuje między innymi cukrzycę czy inslulinooporność. Są również pacjenci, którzy ze względu na przebyte operacje muszą być odżywiani specjalnymi metodami. Takim osobom, których leczenie wspierane jest dietą, przyda się pomoc dietetyka klinicznego.

Czym różni się dietetyk kliniczny od zwykłego? W obu zawodach trzeba doskonale znać się na ożywianiu i zdrowiu. Składniki odżywcze przecież się nie zmieniają. Jednakże różnica polega na tym, że dietetyk kliniczny pracuje też z osobami przewlekle chorymi, po inwazyjnych zabiegach operacyjnych, a nawet z tymi odżywianymi pozajelitowo. Takie osoby potrzebują tak samo prawidłowo dobranej diety, ale przez wzgląd na ograniczenie w możliwości przyjmowania pokarmów, muszą to być skoncentrowane składniki. Czy osoba, która ukończyła dietetykę może być też dietetykiem klinicznym? Tak naprawdę Dietetyka kliniczna kwalifikacje ma z innej specjalizacji, więc jeśli chcemy pracować w tym zakresie musimy uzupełnić swoje wykształcenie. Na szczęście nie jest to trudne i można skorzystać choćby ze studiów podyplomowych online na kierunku dietetyka kliniczna w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego.

Czy takie studia będą wystarczające? Jeżeli już mamy wiedzę z dziedziny dietetyki, zdrowego odżywiania czy medycyny, jak najbardziej dietetyka kliniczna w ramach studiów podyplomowych będzie wystarczająca. Nauka na takich studiach podniesie nasz zakres wiedzy o bardziej specjalistyczną. Dzięki temu uzupełnimy swoje wykształcenie i umiejętności praktyczne.

Studia podyplomowe przez Internet są tak samo wartościowe jak nauka w standardowym trybie. Uczelnia spełniając wymagania stawiane przez ministerstwo, zapewnia nas, że jej standardy kształcenia odpowiadają naszym potrzebom. Gdy ukończymy naukę, otrzymamy świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, na którym nie jest wyszczególniona metoda kształcenia. Takie świadectwo potwierdza naszą wiedzę i jest zgodne ze wzorem MNiSW.