Czym się różni kierunek Architektura Krajobrazu (4 sem) od (2 sem)?

architekt krajobrazu studia podyplomowe

Zaktualizowano dnia 7 kwietnia 2023

Zarówno w dużych aglomeracjach, jak i mniejszych miejscowościach można zauważyć rosnącą z roku na rok liczbę inwestycji. Dotyczą one nie tylko budowy czy modernizacji samych budynków, ale ich otoczenia – placów, parków oraz ogrodów. Niezwykle ważnym aspektem jest zaprojektowane ich nie tylko zgodnie ze swoim przeznaczeniem, ale również w sposób atrakcyjny pod kątem wizualnym. Aspirujący architekt krajobrazu studia przygotowujące do pracy w zawodzie, może zrealizować online. Dzięki bogatej ofercie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego słuchacze mogą wybrać pomiędzy kierunkami trwającymi 2 lub 4 semestry. Czym się różnią i do kogo są skierowane?

Studia podyplomowe Architektura krajobrazu coraz popularniejsze

Szerokie perspektywy rozwoju oraz duże szanse na udział w intratnych projektach sprawiają, że coraz więcej osób planuje poprowadzić swoja karierę w kierunku architektury krajobrazu. Nic dziwnego, ponieważ zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się sztuką projektowania przestrzeni nieustannie rośnie. Wszystko za sprawą coraz większej ilości inwestycji, w których niezwykle ważną rolę odgrywa architekt krajobrazu. Jego umiejętności są przydatne nie tylko podczas projektowania parków, terenów zielonych czy ogrodów miejskich, ale również w trakcie:

  • przekształcania konkretnego obszaru,
  • zachowania fragmentów otoczenia w niezmienionym stanie,
  • przywracania i odtwarzania funkcji dawnych obiektów przez ich rewaloryzację,
  • budowy i modernizacji parków, ogrodów i innych terenów zielonych,
  • rewitalizacji zapomnianych budynków – zarówno zabytkowych, jak i współczesnych.

Zapisz się na studia podyplomowe z architektury krajobrazu

Architekt krajobrazu – studia online

Studiami podyplomowymi Architektura krajobrazu są zainteresowani nie tylko aktywni zawodowo architekci, którzy chcą usystematyzować i zaktualizować posiadaną wiedzę, ale także absolwenci innych kierunków, upatrujący swoich szans w tym zawodzie. Drogę do zdobycia wiedzy i umiejętności z tego zakresu, a w konsekwencji coraz popularniejszego w ostatnim czasie przebranżowienia, ułatwia Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego.

Dzięki bogatej i nieustannie rozwijanej ofercie, słuchacze zainteresowani projektowaniem ogrodów, studia mogą zrealizować w formie 2- lub 4-semetralnej. Bez względu na wybrany wariant, uczelnia umożliwia ukończenie kierunku z wykorzystaniem efektywnej platformy dydaktycznej. Studia online to gwarancja oszczędności czasu i pieniędzy na dojazdy, a także nielimitowany dostęp do materiałów, które umożliwiają realizacje programu. Aspekty poruszane w trakcie studiów różnią się pomiędzy dwoma kierunkami.

architekt krajobrazu studia 4 i 2 semestralne

2-semestralne studia Architektura krajobrazu

Osoby zainteresowane architekturą zieleni mogą wybrać dwusemestralną wersję studiów, które w swoim programie posiadają podstawowe zagadnienia z zakresu prawidłowego doboru roślin oraz pielęgnacji ogrodów i parków. Słuchacze w trakcie pierwszego semestru poznają również metody ochrony i rekultywacji krajobrazu, a także sposoby planowania przestrzennego.

Drugi semestr pozwala słuchaczom zdobyć podstawową wiedzę na temat terenów zielonych – ich klasyfikacji, typów czy czynników kompozycji. Program przewiduje także zapoznanie się z komputerowym wsparciem projektowania i urządzania terenów zieleni.  Dla aspirujących architektów krajobrazów studia 2-semestralne będą niezwykle cennym źródłem wiedzy na temat środowiska przyrodniczego, a także obiektów małej architektury (wszelkich dodatkowych elementów, jak np. ławki, donice czy słupki).

Architekt krajobrazu studia 4-semestralne, czyli wiedza botaniczna i architektura zieleni

Dla osób, które chcą rozpocząć niezwykle perspektywiczną działalność, jaką jest projektowanie ogrodów, studia podyplomowe trwające 4 semestry okażą się niezwykle cennym źródłem umiejętności i wiedzy z zakresu botaniki.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Choć dwa pierwsze semestry nie różnią się względem studiów opisanych wcześniej, drugi wariant kierunku posiada znacznie bardziej rozbudowany program. Przede wszystkim mowa o zagadnieniach dotyczących botaniki i fizjologii roślin, co jest szczególnie ważne w trakcie projektowania zielonej architektury. Słuchacze poznają:

  • podstawy gleboznawstwa i nawożenia roślin,
  • podstawy budownictwa ogrodowego,
  • historię i rewaloryzację roślin,
  • teorię kompozycji,
  • prawne aspekty prowadzenia działalności w obszarze architektury krajobrazu.

Który kierunek wybrać?

Dwusemestralna wersja studiów skierowana jest głównie do osób, które chcą zdobyć ogólną wiedzę na temat architektury krajobrazu i ukształtować podstawowe umiejętności dotyczące projektowania. Z kolei bardziej rozbudowana forma studiów trwających 4 semestry pozwala ukierunkować swoją ścieżkę zawodową w stronę projektowania i urządzania terenów zieleni. Bardziej specjalistyczne przygotowanie absolwentów umożliwia pełnienie funkcji konsultacyjnych i opracowywanie projektów w ramach własnej działalności.