Czy zmiana kierunku studiów i uczelni musi być skomplikowana?

zmiana na studia online

Zaktualizowano dnia 6 października 2023

Realizacja wymarzonych studiów trwa najczęściej kilka lat. Nic dziwnego, że decyzja o wyborze zarówno samego kierunku, jak również uczelni, na której można go zrealizować, poprzedzona jest dokładną analizą. Istnieją jednak przypadki, gdy student nie może kontynuować nauki w danym miejscu lub jedynym wyjściem okazuje się zmiana kierunku studiów. Czy jest to skomplikowany proces?

Zmiana kierunku studiów – jedno z praw studenta

Wybór kierunku studiów to dość spore wyzwanie dla studenta, który chce zdobyć wykształcenie odpowiadające jego zainteresowaniom lub predyspozycjom. Niektórzy nie zwracają jednak uwagi na własne preferencje i swój wybór podejmują w oparciu o perspektywy zawodowe i aktualną sytuację na rynku pracy. W obydwu przypadkach zdarzają się sytuacje, gdy decyzja o podjętym kierunku nie okazuje się trafionym wyborem.

Sprawdź kierunek studiów magisterskich class=

Student ma prawo zmienić kierunek studiów, co wynika z przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Według art. 85 może on również m.in.:

  • realizować studia według indywidualnego toku nauczania,
  • usprawiedliwiać swoją nieobecność,
  • zmienić tryb kształcenia (np. ze studiów stacjonarnych na niestacjonarne).

Najczęściej decyzja o zmianie kierunku podejmowana jest wraz ze zmianą uczelni, co również należy do praw studenta, który może przenieść punkty ECTS zdobyte w poprzednim miejscu. Student z reguły nie może przenieść się na zupełnie inny kierunek studiów, ale może rozpocząć kształcenie od początku. W takiej sytuacji oceny z przedmiotów pokrywających się zostają przepisane.

Przeniesienie się na inną uczelnię na ten sam kierunek – niezbędna karta przebiegu studiów

Co w przypadku, gdy student rozważa przeniesienie na inną uczelnię na ten sam kierunek? W takim przypadku niezbędna okaże się karta przebiegu studiów, jaką musi dostarczyć student. Jest to podstawowy dokument w procesie zmiany uczelni, dzięki któremu możliwa jest weryfikacja zaliczonych przedmiotów na macierzystej uczelni i ustalenie ewentualnych różnic programowych. Student musi je nadrobić w terminie wskazanym przez nowo wybraną uczelnię.

zmiana kierunku studiów

Podanie do dziekana o przeniesienie

Proces przenoszenia się na inny kierunek lub inną uczelnię ma charakter indywidualny i zależy od sytuacji studenta, a także wewnętrznych przepisów uczelni – zarówno nowej, jak i macierzystej. Żadne przenosiny nie odbędą się jednak bez podania do dziekana o przeniesienie lub do osoby wskazanej w regulaminie. Takie pismo powinno uzasadnić decyzję studenta w sposób wiarygodny i przekonujący, a sam dokument powinien mieć formę oficjalną.

Czy jest możliwa zmiana uczelni po 1 roku?

Student, który podjął decyzję o przenosinach nie musi czekać do zakończenia roku akademickiego czy nawet semestru. W przypadku naszej Uczelni może przenieść się w każdej chwili, dzięki czemu możliwa jest nie tylko zmiana uczelni po 1 roku, ale nawet w trakcie trwania pierwszego semestru.

Zmiana trybu kształcenia na studia online – korzyści

Student może nie tylko dokonać zmiany w kontekście kierunku czy miejsca kształcenia, ale również trybu realizowania programu studiów. Możliwe jest dzięki temu przeniesienie się ze studiów stacjonarnych, które wymagają regularnego stawiania się na zajęciach w placówce na studia online oferowane przez naszą Uczelnię.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Posiadamy nie tylko 20-letnie doświadczenie w edukacji, ale również rozwijaniu i wdrażaniu nowoczesnej metody nauczania online, dzięki której nasi studenci:

  • nie muszą kupować książek – zastępują je materiały online dostępne przez cały czas trwania nauki,
  • oszczędzają pieniądze i czas na dojazdach oraz noclegach,
  • sami decydują o tym, ile czasu w danym dniu poświęcą na naukę.

Jak widać proces ten nie jest skomplikowany. Dodatkowo nasza uczelnia udziela wsparcia w zakresie przeniesienia na studia online oraz zmiany kierunku studiów. Warto zwrócić uwagę, że przeniesienie z innej uczelni jest niemożliwe, gdy zainteresowany kandydat aktualnie realizuje studia jednolite magisterskie lub jest słuchaczem studiów podyplomowych.