Zaktualizowano dnia 3 stycznia 2024
Socjologia jest dziedziną nauk analizującą relacje i zależności zachodzące miedzy jednostkami oraz grupami społecznymi. Informacje pozyskane przez socjologów pozwalają nie tylko odpowiedzieć na pytania, które są ważne w kontekście dalszego kierunku rozwoju społeczeństwa. Tego typu dane są niezwykle ważne m.in. w badaniach rynkowych, które mogą być wykorzystywane przez firmy marketingowe czy publiczne podmioty. Czy warto studiować socjologię i jakie zadania czekają absolwentów? Poznaj argumenty przemawiające za tym, że to perspektywiczny wybór.
Czy warto studiować socjologię? Informacje o społeczeństwie wciąż w cenie
Żyjemy w czasach, w których oprócz pieniądza i czasu najcenniejszą wartość ma informacja. To dzięki odpowiedniej ilości sprecyzowanych i dokładnych danych zarówno publiczne, jak i prywatne instytucje mogą planować swoje działania i docierać do określonej grupy odbiorców. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie odpowiednie narzędzia i metody wykorzystywane przez specjalistów w fachu związanym z analizą społeczeństwa i ich zachowań, czyli socjologów.
Duże zapotrzebowanie na specjalistów zbierających i analizujących dane
Zapotrzebowanie na informacje na temat zachowań konsumenckich przejawiają praktycznie wszystkie firmy, dla których najwyższym celem jest wypracowanie przewagi konkurencyjnej w danej branży. Podobne potrzeby posiadają rządowe podmioty, które prześcigają się w obietnicach mających na celu zaskarbić sobie zaufanie jak największej grupy osób. Socjologię warto więc studiować z uwagi na duże zapotrzebowanie na specjalistów i perspektywy dla absolwentów, którzy mogą podjąć pracę m.in. w:
- instytucjach badawczych,
- instytucjach pomocowych,
- jednostkach administracji rządowej oraz pozarządowej,
- fundacjach i stowarzyszeniach,
- branży reklamowej,
- korporacjach medialnych i biznesowych.
ZAPISZ SIĘ NA STUDIA LICENCJACKIE I ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE DO PRACY JAKO SOCJOLOG
Socjologia studia – czy warto je podjąć ze względu na zarobki?
Wielu absolwentów szkół średnich stojących przed wyborem studiów wyższych zastanawia się, czy warto studia socjologiczne podjąć ze względu na zarobki. Oczywiście konkretna stawka uzależniona jest od bardzo wielu zmiennych, w tym od wybranej ścieżki zawodowej i miejsca zatrudnienia. Jednak to, jak ważne dla funkcjonowania instytucji są dane zbierane przez socjologów oraz jak bardzo można rozwinąć swoją karierę w zawodzie, atrakcyjnie wpływa na wynagrodzenie absolwenta. Szacuje się, że średnio socjolodzy mogą zarobić od 2700 do 7200 zł miesięcznie.
Socjologia – czy warto je podjąć ze względu na zdobytą wiedzę i umiejętności?
Kolejnym argumentem, który jasno przemawia za tym, że zdecydowanie warto zapisać się na studia z socjologii jest fakt, iż są one po prostu bardzo ciekawe. W trakcie nauki studenci poznają sposoby analizowania i interpretowania danych statystycznych, a także metody analizowania wielu grup społecznych.
Zdobyte umiejętności nie tylko pozwolą przygotować się do wykonywania obowiązków w ramach pracy zawodowej, ale również rozwinąć kompetencje przydatne w codziennym życiu. Socjologia otwiera umysł i sprawia, że można wypracować umiejętność krytycznego spojrzenia na świat, a także wpływa na świadomość i refleksje dotyczące otoczenia.
Ponadto absolwent potrafi:
- prowadzić badania społeczne,
- stosować teorie socjologiczne do interpretacji zjawisk,
- wykorzystywać narzędzia wpływu społecznego,
- stosować wiedzę socjologiczną w innych dziedzinach.
Dla kogo studia z socjologii?
Zarówno na samych studiach, jak i w późniejszej pracy zawodowej świetnie odnajdą się osoby dociekliwe, wnikliwie i skrupulatne. Zadania absolwenta socjologii w dużej mierze dotyczą analizowania, dlatego umiejętność logicznego myślenia i wysnuwania trafnych wniosków będą niewątpliwie atutami, które pomogą zarówno w nauce, jak i podczas codziennych zajęć.
Studia licencjackie – socjologia jako specjalność w obrębie kierunku Administracja
Popularnym kierunkiem rozwoju obieranym przez absolwentów socjologii jest praca w administracji publicznej. Dzięki ofercie naszej Uczelni, studenci mogą zdobyć kompleksową wiedzę z zakresu administracji oraz socjologii.
Połączenie wiedzy z tych dwóch niezwykle perspektywicznych obszarów jest możliwe dzięki możliwości wyboru jednej z wielu specjalności. Jedną z nich jest socjologia – studia licencjackie z administracji od czwartego semestru zostają wówczas wzbogacone o zagadnienia przygotowujące absolwentów do analizy i interpretacji zjawisk społecznych.
Więcej informacji na temat studiów znajdziesz w opisie studiów „Socjologia – Studia licencjackie„.