Czy studia w pełni zdalne po pandemii nadal są możliwe?

studia zdalne

Zaktualizowano dnia 21 września 2022

Idea nauczania zdalnego – poprzez sieć Internet – nie jest niczym nowym ani powstałym dopiero w trakcie pandemii. Formę nauczania online zaczęto wprowadzać już kilkanaście lat wcześniej, zaś niedawna sytuacja społeczno-gospodarcza pokazała tylko, że jest to dobry kierunek.

Nauczanie na odległość zaczyna być standardem

Kiedy został wprowadzony stan pandemii, w związku z potrzebą izolacji Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zdecydowało o zamknięciu wszystkich uczelni i wprowadzenia trybu nauczania zdalnie. Ponieważ jednak nie były one na to praktycznie w żaden sposób przygotowane, spowodowało to wiele chaosu i zamieszania w organizowaniu ad hoc odpowiednich narzędzi czy dostosowania materiałów do takiej formy przekazu. 

studia zdalne

Z tego też powodu wiele zajęć było organizowanych z opóźnieniem lub nawet całkowicie odwoływanych; studenci paradoksalnie tracili czas – tym razem nie na dojazdy, a na nieefektywne wykłady video, problemy z łączem uczelni czy uzyskaniem materiałów do nauki. Wszystko rozwijało się bardzo dynamicznie, jednak podejmowane działania skupiały się głównie na przetrwaniu tego trudnego okresu, licząc na jego rychłe zakończenie i powrót do normalności.

Sytuacja jednak przedłużała się, a studenci pozostawali w niepewności, odczuwając spadek jakości nauczania z powodu dezorganizacji systemu. Utracili także możliwość zaplanowania swojej nauki i związanych z nią aspektów – wynajem mieszkania czy organizacja dojazdów mogły okazać się wydatkiem ponoszonym na wyrost, jeżeli uczelnie podejmowały decyzję o wstrzymaniu zajęć stacjonarnych.

Normalizacja sytuacji i wprowadzenie nauki zdalnej

W końcu wypracowano pewne standardy, a w późniejszym okresie uczelnie mogły już samodzielnie decydować, w jakiej formie chcą kontynuować nauczanie. Jak wykazał Raport Fundacji Edukacyjnej “Perspektywy” i Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP “Internacjonalizacja w czasach pandemii” z kwietnia 2021 roku, żadna z aż 70 badanych instytucji nie zdecydowała się na całkowity powrót do nauki stacjonarnej.

Jest to więc poniekąd dowód, że studia zdalne mogą być efektywne – nie tylko poprzez jakość edukacji, ale także z korzyścią dla życia poza nauką. Istotne jest jednak odpowiednie zaplecze – niestety, nie każda uczelnia ma je wypracowane. Wybierając studia, warto zwrócić uwagę na jej doświadczenie w tym obszarze.

Sprawdź kierunki studiów magisterskich

Wypracowane rozwiązania kluczem do sukcesu

Obecnie większość studentów łączy pracę z nauką – wymaga tego od nich sytuacja ekonomiczna lub chęć zdobycia tak pożądanego dzisiaj doświadczenia. Studiowanie online to także oszczędność: czasu na dojazdach i przebywaniu na wykładach, oraz pieniędzy, gdy zamiast przeprowadzać się do miasta uniwersyteckiego, można zostać we własnym domu. To świetny moment, by skupić się na swoich pasjach, samorozwoju albo właśnie znaleźć swoją pierwszą pracę.

Warto zaznaczyć, że e-learning to również egzaminy, obrona pracy i finalnie otrzymanie dyplomu. Studia online stawiają więc takie same wymagania dotyczące zdawania sesji – z tą różnicą, że studenci przygotowują się do nich w domowym zaciszu. Wymaga to pewnej samodyscypliny, jednak wypracowanie tej cechy mocno procentuje w późniejszym życiu zawodowym.

Jakie studia można realizować dzięki nauczaniu online?

Obecnie nie ma ograniczeń, jeżeli chodzi o stopień, jaki można uzyskać poprzez e-learning. Dla tych, którzy chcą podjąć naukę zdalną, nie ma już dylematów w postaci “licencjat czy magisterka”, gdyż kierunki dostępne poprzez tę formę nauczania oferują obydwa stopnie kształcenia. Do tego dochodzi ogromna ilość kierunków studiów podyplomowych, co umożliwia niemal nieograniczony wybór specjalizacji.

Studia magisterskie online bez zjazdów

Uzyskanie tytułu magistra również jest możliwe dzięki nauce zdalnej. Studia magisterskie online to obecnie dość dynamicznie rozwijający się sektor, i wciąż dochodzą tutaj kierunki dopasowywane do tej formy kształcenia. Materiały w postaci webinarów czy prezentacje tematów dostępne są na indywidualnym koncie studenta – można je wielokrotnie otwierać, czytać lub oglądać. To student wybiera czas i miejsce, w którym zapoznaje się z przesłanymi informacjami, potrzebnymi do zaliczenia przedmiotu.

Studia online to wybór coraz większej ilości ludzi, którzy chcą połączyć pracę, naukę oraz życie towarzyskie. Zdobywanie wiedzy w ten sposób rozwija cenne dziś cechy, takie jak podzielna uwaga, wielozadaniowość i zorganizowanie, zaś jakość materiałów i samego systemu nie odbiega niczym od tak zwanych studiów standardowych