Czy studia muszą być drogie? Porównaliśmy dla Ciebie dostępne formy

Czy studia muszą być drogie?

Zaktualizowano dnia 21 lipca 2022

Zanim rozpocznie się nowy rok akademicki, a my uporaliśmy się już z maturą, musimy zadecydować, jakie studia wybrać. Kierunek studiów to jeden z wielu wyborów, z którym przyjdzie nam się zmierzyć. Jako przyszli studenci powinniśmy przemyśleć także, jaki tryb nauki będzie dla nas najlepszy. Najczęściej bierzemy pod uwagę wybór pomiędzy studiami stacjonarnymi a niestacjonarnymi. To dlatego, że nie wszyscy wiedzą o tym, że istnieją jeszcze inne formy, takie jak studiowanie wieczorowe, a także coraz bardziej popularne i nowoczesne – studia przez internet.

Studia licencjackie online - sprawdź ofertę teraz

Studia niestacjonarne i stacjonarne – co to znaczy i czym się różnią między sobą?

Studia stacjonarne to najbardziej klasyczna forma nauczania – zajęcia odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku, a godziny ćwiczeń i wykładów narzucane są przez uczelnię. Tak samo w przypadku nauczania w trybie niestacjonarnym, które dzielimy na studia wieczorowe oraz zaoczne odbywające się w weekendy. Wybierając tę formę nauki, również nie mamy wpływu na harmonogram zajęć. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczelnia daje możliwość samodzielnej rejestracji na przedmioty. Zatem podstawową różnicą pomiędzy studiami stacjonarnymi a niestacjonarnymi są dni tygodnia i godziny, w których musimy dotrzeć na zajęcia.

Największą wolność wyboru dają studia online bez zjazdów, ponieważ nie ograniczają nas sztywno ustalone godzin wykładów i ćwiczeń. Nauka przez internet cechuje się tym, że można samodzielnie zarządzać swoim czasem nauki – to student decyduje, w który dzień i w jakich godzinach realizuje program zajęć. Dodatkowo możemy uczestniczyć w ćwiczeniach i wykładach bez wychodzenia z domu! Jedyne co jest potrzebne to dostęp do laptopa lub smartfona z internetem.

Ile zapłacisz za studia?

Porównanie zacznijmy od opisu najbardziej popularnej formy edukacji wyższej, czyli studiów stacjonarnych. Może wydawać się, że jest to tryb nauki generujący najmniejsze koszty, ponieważ uczelnie publiczne umożliwiają podjęcie nauki za darmo. Nic bardziej mylnego! Studia stacjonarne bardzo często wiążą się przecież z wyprowadzką z domu rodzinnego. Po pierwsze głównie ze względu na to, że najchętniej wybierane uczelnie znajdują się w dużych miastach, a po drugie – zazwyczaj ilość dostępnych kierunków i miejsc na nie w danej miejscowości jest ograniczona.

Co wchodzi w koszt studiów?W przypadku przeprowadzki student obciążony jest kosztem utrzymania, w tym m.in. opłatami za:

  • wynajem mieszkania lub akademika, 
  • podręczniki,
  • rachunki: prąd, gaz, woda, internet,
  • bilety na komunikację, a w przypadku własnego auta za: paliwo/gaz, parking,
  • wyżywienie i środki higieny osobistej.

Codzienne uczęszczanie na zajęcia znacznie ogranicza czas, który możemy przeznaczyć na znalezienie dodatkowej pracy, co często wpływa na podejmowanie decyzji w wyborze pomiędzy studiami stacjonarnymi a niestacjonarnymi. Przyjęło się, że te drugie są dla osób, które chcą studiować i pracować jednocześnie albo dla studentów, którzy nie mogą sobie pozwolić na pozostanie bez zatrudnienia.

Jednak nadal poza opłacaniem czesnego, musimy płacić za dojazdy na zajęcia, a także za nocleg – w sytuacji, gdy nie mamy czym wrócić do domu albo znajduje się on daleko od uczelni. Studiowanie w weekendy wiąże się z tym, że ćwiczenia i wykłady odbywają się przez cały dzień, przez co musimy liczyć się również zdodatkowymi kosztami, np. na jedzenie i napoje. Tak, jak w przypadku stacjonarnej formy nauki, na studiach niestacjonarnych wymagane jest Ceny standardowych studiów zakupienie potrzebnego sprzętu i podręczników lub przygotowanie “kserówek” z zadaniami, za które również trzeba zapłacić. To wszystko sprawia, że studia niestacjonarne pomimo iż dają większą elastyczność w organizowaniu czasem, są najdroższą formą studiowania.

Takich problemów nie ma osoba wybierająca studia online bez zjazdów! Rozwój technologiczny wpłynął na to, że komputery lub laptopy z dostępem do internetu są dostępne praktycznie w każdym domu. Dlatego też możemy studiować z dowolnego miejsca, dzięki temu oszczędzamy na dojazdach i wynajmie oraz nie musimy kupować podręczników, ponieważ otrzymuje się je w formie cyfrowej.

Studia online to brak barier

Co więcej, możliwość dopasowania czasu nauki do własnych potrzeb, umożliwia nam podjęcie zatrudnienia bez narzuconych z góry przez uczelnię ograniczeń czasowych.

 

Dodatkowe zalety i wady studiów online oraz offline

W przypadku studiów offline, czyli takich, które wymagają osobistego stawienia się na zajęcia, dodatkową zaletą może być bezpośredni kontakt z wykładowcami oraz innymi studentami. Jednak warto zauważyć, że nie dla każdej osoby będzie to korzyść – dla niektórych sama współpraca z innymi lub prezentacje przed publicznością mogą być źródłem stresu. Dlatego, aby oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów, warto rozważyć wybranie studiów online. Zajęcia w sali sprawdzą się więc dla studentów, którzy chętnie podejmują się pracy grupowej, a inne osoby nie przeszkadzają im w skupieniu się na swoich zadaniach. 

Studia online są EKO!

A co do ćwiczeń i wykładów na uczelni, studia online są ułatwieniem dla osób, które mają problemy z dotarciem na zajęcia z powodu niepełnosprawności lub braku komunikacji publicznej, czy też innego środka transportu. W takiej sytuacji nie musimy się obawiać opóźnienia lub wykorzystania limitu nieobecności. Dlatego też studia online z pewnością są bardziej przystępną formą nauki dla osób wychowujących dziecko lub sprawujących opiekę nad innymi członkami rodziny. 

Czy dyplom ukończenia studiów licencjackich online jest taki sam jak po innych studiach? 

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez maturzystów, zatem już śpieszymy z odpowiedzią! Dyplom ukończenia studiów licencjackich online jest równoważny z dyplomem uzyskanym w standardowym trybie nauki i uznawany na takich samych zasadach. Dlatego też nie musisz się martwić o wiarygodność tego dokumentu! Obecna technologia umożliwia nauczanie w warunkach domowych, co pozwala na kształcenie na wysokim poziomie również poza uczelnią. Plusem jest możliwość stałego aktualizowania materiałów dydaktycznych i publikowanie ich w formie cyfrowej. Jest to dużo wygodniejsze niż wyszukiwanie informacji w książkach.

Studia to koszty, ale również i poświęcony czas

Zatem, czy studia muszą być drogie? I tak, i nie. Warto przed podjęciem decyzji zastanowić się, co jest dla nas najlepsze: czy chcemy studiować w sposób tradycyjny z dojeżdżaniem na uczelnię? A może lepiej będzie wykorzystać najnowsze technologie i rozpocząć studia online bez zjazdów? W końcu koszt studiowania zależy przecież od tego, na jaką formę nauczania się zdecydujemy.