Czy studia 2 stopnia zawsze muszą być kontynuacją licencjatu?

studia magisterskie

Zaktualizowano dnia 28 sierpnia 2024

Wielu absolwentów studiów I stopnia zastanawia się, jaką formę nauki – jeśli w ogóle – podejmować dalej: czy iść na studia magisterskie, czy może podyplomowe? Wybór zależny jest od wielu czynników. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mogą być pomocne w podjęciu decyzji.

Stały kierunek czy nowe wyzwania?

Po uzyskaniu dyplomu studiów I stopnia można, ale nie trzeba, wybrać kontynuację nauki na studiach 2 stopnia, postawić na wąską specjalizację i kształcić się na studiach podyplomowych bądź też zdobywać wiedzę praktyczną w pracy zawodowej.

W przypadku dalszej nauki, studia 2 stopnia wydają się naturalną kontynuacją kształcenia wyższego – szczególnie, jeżeli ich zakres jest tożsamy z ukończonym kierunkiem. Jest to odpowiednia droga dla osób, które chcą pogłębiać uzyskaną już wiedzę w danej dziedzinie lub uzyskać nowe kwalifikacje będąc po zupełnie innym kierunku – daje to możliwość zdobycia przygotowania do zupełnie nowego zawodu. Nad podjęciem studiów 2 stopnia powinny pomyśleć też osoby, które chciałyby w przyszłości kontynuować naukę w ramach doktoratu – bez dyplomu magistra nie będzie to możliwe.

Studia 2 stopnia – co to znaczy?

Studia 2 stopnia to inaczej studia magisterskie (uzupełniające studia magisterskie). Mogą na nie aplikować osoby, które wcześniej ukończyły studia I stopnia – w zależności od kierunku trwają one od 1,5 roku do 2 lat. Sam kierunek nie musi być taki sam jak ten, którego nauki student podjął się już wcześniej – może wybrać kształcenie na zupełnie innym wydziale jako uzupełnienie, zmianę lub po prostu rozwijanie swoich kompetencji. 

Młodsi studenci mogą się również zastanawiać, czy magister to tytuł naukowy – niestety, nie jest nim. To tytuł zawodowy, jednakże tylko poprzez uzyskanie magistra można kontynuować naukę na studiach doktoranckich i uzyskać stopień naukowy doktora, a następnie – profesora. 

Czy tytuł magistra zamyka dostęp do podyplomówek?

Absolutnie nie! Studia podyplomowe są dostępne dla każdego, kto – jak sama nazwa wskazuje – posiada dyplom ukończenia studiów – I, II czy nawet III stopnia. Nie ma znaczenia kierunek kształcenia – studia podyplomowe dają – podobnie jak magisterskie – możliwość dalszego rozwoju i uzyskania nowych kwalifikacji. Jest to jednak zupełnie inna forma kształcenia, która nie nadaje tytułu zawodowego czy naukowego.

Sprawdź kierunek studiów magisterskich class=

Warto pamiętać, że posiadając już dyplom ukończenia studiów wyższych, nawet po wielu latach można wrócić na uczelnię i kontynuować studia na poziomie magisterskim czy podyplomowym. Nie ma tu ograniczeń wiekowych ani czasowych – zawsze jest możliwość rozwoju, zmiany i zdobywania nowych doświadczeń.

Dla zapracowanych i dla niezależnych duchem

Podjęcie studiów nie zawsze jest oczywistym wyborem. Pomimo chęci, na przeszkodzie mogą stać względy ekonomiczne, rodzinne lub różnego rodzaju ograniczenia zdrowotne. Może to powodować rezygnację z dalszego kształcenia, rozwoju i wielu możliwości, jakie dają wiedza i kwalifikacje uzyskane podczas studiów. 

Rozwiązaniem może być nauka wykorzystująca metody kształcenia na odległość – istnieje możliwość uczestniczenia w zajęciach stacjonarnych w siedzibie uczelni, natomiast w przypadku nieobecności materiały zostaną udostępnione na indywidualnym koncie studenta.  

Bardzo dużym doświadczeniem w tej formie nauczania może pochwalić się Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, która we współpracy z Pomorską Szkołą Wyższą stale poszerza swoją ofertę kształcenia – również o studia magisterskie.

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Czcionka, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Jednym z proponowanych kierunków jest Administracja – to kierunek, który niezmiennie cieszy się popularnością ze względu na możliwości, jakie daje po jego ukończeniu. Przystępna forma nauki, brak ograniczeń czasowych i dyplom równoważny z tym otrzymanym po studiach standardowych – to ogrom możliwości dla każdego, kto tylko zapragnie dalszego rozwoju.

Szukasz promocji na studia z okazji Black Week? Już dziś sprawdź naszą stronę i dowiedz się o promocji przed innymi!

Czy magistra można robić na innym kierunku? – Powody decyzji

Nad tym, czy można zrobić magistra z innego kierunku, zastanawiają się przede wszystkim absolwenci studiów licencjackich, którzy nie chcą z różnych powodów kontynuować wybranego wcześniej obszaru nauk. Powodów takich decyzji jest wiele. Do najpopularniejszych zaliczyć można zmianę zainteresowań – studia licencjackie trwają 3 lata, w trakcie których student może dostrzec w sobie potencjał do pracy w zupełnie innej dziedzinie.

Czy po licencjacie można iść na inny kierunek studiów magisterskich, to dylemat także absolwentów studiów I stopnia, którzy dopiero przy bliższym kontakcie z danym obszarem nauk stwierdzili, że nie jest to kierunek, w którym chcieliby poprowadzić swoją ścieżkę zawodową.

Inną grupą zastanawiającą się nad tym, czy na studia 2 stopnia można iść na inny kierunek, są absolwenci studiów licencjackich, którzy nie odczuwają satysfakcji z pracy w wykonywanym zawodzie i chcą dostosować swoje kompetencje do aktualnych trendów na rynku pracy.

studia 2 stopnia

Czy po studiach licencjackich można iść na dowolne studia magisterskie?

Podstawowym pytaniem, jakie nurtuje absolwentów studiów I stopnia jest to, czy można zrobić magistra z innego kierunku niż licencjat, czy jednak trzeba kontynuować obszar nauk, który został wybrany na studiach I stopnia. Otóż wiele w tej kwestii zależy od ukończonego kierunku oraz wewnętrznych wymogów konkretnej uczelni w procesie rekrutacji. W przypadku naszej Uczelni możliwe jest podjęcie studiów magisterskich bez względu na ukończony wcześniej kierunek studiów I stopnia.