Czy każdy po licencjacie musi aplikować na studia drugiego stopnia?

Co dalej po licencjacie?

Zaktualizowano dnia 25 października 2022

Rozpoczęcie studiów – o ile nie został wybrany kierunek jednolity 5-letni – rozpoczyna się licencjatem lub inżynierem. Jest to pierwszy stopień studiów, trwa 3-3,5 roku i kończy się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata bądź inżyniera. Studia drugiego stopnia, czyli inaczej studia uzupełniające magisterskie, są w założeniu kontynuacją stopnia pierwszego i mają za zadanie dalsze poszerzanie wiedzy w danym obszarze. 

Wiele osób po ukończeniu studiów licencjackich zastanawia się nad kontynuacją nauki – czy jest taka potrzeba, czy mają na to czas, oraz jakie realne korzyści mogą uzyskać z uzyskania kolejnego tytułu. Takie decyzje zawsze warto rozpatrywać indywidualnie, jednakże już teraz można bezsprzecznie stwierdzić, iż stały rozwój zawsze procentuje, zaś nowoczesne rozwiązania edukacyjne pomagają w podjęciu decyzji na korzyść dalszego kształcenia. 

Praca czy nauka? Trudne decyzje absolwentów

Dotychczas wybór odnośnie dalszego kształcenia oparty był na trzech przesłankach:

  • rozwijanie kariery naukowej,
  • uzyskanie wiedzy i dyplomu jako niezbędne w wybranej ścieżce kariery,
  • nietrafiony wybór kierunku i chęć zdobycia wiedzy w innej dziedzinie.

Do tego można również dodać kwestie ambicji – jest wiele osób, które lubią się uczyć, zdobywać nową wiedzę i stale poszerzać swoje umiejętności. Tytuł magistra jest również istotną kwestią, jeżeli myślimy o karierze za granicą – w Polsce “wykształcenie wyższe” to nie tylko magister, ale i licencjat, natomiast w niektórych krajach jest to rozróżnione i kolejny stopień może mieć znaczący wpływ przy staraniu się o wybrane stanowisko. 

Studia drugiego stopnia dobrym wyborem

Wiemy już, co daje tytuł magistra, skąd więc biorą się wątpliwości absolwentów? 

Przede wszystkim z konieczności rozpoczęcia pracy i zdobywania doświadczenia. Kontynuowanie nauki często wiązało się z późniejszym wejściem na rynek, bądź łączenia nauki z pracą – co często się zazębiało
i sprawiało trudności organizacyjne. Do tego dochodzą kwestie finansowe – dalsze opłacanie nauki, dojazdy na uczelnie i wynajem mieszkania to wciąż duże wyzwanie. Sytuacja jednak znacznie uległa zmianie dzięki nowoczesnym technologiom – obecnie praktycznie każda osoba, która pragnie się rozwijać, ma możliwość podjęcia studiów – niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajduje. Jak to jest możliwe?

Dostęp do Internetu daje dużo możliwości – dzięki niemu możemy mieć wgląd do zasobów, których poznanie wymagało niegdyś podróży i ręcznego szukania; pozwala również na stały kontakt w czasie rzeczywistym
z dowolnego miejsca na ziemi, co znacznie ułatwia i przyspiesza wymianę informacji. Wszystkie te możliwości wykorzystuje nowoczesna edukacja, pozwalając na kształcenie zdalne, dopasowane indywidualnie do potrzeb studenta. Dzięki temu wykształcenie wyższe magisterskie to realna możliwość bez konieczności poświęceń, kompromisów lub rezygnacji z pracy zawodowej bądź innych zobowiązań.

Studia magisterskie na studia-online

Magisterskie studia przez internet to kształcenie poprzez platformę edukacyjną – wystarczy komputer z dostępem do internetu. Wszystkie materiały, wykłady czy testy student otrzymuje za pomocą poczty elektronicznej, i sam decyduje, kiedy może poświęcić na nie czas. To doskonała forma nauki również dla osób, które posiadają ograniczenia w zakresie mobilności – studia online nie wymagają dojazdów na uczelnię, nie tworzą więc ograniczeń dla osób z niepełnosprawnościami. Pozwala również oszczędzić czas i pieniądze – obydwa te zasoby są więc przeznaczone tylko i wyłącznie na naukę – bez dojazdów i wszelkich kosztów z tym związanych. 

Gdzie studiować online?

Warto zwrócić uwagę na doświadczenie uczelni w tym zakresie i zaplecze technologiczne, jakie posiada. Czołowe uczelnie kształcące online, jak na przykład Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, od wielu lat rozwijają taką formę nauki, stale ją ulepszając i oferując kształcenie wysokiej jakości. Dyplom uzyskany dzięki takim studiom niczym nie różni się od tego wydanego po tradycyjnym kształceniu, pozwala zaś na rozwój i zwiększanie swoich kwalifikacji w naprawdę komfortowej i przyjaznej formie. Jeżeli więc decyzja o dalszej nauce wciąż jest do podjęcia, kształcenie online może pomóc w jej podjęciu.