Czy psycholog musi mieć uprawnienia pedagogiczne?

Przygotowanie pedagogiczne online

Zaktualizowano dnia 15 marca 2022

Z roku na rok osób z problemami na tle psychicznym przybywa. Optymistyczne jest jednak to, że coraz rzadziej wizyta u psychologa wprawia w poczucie wstydu osoby borykające się z różnego rodzaju schorzeniami na tym tle. Dzięki coraz większej świadomości w zakresie własnego zdrowia oraz coraz mniejszym oporem przed zgłoszeniem się do specjalisty, rośnie zapotrzebowanie na psychologów. Z uwagi na niezwykle perspektywiczną ścieżkę zawodową oraz wysokie wynagrodzenie, coraz więcej osób decyduje się zdobyć uprawnienia potrzebne do podjęcia pracy o takim charakterze. Czy w drodze po konieczne kwalifikacje aspirujący psycholodzy muszą zrealizować przygotowanie pedagogiczne?

Czym jest psychologia?

Psychologia to obszerna dziedzina nauk badająca mechanizmy oraz prawa, które dotyczą zachowania i psychiki człowieka. Analizuje m.in.:

  • procesy poznawcze (pamięć, myślenie, wyobrażanie),
  • emocje i procesy motywacji,
  • psychiczne aspekty ludzkich interakcji,
  • funkcjonowanie centralnego układu nerwowego,
  • zaburzenia osobowości,
  • związki procesów psychicznych.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Kto może pracować jako psycholog?

Psychologia to również popularny, ciekawy i niezwykle przyszłościowy kierunek studiów, pozwalający zdobyć wiedzę oraz umiejętności potrzebną do pracy z osobami, których dotykają problemy natury psychicznej. Aby móc tytułować się psychologiem, trzeba ukończyć 5-letnie studia psychologiczne. Z uwagi na to, że jest to niezwykle szeroka dziedzina, aspirujący psycholodzy realizują później naukę w konkretnym kierunku np. z zakresu psychologii sądowej bądź psychologii klinicznej.

Dlatego psycholodzy mogą pracować w wielu różnych miejscach – np. szpitalach, ośrodkach uzależnień lub prowadzić własny gabinet. Wielu psychologów planuje poprowadzić swoją ścieżkę zawodową w kierunku pracy z dziećmi i młodzieżą w szkołach lub innych placówkach oświatowych. Aby pracować w szkole, psycholodzy muszą ukończyć jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia o specjalności odpowiadającym prowadzonym zajęciom, a także posiadać uprawnienia pedagogiczne.

Studia pedagogiczne uprawniający do pracy w szkole

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego oferuje studia z zakresu przygotowania pedagogicznego dla psychologów, które słuchacze mogą zrealizować całkowicie online. Wszystko dzięki efektywnej i nowoczesnej platformie e-learningowej, do której słuchacze posiadają nieograniczony dostęp. Dzięki temu mogą zrealizować studia pedagogiczne uprawniające do pracy w szkole w dowolnych dniach i porach, przez co z łatwością mogą pogodzić naukę z pracą i innymi obowiązkami oraz dostosować tempo nauki do własnych potrzeb.

Przygotowanie pedagogiczne dla psychologów online

Studia Przygotowanie pedagogiczne dla psychologów mają charakter kwalifikacyjny, co oznacza, że absolwenci nie tylko zdobędą wiedzę z zakresu m.in. metod pracy nauczyciela psychologa, podstaw dydaktyki, emisji głosu czy pedagogiki, ale również zdobędą uprawnienia do pracy jako psycholog w przedszkolach, szkołach oraz innych placówkach oświatowych, a także poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Przygotowanie pedagogiczne dla psychologów online jest skierowane dla absolwentów psychologii – zarówno jednolitych magisterskich, jak również II stopnia.