Członek rady nadzorczej – jakie są wymogi na to stanowisko?

członek rady nadzorczej studia podyplomowe

Zaktualizowano dnia 30 czerwca 2023

Rada nadzorcza to organ, którego głównym zadaniem jest stały nadzór nad funkcjonowaniem spółek kapitałowych. Należą do nich spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a także spółki akcyjne, których w Polsce zarejestrowanych jest ponad 8000. Szerokie i niezwykle ważne w kontekście funkcjonowania całego rynku kompetencje sprawiają, że każdy członek rady nadzorczej musi spełnić odpowiednie wymogi, by móc pełnić taką funkcję. Jakie dokładnie?

Rada nadzorcza – czym jest i jakie są jej cele?

Choć rada nadzorcza sprawuje również nieustanny nadzór nad spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością, z uwagi na skalę prowadzonej działalności i często bardziej skomplikowaną strukturę, organ ten spotykany jest częściej w spółkach akcyjnych. Powołanie członków rady nadzorczej jako specjalistów z zewnątrz jest dobrym sposobem na obiektywną ocenę problemów spółki i wypracowanie modelu pozwalającego na optymalną realizację jej biznesowych celów.

Zakres działalności rady w spółkach jest bardzo szeroki, jednak przepisy w jasny sposób określają podstawowe zadania. Jej członkowie m.in.:

  • zatwierdzają plany działania spółki,
  • powołują, odwołują oraz zawieszają członków zarządu spółki,
  • delegują członków rady nadzorczej do realizacji zada w ramach zastępstwa członków zarządu,
  • weryfikują sprawozdania (m.in. finansowe) pod kątem ich zgodności ze stanem faktycznym.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Jak zostać członkiem rady nadzorczej Skarbu Państwa?

O ile każdy może zapisać się na egzamin na członka rady nadzorczej, o tyle pełnienie takiej funkcji w spółce z ramienia Skarbu Państwa wymaga od kandydatów spełnienia wymogów. Określone są w przepisach Ustawy z dnia 16 grudnia o zasadach zarządzania mieniem państwowym, które w dokładny sposób opisują, jak zostać członkiem rady nadzorczej.

Wymagania

Podstawowym wymogiem jest wykształcenie wyższe, a także minimum 5-letnie zatrudnienie na umowę o pracę, świadczenie usług na podstawie innej umowy bądź prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Aspirujący członek rady nadzorczej spółek z udziałem Skarbu Państwa musi dodatkowo spełnić jeden z poniższych wymogów, do których należy m.in. posiadanie:

  • stopnia doktora nauk prawnych, ekonomicznych lub technicznych,
  • tytułu zawodowego adwokata, radcy prawnego, biegłego rewidenta, doradcy inwestycyjnego, podatkowego lub restrukturyzacyjnego,
  • certyfikatu CFA, FIIA, ACCA, CFF,
  • dyplomu ukończenia studiów podyplomowych MBA.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE MBA I SPEŁNIJ WYMOGI DOTYCZĄCE CZŁONKOSTWA W RADZIE NADZROCZEJ

Oprócz tego kandydat nie może pozostawać w stosunku pracy z daną spółką i nie świadczyć na jej rzecz żadnych usług, a także posiadać jej akcji. Bardzo ważnym aspektem jest także zakaz wykonywania zajęć, które mogą być sprzeczne z obowiązkami członka rady nadzorczej.

Studia podyplomowe MBA online

Kandydaci, którzy chcą spełnić wymogi uprawniające do zasiadania w radzie nadzorczej spółek z udziałem Skarbu Państwa, mogą w efektywny i przystępny sposób zrealizować studia podyplomowe MBA na Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Dzięki nowoczesnej formie kształcenia online, słuchacze mogą zdobyć interdyscyplinarną i unikatową wiedzę z dowolnego miejsca, które posiada dostęp do Internetu. Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie kierunku MBA studia.

studia podyplomowe mba

Ile zarabia członek rady nadzorczej, czyli korzyści dla kandydatów

Dynamicznie rozwijający się rynek pracy wymaga nieustannego podnoszenia kwalifikacji, aby umocnić swoją pozycję zawodową. Jedną ze ścieżek jest przystąpienie do egzaminu na członka rady nadzorczej, który wymaga dużego nakładu zaangażowania w proces przygotowań. Mimo to, oferuje szeroki wachlarz korzyści.

Aspirujący członkowie decydują się podejść do egzaminu na członka rady nadzorczej ze względu na:

  • możliwość awansu zawodowego,
  • perspektywę zasiadania w organach nadzorczych,
  • usystematyzowanie wiedzy,
  • podniesienie kwalifikacji zawodowych,
  • nawiązanie wartościowych kontaktów,
  • budowanie wizerunku eksperta.

Jednym z podstawowym argumentów jest także wysokie wynagrodzenie. Choć na to, ile zarabia członek rady nadzorczej, wpływa wiele czynników, mediana miesięcznej pensji jest niezwykle atrakcyjna i wynosi około 50 tysięcy złotych.